عضو اتاق بازرگانی تهران:

دیگر نمی توانیم روی پول نفت حساب نماییم

دیگر نمی توانیم روی پول نفت حساب نماییم به گزارش نیو باكس عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید در سالهای گذشته، شرایط در بازار نفت بسیار تغییر كرده و ایران دیگر نمی تواند مانند گذشته روی این بازار حساب باز كند.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: متاسفانه در سالهای گذشته، تحریم های مختلفی که ضد ایران به کار بسته شده، اقتصاد ما را عقب نگه داشته و ما در خیلی از مسیرها، نتوانسته ایم حرکت عادی خویش را انجام دهیم. در چنین بستری، شیوع کرونا هم خود به عاملی برای افزایش فشارها و مشکلات بدل شده که بطور قطع احتیاج به مدیریتی پیچیده دارد.
وی با اشاره به اینکه شرایط در بازار نفت تغییر کرده است، توضیح داد: در سالهای گذشته به علت تحریم های آمریکا، ما بازار نفت خویش را از دست داده ایم و سایر کشورها امروز در این بازار نفت می فروشند. در دوره کرونا هم دو اتفاق مهم رخ داد. نخست کاهش تقاضا برای نفت به دنبال محدود شدن فعالیتهای اقتصادی و رفت و آمدها بود و نتیجه آن کاهش قیمت جهانی نفت که همچنان هم ادامه دارد و به اعداد قبل از کرونا نرسیده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: در چنین بستری، در صورتیکه تحریم ها کنار روند یا با کاهش آنها، امکان فروش نفت به وجود آید، ایران بطور قطع توان بازپس گیری بازار سنتی خویش را خواهد داشت اما آنچه که باید در نظر داشته باشیم این است که با کاهش تقاضا و قیمت، این تصور که نفت بار دیگر می تواند بودجه کشور را تأمین کند و هزینه ها را در بخش های مختلف پوشش دهد رخ نخواهد داد و ازاین رو باید شیوه هایی که در سالهای گذشته و با هدف کاهش وابستگی به نفت کلید خوردند تداوم داشته باشند.
صالحی با اشاره به اینکه فرصت طلایی امروز پیش روی اقتصاد ایران، صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر است، اظهار داشت: ما چه در حوزه مشتقات نفتی و چه در حوزه های وابسته به این صنعت، توان فعالیت بسیار بالایی داریم. باید با افزایش سرمایه گذاری در این بخش ها، محصولاتی را به بازار عرضه نماییم که توان رقابت دارند و البته صادرات آنها، برای کشور درامد بیشتری به وجود می آورند. البته باید در نظر داشت که تمامی این اقدامات در صورتی می تواند به شکل رسمی رخ دهد، فشار تحریم ها کاهش یافته یا چاره در این راه تعریف شود.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، از زمان آغاز دور جدید تحریم ها در دولت دونالد ترامپ، دولت آمریکا اعلام نمود که یکی از اصلی ترین اهدافی که دنبال می کند، کاهش صادرات نفت ایران و به صفر رساندن آن است.
هرچند آمریکا در رسیدن به این هدف خود شکست خورد اما میزان صادرات نفت ایران هم در این زمان کاهشی جدی پیدا کرده است.
با شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام نموده که شرایط را برای بازگشت باردیگر به برجام رصد خواهد نمود.

منبع:

1399/08/18
20:29:36
5.0 / 5
1403
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه