پلاتین ركورد زد، طلا ثابت ماند

پلاتین ركورد زد، طلا ثابت ماند قیمت پلاتین در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تأثیر انتظارات برای احیای اقتصادی و تقویت تقاضا برای این فلز پرارزش و کمبود عرضه آن، به بالاترین قیمت در شش سال قبل صعود کرد.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، پلاتین که در صنعت خودرو برای فیلتر آلایندگی اگزوز خودرو استفاده می شود، به بالاترین قیمت از ژانویه سال ۲۰۱۵ تابحال صعود کرده است. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری آخرین بار با ۲.۲ درصد افزایش، به ۱۲۷۹ دلار و ۶۴ سنت رسید.

به گفته نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت "ای بی سی بولیون"، دورنمای احیای اقتصادی همچون احیای تقاضای چین برای جواهرات در سال ۲۰۲۱ و نگرانیها نسبت به کمبود عرضه از جانب آفریقای جنوبی، سبب صعود قیمت پلاتین شده است. اونس پلاتین پتانسیل صعود به ۱۳۳۰ دلار و ۱۵۷۷ دلار را دارد.

طبق اعلام شرکت جانسون متی، پلاتین امکان دارد در سال ۲۰۲۱ برای سومین سال متوالی کمبود عرضه داشته باشد.

به گفته تحلیل گران، عاملی که از افزایش قیمتها پشتیبانی کرده است، سیاستهای سبز دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و تشدید مقررات آلایندگی خودرو در سطح جهانی است.

مشکلات عملیاتی در شرکت آمپلاتس که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پلاتین در جهان است و به کمبود عرضه پارسال منتهی شد، یکی از موارد نگرانی مانده است.

هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۲۴ دلار و ۵۲ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در ۱۸۲۳ دلار و ۸۰ سنت ایستاد.

به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت "سی ام سی مارکتس"، جایگاه طلا بعنوان دارایی امن مثل گذشته نیست و خوشبینی زیادی پیرامون رشد اقتصادی وجود دارد. بازارهای اوراق قرضه نشان می دهند که موضع تسهیلی بانک مرکزی سال جاری ضعیف خواهد شد و این امر به ضرر طلا تمام می شود.

بر اساس گزارش رویترز، بازده اوراق خزانه آمریکا روز جمعه به بالاترین سطح از مارس رسید و انتظارات تورمی به بالاترین میزان در شش سال قبل افزایش پیدا کرد. تورم بالاتر از افزایش قیمت طلا پشتیبانی می کند اما در عین حال بازده اوراق خزانه را بالاتر می برد که سبب افزایش هزینه نگهداری طلا می شود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۲۷ دلار و ۵۵ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری تغییری نداشت و ۲۳۸۸ دلار و ۱۴ سنت بود.

منبع:

1399/11/27
14:22:26
0.0 / 5
797
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه