واكنش بورسی به ادعای فولادی ها

واكنش بورسی به ادعای فولادی ها به گزارش نیو باکس ‎ یک کارشناس بازار سرمایه و مدیر کالایی یک شرکت کارگزاری بورسی از فعالیت دلالی برخی شرکت های نوردی که بعد از خرید شمش ارزان در ماه های اخیر، میلگرد و تیرآهن گران به مردم فروخته اند پرده برداشت و اظهار داشت: اغلب شرکت های نوردی بدون انجام فعالیت تولیدی بواسطه گری در بازار مشغول و به عبارتی با نقاب تولیدکننده، فعال بازار سیاه فولاد هستند.


مسعود پرور در گفتگو با ایسنا، با انتقاد از عدم ایفای تعهدات تولیدکنندگان پایین دستی فولاد، اظهار داشت: اغلب تولیدکنندگان حلقه های انتهایی زنجیره فولاد، باوجود تعهدی که به بورس و وزارت صمت برای عرضه تولیداتشان می دهند زیر بار انجام تعهداتشان نمی روند و درواقع، با نقاب تولیدکننده، فعال بازار آزاد و بازار سیاه شده اند. به همین دلیل، حالا با یک خلأ بعد از فروش مواد اولیه یعنی عرضه تولیدات نهایی با قیمت مناسب به مردم مواجه هستیم.
‎وی اضافه کرد: عده ای دلال با گرفتن مجوز تأسیس کارخانه، خویش را تولیدکننده جا می زنند و به اسم کارخانه شان و دریافت مجوز از سامانه بهین یاب وزارت صمت، محصولات را خریداری ولی در عمل در بازار آزاد محصولات را خام فروشی می کنند. بنابراین، در حوزه پایین دست فولاد با خیل عظیمی از کارخانه هایی مواجه هستیم که باید کار تولیدی انجام دهند اما در عمل، هیچ فعالیت تولیدی انجام نمی دهند گواه این مدعا هم ظرفیت های تولیدی چند برابر نیاز کشور است که طی سالهای گذشته
‎ایجاد شده است.
‎این کارشناس بازار کالایی با اشاره به اینکه حالا، نوردکاران بعنوان خریداران شمش از بورس، حاضر نمی شوند مقاطع و محصولات تولیدی شان را در بورس عرضه کنند، توضیح داد: چونکه 30 تا 50 درصد سود بیشتر و بی زحمت در بازار آزاد، نصیبشان می شود و حتی آنها به قیمت به اجرا درآمدن تضامینی که به بورس داده اند هم حاضر به عرضه کالای خود در بورس نیستند. چونکه بخش زیادی از آنها اصلاً تولیدکننده نیستند.
‎وی افزود: اینجا این سؤال بزرگ مطرح می شود که خریدارانی که بعنوان تولیدکننده از جانب وزارت صمت به بورس معرفی می گردند با چه سازوکاری شناسایی شده اند؟

‎این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه برپایه شیوه نامه ای که دولت ابلاغ کرده؛ تمام صنایع فولادی یعنی از حلقه های ابتدایی زنجیره تولید تا حلقه های انتهایی آن، مکلف شده اند برای شفافیت کامل در زنجیره، محصولاتشان را در بورس عرضه کنند، اظهار داشت: سازوکار معاملات در بورس کالا به این شکل است که وقتی متقاضی محصولات فولادی از جانب «بهین یاب» وزارت صمت، اجازه ورود به بورس و خرید پیدا می کند؛ در برابر خریدش، تعهد می دهد که تولیدات خویش را هم در بورس عرضه نماید که طبق شیوه نامه، حدود 90 تا 95 درصد از محصولات این تولیدکنندگان باید در بورس ارائه شود.

‎به گفته این کارشناس بازار کالایی، این تعهد تولیدکننده البته در کنار تضمامینی است که بورس کالا از او می گیرد. کف عرضه ای که هر تولیدکننده باید رعایت کند هم مشخص شده و به وزارت صمت ابلاغ می شود. بنابراین، با لحاظ تمام این قیدها و شرط ها، وقتی یک تولیدکننده تضامین داده شده به بورس را نادیده می گیرد، به این مفهوم است که سودی بسیار چشم گیر و قابل توجهی، بیرون از بورس، انتظار او را می کشد.
‎این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش چاره رفع این دست اقدامات در اقتصاد چیست، اظهار نمود: اگر بخواهیم مشکل را اساسی و ریشه ای حل نماییم لازم است زمینه های بروز فساد را از بین ببریم. یکی از این زمینه های بروز فساد بحث تفاوت قیمت ها در بورس و بازار آزاد و سودهای کلانی است که خارج از بورس وجود دارد. ضمن آنکه لازمه استفاده از برخی روش های قهری، همراهی نهادهای بالادستی است. مثلاً بورس می تواند جلوی خرید مجدد تولیدکنندگانی که ایفای تعهد نداشته اند را بگیرد اما این مورد باید با همراهی وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار صورت گیرد تا متخلفان معرفی شده و اعلام کنند مواد اولیه خریداری شده را چگونه بهره برده اند.

پرور تصریح کرد: آنچه به ازای مداخلات قیمتی در بازار به دست آورده ایم این است که برخی تولیدکنندگان تبدیل به واسطه شده اند و به جای تولید، مواد اولیه ای که ارزان از بورس خریده اند را در بازار آزاد گران می فروشند. رانتی که محصولات فولادی امروز دارد گذشته در محصولات پتروشیمی هم به علت همین سیاست های قیمتی وجود داشت که با کارشناسی شدن اقدامات حوزه پتروشیمی عمده آن مشکلات برطرف شد.

این مباحث درحالی مطرح می شود که
رئیس انجمن نوردکاران فولاد کشور امروز ضمن تشریح و توضیح در ارتباط با اتهامات و شائبه های اخیر پیرامون تحویل شمش فولاد توسط این انجمن و عدم عرضه آن در بورس کالا، به وجود "مافیای فولاد" اشاره و صراحتا اعلام نمود که قیمت مواداولیه در بورس کالا، حداقل ۱۰ درصد گران تر از قیمت ها در کف بازار آزاد است.

منبع:

1399/11/28
16:03:49
0.0 / 5
986
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه