آخرین تحولات تجارت ایران و عراق

آخرین تحولات تجارت ایران و عراق به گزارش نیو باکس اعلام سخنگوی گمرک ایران از روند افزایشی تجارت ایران و عراق حکایت دارد.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی-سخنگوی گمرک- با اشاره به جریان تجارت خارجی ایران و عراق توضیح داد: در ۱۱ ماهه امسال، بیش از ۲۸ میلیون تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۲۲۲ میلیون دلار صادر شد که نسبت به زمان مشابه ۱۷درصد در وزن و ۲۰درصد در ارزش رشد داشته است که ۲۵ درصد وزن و ۱۹ درصد ارزش کل صادرات ۱۱۲ میلیون و ۶۵۸ هزار تنی به ارزش ۴۳ میلیارد و ۵۱۷ میلیون دلاری کشور را در طول این مدت به خود مختص کرده است.

وی اظهار داشت که اشتراکات فراوان بین دولت ایران و عراق سبب شده است تا صادرات غیر نفتی ما از ۱۴۵میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به ۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۸ برسد و باردیگر امسال نیز همین میزان قابل پیش بینی است.

به گفته لطیفی، صادرات ایران در سال ۱۳۸۰ حدودا ۱۴۵میلیون دلار بود و در سال ۱۳۸۴ نخستین جهش را با یک میلیارد و ۲۲۴میلیون دلار را شاهد بودیم و در سالهای بعد با شیبی مناسب به دو میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار رسید و جهش دوم در سال ۱۳۸۸ با صادرات چهار میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلاری رخ داد.

وی با اعلان اینکه سومین جهش صادرات به عراق، ضمن حفظ مسیر رشد، در سال ۱۳۹۱ بود، افزود: بر این اساس صادرات کشورمان در این سال به ۶ میلیارد و ۳۳۷میلیون دلار رسید و جهش آخر نیز در سال ۱۳۹۷ با هشت میلیارد و ۹۹۰ میلیون دلار بوده است که همچنان در این محور، صادرات غیرنفتی در حال انجام می باشد.

سخنگوی گمرک درباره واردات از عراق نیز اظهار داشت: واردات ۱۱ ماهه کشور از عراق به دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن و به ارزش بیش از یک میلیارد دلار رسیده است که این میزان از لحاظ حجم، بیشتر از واردات کشورمان از عراق در ۲۰ سال قبل بوده است که سرجمع واردات ایران در دو دهه ۸۰ و ۹۰ یک میلیون و ۳۱۲ هزار و ۸۹۴ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۸۶۱ دلار بوده است.

لطیفی تصریح کرد که اجرای کنوانسیون تیر و حمل یکسره کالا بین دو کشور، فرماندهی واحد مرزی، صادرات حرفه ای، بسته بندی مناسب، برنامه ریزی تولید بر طبق بازارهای هدف و تولید کالاهای با ارزش افزوده بیشتر و تامین نیازهای کشور از مسیر عراق می تواند توسعه تجارت بین دو کشور را به همراه داشته باشد.

این گزارش در همایش تجارت ایران و عراق ارائه شده است که مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت، رییس اتحادیه صنایع العماره، نایب رییس اتاق تجاری بصره، سرکنسول ایران در بصره، دبیرکل اتاق تجاری ایران و عراق، معاون استاندار خوزستان، رایزن تجاری ایران در عراق، تجار و فعالان اقتصادی دو کشور ایران و عراق حضور داشتند.1400/12/11
21:19:25
5.0 / 5
314
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه