عضو اتاق تهران مطرح كرد

طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با كشورهای منطقه

طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با كشورهای منطقه به گزارش نیو باكس عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با كشورهای منطقه، بیان نمود: در جریان یك جلسه آنلاین با فعالان اقتصادی اوكراینی، پیشنهاد تجارت تهاتری كالا را دادیم كه از جانب آنها هم مورد استقبال قرار گرفت.


محمدرضا نجفی منش، در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به برخی بحث های صورت گرفته درمورد تجارت تهاتری ایران، توضیح داد: این گزینه چند دهه قبل هم در بانک مرکزی اجرایی می شد و به تاجران اجازه تهاتر کالا با برخی کشورها داده می شد. به نظر می آید در شرایط فعلی با عنایت به فشار تحریم ها در کنترل ارز وارد شده به ایران و همکاری نکردن بانکهای بین المللی، باز هم می توان روی تجارت کالا به کالا حساب باز کرد.
وی ضمن اشاره به طرح جدید بخش خصوصی برای تهاتر با کشورهای منطقه، بیان نمود: ما هفته قبل در جریان یک جلسه آنلاین با فعالان اقتصادی اوکراینی، پیشنهاد تجارت تهاتری کالا را دادیم که از جانب آنها هم مورد استقبال قرار گرفت. در کنار آن کشورهایی مانند هندوستان یا ترکیه هم برای تجارت تهاتری با ایران رغبت فراوانی دارند.
عضو اتاق تهران افزود: در چنین بستری ایران، می تواند صادرات کالایی خود به این کشورها را ادامه دهد و در مقابل در صورتیکه امکان انتقال ارز وجود نداشت، کالا وارد کند. در عرصه اجرا حساب مشترکی میان دو طرف و با مجوز بانک مرکزی برقرار می شود تا رقم صادرات ایران با رقم کالاهای وارداتی برابر شده و تجارت تسویه شود و همین روال در ارتباط با قراردادهای جدید تکرار شود.
نجفی منش در پاسخ به این سؤال که با عنایت به ممنوعیت واردات بیشتر از ۲۰۰۰ قلم کالا به ایران، کشورهای صادرکننده، تا چه حد توان صادرات کالاهای اساسی و ضروری به ایران را دارند هم اظهار داشت: با عنایت به این که این طرح زیر نظر بانک مرکزی خواهد بود، کالاهایی که برای واردات به ایران اعلام می شوند هم باید در لیست کالاهای مجاز باشند. یعنی یا کالای اساسی یا کالا و محصولی که مشابه داخلی آن تولید نمی گردد. البته در صورت کلید خوردن این طرح، بررسی ابعاد این لیست و چگونگی امکان پذیر شدن واردات کالاها هم مهم خواهد بود.
وی تصریح کرد: گزینه دیگری که موجود است، امکان تهیه کالاهای مورد نیاز ایران از جانب کشورهای هدف خواهد بود. یعنی احتمال دارد کشور واردکننده کالا از ایران، برای تهاتر همان محصول مدنظر ما را تولید نکند اما امکان خرید این محصول از اروپا و ارسالش برای ما وجود دارد که خود این امر هم می تواند به کاهش محدودیت ها کمک نماید.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بعد از اوج گیری تحریم ها ضد ایران و قرار گرفتن نام کشور در لیست سیاه اف ای تی اف، خیلی از بانکهای خارجی، همکاری خود با ایران را متوقف کرده اند و همین مساله نقل و انتقال ارز را دشوار کرده است.
در ماه های گذشته، ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان و نحوه بازگشت ارز به کشور به صحنه اختلاف جدی اتاق های بازرگانی و بانک مرکزی تبدیل گشته است.
منبع:

1399/08/24
14:27:31
5.0 / 5
1151
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه