نیمروی پردردسر!

نیمروی پردردسر! مركزی باوجود اینكه نرخ مصوب تخم مرغ از جانب ستاد تنظیم بازار بازای هر كیلو ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان برای مصرف كننده و ۱۲ هزار تومان از درب مرغداری اعلام شده، اما در سطح شهر تخم مرغ به این قیمت به دست مصرف كننده نمی رسد.


یکی از فروشندگان در سطح شهر اراک در این باره به ایسنا اظهار داشت: برو تخم مرغ ۱۴ و پانصدی پیدا کن، اگر پیدا کردی بخر. تخم مرغ ۱۴ و پانصدی کجا بود؟
صاحب یک سوپرمارکت هم که کلا عطای فروش تخم مرغ را به لقای دردسرش بخشیده می گوید: اصلا تخم مرغ نمی آورم، به دردسرش نمی ارزد.
تخم مرغ یکی از اقلام پرمصرف برای خانوارهاست و در واقع بخش مهمی از خرید هفتگی و حتی روزانه خانوارها و البته برخی اصناف همچون قنادی ها را به خود اختصاص می دهد، اما به نظر می آید نیمرو خوردن اینروزها برای اغلب مردم گران تمام می شود.
یک خانم خانه دار می گوید: از تخم مرغ ۱۴ و پانصدی در بازار خبری نیست. به مغازه دار محل می گویم مگر نباید تخم مرغ را به قیمت مصوب بفروشید، می گوید تخم مرغ با قیمت مصوب به دست ما نمی رسد که بتوانیم به قیمت مصوب هم توزیع نماییم. به او گفتم قرار بوده از شنبه ۱۲ مهرماه تخم مرغ با قیمت مصوب توزیع شود و وی خاطرنشان کرد از این شنبه ها زیاد بوده، اما تابحال هیچ اتفاقی نیفتاده است.
این نرخ برای مرغدار صرفه ندارد
مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران استان مرکزی در این باره به ایسنا اظهار داشت: قیمت عرضه شده از جانب سازمان صمت بعنوان قیمت مصوب تخم مرغ اصلا مورد قبول مرغداران نیست چونکه تنها ۳۰ درصد از نهاده مورد نیاز مرغداران از جانب دولت با ارز دولتی تأمین می شود و مابقی باید در بازار آزاد تهیه شود.
احمد بزچلویی افزود: هم اکنون قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران کیلویی ۱۵ هزار تومان است و توزیع آن با قیمت ۱۲ هزار تومان اصلا صرفه اقتصادی برای مرغداران ندارد و دولت باید این مساله را بپذیرد.
وی افزود: در صورتیکه دولت در این خصوص از اجبار و دستور استفاده نماید، بطور قطع مرغداری ها به تعطیلی کشیده خواهند شد، مگر اینکه نهاده مورد احتیاج به صورت ۱۰۰ درصدی از جانب دولت تامین گردد، در غیر این صورت با این شرایط، تولید ظرف ۶ ماه آینده تعطیل خواهد شد. هم اکنون زور دست دولت می باشد و در صورتیکه مبادرت به جریمه کند بطور قطع مرغداران مجبور به اعمال نرخ مصوب هستند، اما در نهایت مرغدار یک ماه می تواند این وضع را تحمل کند.
مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران استان مرکزی خاطرنشان کرد: اغلب واحدهای مرغداری توان ادامه فعالیت ندارند، چونکه نهاده در بازار آزاد با قیمت سه برابری به فروش می رسد.
بزچلویی اضافه کرد: تمام اجناس در کشور افزایش قیمت چند برابری داشته اند، اما دولت اصرار دارد قیمت مرغ و تخم مرغ کاهش پیدا کند. قیمت مرغ و تخم مرغ بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص می شود و این اقلام جزو اقلامی نیستند که بتوان آنها را احتکار کرد، باید مرغ را تحویل کشتارگاه داد و تخم مرغ را عرضه نمود.
وی تصریح کرد: با وضعیت فعلی، تخم مرغ باید به قیمت مناسب از مرغدار خریداری شود تا مرغدار در این بازار بتواند به فعالیت خود ادامه دهد، این مورد برای تمام مسئولین روشن است، اما برخی به دنبال زمین زدن تولید هستند.
بزچلویی افزود: هم اکنون ۵۰ درصد مرغداری های استان تعطیل شده اند و تنها ۵۰ درصد از ظرفیت استان در این عرصه فعال است، با این شرایط، سرمایه گذاری در بازار خودرو به صرفه تر از بازار مرغ و تخم مرغ است، اگر این بازار با همین فرمان پیش برود تعطیلی و نابودی در انتظارش خواهد بود.
مرغداران قیمت مصوب تخم مرغ را رعایت نمی کنند
مسئول بازرسی اتاق اصناف استان مرکزی هم در این خصوص اظهار داشت: قیمت مصوب تخم مرغ از درب مرغداری کیلویی ۱۲ هزار تومان و برای مصرف کننده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده، اما اصلا چنین قیمت هایی در بازار مشاهده نمی گردد چونکه مرغدار تخم مرغ را به قیمت مصوب توزیع نمی کند.
علی زارع با اشاره به اینکه نظارت بر مرغداری و تولیدکننده ها بر عهده سازمان صمت قرار دارد، اظهار داشت: قیمت مصوب تخم مرغ از راه اتحادیه ها به خرده فروشان اعلام شده، اما هم اکنون مشکل اصلی، خرید از درب مرغداری است، از طرفی واحدهای تولیدکننده فاکتور فروش معتبر هم به خریدار نمی دهند.
زارع افزود: هم اکنون تخم مرغ با قیمتی بین ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد و به قیمت مصوب توزیع نمی گردد که نیاز است در این راستا سازمان صمت با تولیدکنندگان و مرغداران برخورد کند، هرچند با وضعیت قیمت نهاده ها در بازار آزاد، قیمت مصوب برای مرغداران هم به صرفه نیست.
منبع:

1399/07/19
20:56:19
5.0 / 5
1691
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه