عضو اتاق ایران :

کاهش ارزش لیر به نفع ما نیست

کاهش ارزش لیر به نفع ما نیست عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه کاهش ارزش لیر به نفع ما نیست، اظهار داشت: با عنایت به کاهش قیمت کالاهای ترک و رعایت استانداردهای بین المللی این کشور می تواند بازارهای هدف ایران را قبضه کند.سید مصطفی موسوی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کاهش ارزش لیر به نفع اقتصاد ترکیه تمام شده است، اظهار نمود: کاهش ارزش لیر گردشگری در ترکیه را رونق می دهد؛ در همین مدت با عنایت به ارزان شدن سفر به این کشور، پروازها به مقصد ترکیه اوج گرفته است. همین مسئله صنعت هوایی ترکیه را رونق می بخشد و درآمدهای ترکیه از طریق گردشگری به شدت افزایش می یابد.
ترکیه می تواند بازارهای هدف ایران را قبضه کند
نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: از سویی دیگر صادرات کالای ترکیه به علت کاهش قیمت تمام شده، بسیار مناسب شده است و با عنایت به این که ترک ها استانداردهای بسته بندی بین المللی را رعایت می کنند توانسته اند بازار ایران را در سطح منطقه قبضه کنند. اگر قیمت تمام شده محصولات ترکیه به همین روال کاهش پیدا کند، به ضرر ماست.
وی با اشاره به اینکه کاهش ارزش لیر به نفع ما نیست، افزود: کاهش ارزش لیر همینطور باعث مقرون به صرفه شدن سرمایه گذاری در ترکیه و خروج پول بیشتر از ایران برای خرید ملک در این کشور می شود.
دولت از فرصت کاهش ارزش ریال هیچ بهره ای نبرد
موسوی ضمن اشاره به کاهش ارزش ریال طی سال های گذشته، اظهار داشت: ما هم طی سنوات گذشته درگیر کاهش ارزش پول ملی شده ایم اما به هیچ وجه نتوانستیم از این فرصت برای بهبود صادرات و ارزآوری استفاده نماییم.
نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران در مورد تاثیر اعطای مشوق صادراتی در بهبود صادرات، خاطرنشان کرد: اعطای مشوق صادراتی ۷، ۸ سال پیش می توانست به بهبود صادرات کمک نماید اما هم اکنون تاثیر خاصی نمی گذارد. متأسفانه طی سنوات گذشته شرکتهای خصولتی بیشترین بهره را از مشوق های صادراتی بردند.
وی با اشاره به اینکه صادرات احتیاج به حمایت ندارد، همین که موانع مختلف سر راه تجار و صادرات نگذارند، خودش حمایت به حساب می آید، اظهار نمود: اعمال سیاست هایی همچون رفع تعهد ارزی بدون کار کارشناسی، فعالیت تجار را سخت کرد. در واقع دولت در زمانی که باید از فرصت کاهش ارزش ریال استفاده می کرد و صادرات را رونق می داد و منابع ارزی مورد نیاز خویش را از این طریق تأمین می کرد، با اعمال سیاست های نادرست و سخت گیری های شدید، نه تنها صادرات را افزایش نداد بلکه باعث کاهش صادرات هم شد.
ایران کشور صادراتی نیست
موسوی با اشاره به اینکه کشور ما صادراتی نیست، اظهار داشت: وقتی کالایی کم می شود دولت فوراً صادراتش را ممنوع می کند. در واقع ما فقط مازاد تولید داخل را صادر می نماییم. این مسئله نشان داده است که اقتصاد ما به هیچ وجه فرهنگ صادراتی ندارد. به کشوری همچون ویتنام می گویند کشور صادرات محور که ۷۵ درصد کالایی که تولید می کند را باید صادر کند و ممنوعیتی هم ندارد. فقط در شرایط حاد ممنوعیت های خاصی در مورد صادرات اعمال می شود مانند زمان انتشار کرونا که صادرات ماسک در این کشور ممنوع شده بود.
نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران اظهار نمود: کشور صادراتی در زمان کمبود واردات را جایگزین می کند؛ بخش خصوصی ما به التفاوت عرضه و تقاضایی را که کم شده، از راه واردات جبران می کند و وضعیت را به توازن می رساند.
وی با تکیه بر این که نباید ممنوعیت صادرات ایجاد نماییم، اظهار داشت: وقتی هنوز این فرهنگ در اقتصاد ما جا نیفتاده و دولت هر وقت اراده کند صادرات یا واردات کالایی را ممنوع اعلام می کند، چگونه می خواهیم یک کشور صادراتی باشیم؟
موسوی اظهار نمود: اقتصاد ایران به هیچ وجه پیشبینی پذیر نیست. بخش خصوصی و تجار در این شرایط نمی توانند وضعیت صادرات را بهبود بخشند. دولت در نخستین گام باید فرهنگ صادراتی را قوت بخشد. در این صورت صادرات و ارزآوری خود به خود تقویت می شود و احتیاج به حمایت خاصی هم ندارد.

1400/10/13
23:09:36
5.0 / 5
100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه