معاون وزیر راه و شهرسازی:

برای ساخت مسكن در سوریه رقیب نداریم

برای ساخت مسكن در سوریه رقیب نداریم به گزارش نیو باکس معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این خبر که به زودی مشکلات انتقال پول به منظور فعالیت شرکتهای بخش خصوصی ایران در زمینه ساخت وساز در سوریه، حل می شود اظهار داشت: با عنایت به خرابی های گسترده ناشی از جنگ داخلی سوریه، ظرفیت راه اندازی دست کم ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در این کشور وجود دارد و بین کشورهای منطقه بی رقیب هستیم.


محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تفاهمنامه ساخت وساز مسکن، خدمات، پروژه های زیربنایی و حمل و نقل توسط بخش خصوصی ایران در سوریه آذرماه ۱۳۹۸ به امضای وزرای راه و شهرسازی ایران و مسکن سوریه رسید که در ایام اخیر به همراه مهندس اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ سفری را به این کشور داشتیم و موضوعات را پیگیری کردیم. این تفاهمنامه در واقع پیش نیاز ورود بخش خصوصی ایران برای سرمایه گذاری در حوزه های زیربنایی و حمل و نقل در سوریه است.
وی ادامه داد: دو مبحث مهم در این حوزه چگونگی نقل و انتقال پول و مسئله حمل مصالح ساختمانی است. با تلاشهایی که صورت گرفته مجوزهایی از جانب دو کشور صادر شده که درحال تعیین تکلیف نهایی است و هرچه سریعتر این موضوعات به نتیجه می رسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ساختار حاکمیتی دو کشور می تواند بستری مناسب برای بخش خصوصی به منظور صادرات فنی مهندسی ایجاد نماید. سوریه کشوری است که با عنایت به مشکلات داخلی و درگیری طولانی مدت با جنگ نیاز گسترده ای به بازسازی و ساخت و ساز عمرانی دارد. هم در زمینه راه اندازی واحدهای مسکونی و هم زیرساختهای عمرانی میتوان در این کشور فعالیت کرد. بنابراین بازار خوبی برای فعالان حوزه صنعت ساختمان ایران است.
محمودزاده در پاسخ به این سؤال که آیا عربستان و قطر، رقبای ایران در بازسازی سوریه هستند اظهار داشت: خیر، مقامات سوریه اولویت را به شرکتهای ایرانی داده اند و مشکلی بابت وجود رقیب نداریم. فقط مبحث اصلی، اتخاذ راهکارهای بین بانک های مرکزی دو کشور به منظور تبادل پول است که در این سفر بر روی این موضوعات صحبت شد و امیدواری بسیار زیادی به وجود آمد تا در آینده نزدیک این مشکلات حل شود.
وی خاطرنشان کرد: مسئله تحریم فقط در ارتباط با ایران نیست. سوریه هم در در موارد بسیار زیادی با تحریم مواجه می باشد. ازاین رو از زمان انعقاد تفاهمنامه در آذرماه ۱۳۹۸ کارگروههای تخصصی طرفین بر چگونگی مناسبات اقتصادی دو کشور کار کردند و به نتایج خوبی رسیده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تعداد واحدهایی که مقرر است در سوریه راه اندازی شود اظهار داشت: من فکر می کنم حداقل ظرفیت ساخت ۲۰۰ هزار واحد وجود دارد. آنچه در تفاهمنامه تحت عنوان راه اندازی ۳۰ هزار واحد به امضا رسیده در واقع نوعی سمبل است. اما نیاز کشور سوریه بسیار فراتر از این تعداد خواهد بود و محدودیتی برای سازندگان ایرانی از بابت کمیت وجود ندارد. هرچقدر توان سیستم ما باشد آن طرف ظرفیت کار وجود دارد.
به قول محمودزاده، هم اکنون هم برخی از شرکتهای بخش خصوصی از ایران در سوریه به شکل پیمانکاری مشغول ساخت و ساز هستند اما طبیعتا به علت محدودیتهای انتقال پول، فعالیتها به شکل گسترده اتفاق نیفتاده است. هدف ما این است بستر فعالیت را فراهم نماییم تا در مواردی همچون بازگشت سرمایه، امنیت و جابه جایی پول، اطمینان حاصل نماییم.
منبع:

1400/04/01
11:05:48
5.0 / 5
604
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه