پشتیبانی از صنایع خرد، كوچك و متوسط در دستور كار دولت

پشتیبانی از صنایع خرد، كوچك و متوسط در دستور كار دولت نیو باكس: تهران - ایرنا - سازمان صنایع كوچك، شهرك های صنعتی ایران و معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران تفاهم نامه ای برای­ اجرای هرچه بهتر سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و در جهت پشتیبانی از توسعه بنگاه های خرد، كوچك و متوسط ­­امضا­ كردند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، فراهم شدن زمینه های لازم برای تولید هم افزایی و تدوین برنامه های یكپارچه و منسجم در زمینه توسعه بنگاه های خرد، كوچك و متوسط ذیل سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و برنامه های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اهداف این تفاهم نامه اعلام شده است.
انجام هماهنگی های لازم بین دستگاههای زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاههای اجرایی، تدوین برنامه های حمایتی از بنگاههای خرد، كوچك و متوسط با رویكرد شبكه سازی و توسعه منطقه ای كسب و كار پشتیبانی از مصرف كالاهای تولید داخل، توسعه و نوین سازی شبكه های توزیع، توسعه خوشه ها و شبكه های كسب و كار، پشتیبانی از اتحادیه ها و اتحادیه های صادراتی، پشتیبانی از شكل گیری و پشتیبانی از برندهای ایرانی از دیگر اهدافی است كه در این تفاهم نامه به آن اشاره شده است.

** تولید تحرك در بازار مشكل عمده صنایع كوچك و متوسط است
«صادق نجفی» رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران در مراسم امضای این تفاهم نامه در سخنانی اظهار داشت: تابحال تلاش ها در سازمان برای توسعه صنایع كوچك و متوسط بوده است كه نتیجه آن ثبت 966 شهرك و ناحیه صنعتی مصوب در كشور است. اكنون بیش از 800 مورد آن در حال بهره برداری است كه نزدیك به 40 درصد از صنایع كوچك و متوسط كشور در این مناطق مستقر شده اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه تولید تحرك در بازار، عمده مشكل صنایع كوچك و متوسط است، اظهار داشت: بهبود وضعیت سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه صنایع كوچك و شهرك های صنعتی 2 هدف اصلی است كه با اولویت مناطق محروم و استفاده از ابزارهای مختلف در حال پیشبرد است با این حال كاسبان بازاری یك ركن اصلی در افزایش فروش تولیدات داخلی هستند.
وی تصریح كرد: مدیریت اقتصادی جهادی در مجموعه سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی تعریف شده و لازم الاجراست.
نجفی در ادامه با اشاره به هم افزایی در بخش صنعت تصریح كرد: این همكاری ها باید در جهت شناسایی حلقه های مفقوده زنجیره تولید و توزیع صورت بگیرد چون كه اكنون بازار در كنار تولید قرار ندارد و تولید هم به صورت منسجم در كنار شبكه توزیع قرار نگرفته است و هدف ما این است كه بتوانیم در سراسر كشور با حضور اتحادیه های مختلف، اتاق اصناف، سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی و همینطور معاونت اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت این هم افزایی و ارتباط را به وجود بیاوریم.

** لزوم آینده نگری در رفع مشكلات
«یونس سینكی» معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت هم در مراسم امضای تفاهم نامه اظهار داشت: برای حل مشكلات اقتصادی كشور باید نوع نگرش برای حل مشكلات به صورت یكپارچه و برگرفته از تفكر جمعی باشد.
وی ادامه داد: نباید تمام توانمندی ها معطوف به برون رفت از وضع موجود باشد بلكه باید با آینده نگری در رفع مشكلات اقدام نمود.
معاون وزیر صنعت با اشاره به وجود 470 هزار واحد صنفی تولیدی در كشور خاطرنشان كرد: ظرفیت های موجود در شهرك ها و نواحی صنعتی باید برای استقرار اصناف اطلاع رسانی شود.

** خیلی از بنگاه ها از چرخه خارج و به سمت دلالی های غیرمولد هدایت شدند
در ادامه این مراسم «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران به مبحث بی توجهی در اجرای بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها اشاره كرده و اظهار داشت: عدم پشتیبانی از بنگاه های خرد، كوچك و متوسط بخصوص در اجرای بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها كه بدون تأمل و تعمق به انجام رسید، سبب شده تا خیلی از این بنگاه ها، از مدار خارج شوند. خروج این بنگاه ها از چرخه تولید سبب شد تا سرمایه این واحدها به سمت دلالی های غیرمولد هدایت شود.
وی توجه به حسن اجرای این تفاهم نامه را یك لزوم دانست و خاطرنشان كرد: امیدوارم این تفاهم نامه به صورت كامل ظرفیت های اجرایی لازم را به دست بیاورد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9132
خبرنگار: فرزانه سلامت بخش** انتشاردهنده: فرهاد راستی


1396/11/09
19:51:01
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه