پیشنهاد مترو به بانك رفاه درباره آزادسازی پول اوراق مشاركت

پیشنهاد مترو به بانك رفاه درباره آزادسازی پول اوراق مشاركت نیو باكس: مدیرعامل شركت مترو به مدیران بانك رفاه پیشنهاد نمود در مورد تعیین تكلیف آزادسازی نیمی از مبلغ 1500 میلیارد تومان اوراق مشاركت سال 1398 كه بازپرداخت اصل و سود آن به همراه تضامین مربوطه از لحاظ قانونی بر عهده دولت می باشد، از بانك مركزی استعلام بگیرند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، علی امام در حاشیه بازدید از ایستگاه امیرکبیر با اعلان اینکه شرط اصلی برای افتتاح ۱۱ ایستگاه مترو تا آخر سال جاری، واریز بموقع و هرچه زودتر مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان سهم مترو از پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ توسط بانک عامل است است، اظهار داشت: طبق قانون، بانک عامل می تواند با استناد به سهم ۵۰ درصدی دولت در باز پرداخت اصل و سود اوراق، بدون نیاز به وثایق شهرداری تهران، مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان از وجوه را در اسرع وقت آزاد کند.
وی ادامه داد: دراین زمینه مسئولان بانک رفاه که اتفاقا همکاری خوبی با شهرداری تهران داشته اند، می توانند از مدیران اعتباری بانک مرکزی استعلام بگیرند تا بدون دغدغه و نگرانی از بابت رعایت قوانین بانکی، ۵۰ درصد پول اوراق مشارکت که تضامین آن بر عهده دولت می باشد را آزاد کنند.
امام افزود: در واقع آنچه بانک مرکزی در مورد وثیقه گذاری اوراق مشارکت وضع کرده است، برای محکم کاری بوده، اما سازمان بازرسی کل کشور به همین مورد هم ایراد گرفته که چرا بانک مرکزی شهرداری ها را ملزم به سپردن ۱۰۰ درصد وثیقه های اینچنینی کرده است. به تعبیر دیگر آنها هم معتقدند وقتی در قانون انتشار اوراق مشارکت قید شده که دولت باید ضمانت پرداخت اصل و سود ۵۰ درصد وجوه را تامین کند، یعنی وثیقه گذاری آن هم بر عهده دولت می باشد و نباید برای این مورد باردیگر از شهرداری ها طلب وثیقه شود.

مدیرعامل متروی تهران اظهار داشت: در نهایت با یک نامه نگاری ساده و استعلام از بانک مرکزی، بنظر می رسد امکان آزادسازی ۷۵۰ میلیارد تومان پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ به آسانی و بدون نیاز به وثیقه گذاری شهرداری تهران برای ۵۰ درصد سهم دولت، میسر خواهد شد و امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

منبع:

1399/09/05
13:26:52
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: بانك , سازمان , شركت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه