تصمیمات جدید درباره تولید و واردات پوشك

تصمیمات جدید درباره تولید و واردات پوشك به گزارش نیو باكس مدیركل دفتر صنایع نساجی، پوشاك و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته حمایتی برای تامین ارز مورد نیاز صنعت پوشك بوسیله ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به این كه 70 درصد مواد اولیه پوشك بوسیله واردات و حدود 10 درصد آن بوسیله رقابت در بازار بورس تامین می شود، قیمت ها متناسب با افزایش نرخ ارز بالا رفته است، اما این افزایش قیمت ها حتما باید مورد رصد و با نظارت سازمان حمایت باشد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، افسانه محرابی در حاشیه جلسه بررسی وضعیت صنایع سلولزی و صنعت پوشک اظهار نمود: این جلسه پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری درباب ضرورت تنظیم بازار برخی اقلام کالایی در کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونین وزیر و تولیدکنندگان برتر این صنعت و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی انجام شد و مسائل در رابطه با موضوع پوشک بطور کامل مورد ارزیابی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در چند روز اخیر، روند ترخیص مواد اولیه مربوط به صنعت تولید پوشک از گمرکات کشور سرعت گرفته است. در بررسی های میدانی که از بازار انجام شده است، هم اکنون کمبودی از این محصول در بازار وجود ندارد. حدود ۱۱۸ هزار تن میزان تولید پوشک در کشور است و معادل همین میزان نیز در کشور مصرف داریم؛ این درحالی است که ظرفیت اسمی تولید صنعت پوشک در کشور بیش از ۵۰۰ هزار تن است و در صورت نبود محدودیت های ناشی از تحریم ها حتی می توانیم صادر کننده این محصول باشیم.
مدیرکل دفتر نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه الان مشکل اخیر این واحدها تامین مواد اولیه، تخصیص و تامین ارز بوده است که باتوجه به محدودیت منابع ارزی برای بیشتر واحدها این مسئله وجود دارد، اظهار داشت: باتوجه به این که ۷۰ درصد مواد اولیه پوشک بوسیله واردات و حدود ۱۰ درصد آن بوسیله رقابت در بازار بورس تامین می شود، قیمت ها متناسب با افزایش نرخ ارز بالا رفته است که این افزایش قیمت ها حتما باید مورد رصد و با نظارت سازمان حمایت باشد.
بگفته وی، موضوع تامین ارز از محل صادرات و ارز متقاضی در این نشست مطرح و هماهنگی های لازم در این عرصه صورت خواهد گرفت تا با ارائهه بسته های حمایتی مواد اولیه تولید کنندگان تامین گردد.
داخلی سازی ۶ قلم از مواد اولیه پوشک در دستور کار است
مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت همین طور اعلام نمود که از ۱۵ قلم مواد اولیه تولید این کالا حدود ۱۰ قلم وارداتی است. امسال حدود شش قلم از اقلام وارداتی تولید پوشک برای داخلی سازی در نظر گرفته شد و فعالیت برای انحام این کار شروع شده است.
وی با تاکید بر با کیفیت محصولات داخلی و قابل رقابت بودن آنها در بازارهای خارجی اشاره کرد: طی سال های تحریم صادرات داشتیم اما نه به میزان ظرفیتی که در کشور وجود دارد. محدودیت های واردات مواد اولیه وجود دارد اما استفاده از ارز متقاضی می تواند شرایط تولید کنندگان را بهبود ببخشد.
محرابی با اعلان اینکه ظرفیت اسمی تولید پوشک حدود ۵۱۸ هزار تن است که هم اکنون حدود ۱۲۰ هزار تن از آن استفاده می شود، اشاره کرد: با افزایش تولید می توانیم کاهش قیمت تمام شده را شاهد باشیم، البته در این خصوص از مردم عزیز تقاضا داریم با همکاری لازم مانع سوداگری و سوءاستفاده عده ای از شرایط بازار شوند.
سودجویان عرضه را کاهش دادند
همین طور در این نشست محمد مهاجر - نایب رییس انجمن صنایع سلولزی ایران - وعده داد که با دستور وزیر صمت درباب تسهیل شرایط برای تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان پوشک بوسیله ارز متقاضی یا واردات در مقابل صادرات و ارز متقاضی، تولیدکنندگان با افزایش میزان تولید هزینه تمام شده این محصول را به حداقل برسانند و به زودی بازار این کالا تنظیم و قیمت ها تعدیل می شود.
نایب رییس انجمن صنایع سلولزی ایران با اعلان اینکه در این نشست مشکلات صنعت سلولزی کشور که تا حدود زیادی به تحریم ها و مشکلات ارزی مربوط می شود، مورد بررسی قرار گرفت، اظهار نمود: رصد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نشان میدهد کمبودی در بازار نیست، بلکه سودجویانی که عرضه را کم می کنند موجب افزایش تقاضا در بازار شده اند و در نهایت موجب ایجاد اختلال در سطح عرضه می شوند.
وی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده از طرف وزارت صمت روند ترخیص مواد اولیه تولید پوشک بهبود یافته و به زودی روند تولید افزایش پیدا خواهدنمود.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در ایام اخیر افزایش قیمت پوشک خبرساز شد، اما طبق گفته فروشندگان و تولیدکنندگان محصولات سلولزی کمبودی در زمینه پوشک در بازار وجود ندارد و حتی تولید بیش از نیاز است، اما به سبب افزایش نرخ ارز قیمت محصولات این بخش که قسمتی از مواد اولیه آن وارداتی است افزایش یافته است. با این وجود قرار بود روز گذشته در جلسه ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت پوشک تصمیم گیری شود که در خبرها اشاره مشخصی به آن نشده است.
منبع:

1399/08/16
19:09:18
5.0 / 5
1477
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه