افزایش ۳۵۱ درصدی واردات روغن با ارز ۴۲۰۰

افزایش ۳۵۱ درصدی واردات روغن با ارز ۴۲۰۰ به گزارش نیو باکس در نیمه اول سالجاری بیشتر از ۱.۵ میلیارد دلار انواع روغن با ارز ۴۲۰۰ وارد ایران شده که نسبت به همین دوره پارسال ۳۵۱ درصد افزایش دارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، روغن همچون اقلام اساسی است که در کنار جو، ذرت، دانه های روغنی، کنجاله سویا، گندم و همینطور دارو و تجهیزات پزشکی با ارز ۴۲۰۰ وارد کشور می شود اما این کالا از سال قبل در بازار با نوساناتی در تأمین و قیمت مواجه بود.
در کنار آنکه همیشه حجم بالایی از روغن در گمرک دپو می ماند وضعیت واردات نشان داده است که روغن حجم قابل توجهی از واردات و ترخیص اقلام اساسی را هم به خود مختص کرده است.
واردات قطعی ۱.۱ میلیون تنی انواع روغن
بررسی وضعیت تجارت خارجی در نیمه اول سال از این حکایت دارد که مجموع واردات کالاهای اساسی در ۲۵ گروه بیشتر از ۱۴.۳ میلیون تن با ارزش ۸.۸ میلیارد دلار بوده که از این میزان ۱۲.۴ میلیون تن به ارزش بیشتر از ۶.۹ میلیارد دلار با ارز ترجیحی وارد شده است.
در میان اقلام وارداتی با ارز ترجیحی بیشتر از ۱.۱ میلیون تن به روغن های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام اختصاص دارد که ارزش آن بیشتر از ۱.۵ میلیارد دلار است.
در نیمه اول سال قبل از انواع روغن ۴۲۳.۸ هزار تن به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار وارد ایران شده بود.
بر این اساس، واردات روغن در نیمه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۷۳ درصد از لحاظ وزن و ۳۵۱ درصد از نظر ارزش افزایش دارد.
این در شرایطی است که ترخیص اقلام اساسی از گمرک با شرایط خاصی انجام شده و در کنار تسهیل در بخش های مختلف، ترخیص این کالاها بدون صدور کد رهگیری بانک بعنوان اجبار اصلی ترخیص کالا، به صورت ۹۰ درصدی انجام می شود.
روغن در بازار تا بیشتر از ۹۰ درصد گران شده است
این در شرایطی است که روغن از نیمه دوم سال قبل همواره در صدر تورم کالاهای خوراکی قرار داشت که این روند تا حدود دو ماه گذشته هم ادامه داشته است اما حالا تورم روغن و افزایش قیمت آن به کمتر از ۱۰۰ درصد رسیده است.
طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم اقلام خوراکی، هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در شهریور ماه سال جاری به صورت متوسط ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان بوده و تا ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان هم قیمت داشته است که گرچه نسبت به مرداد ماه ۱.۹ درصد کاهش قیمت دارد ولی نسبت به شهریور سال قبل افزایش ۷۸.۱ درصدی قیمت داشته است.
در ارتباط با روغن نباتی جامد هم قیمت هر کیلو از آن در شهریور ماه به صورت متوسط ۲۰ هزار و حداکثر ۲۷ هزار تومان بوده که نسبت به مرداد سه درصد کاهش و در مقایسه با شهریور سال گذشته ۹۰.۳ درصد افزایش دارد.1400/07/18
23:14:57
5.0 / 5
254
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه