گامی در راستای كاهش خسارات ناشی از افزایش قیمت ارز؛

تولید خوراک دام بومی با استفاده از بقایای درخت نخل

تولید خوراک دام بومی با استفاده از بقایای درخت نخل یکی از شرکتهای فناور با استفاده از بقایای نخیلات شامل ˮسرشاخهˮ، ˮخرمای دامیˮ و ˮپنکˮ خوراک دامی بومی منطقه هرمزگان را تولید و ارائه کردند و به قول آنها این دستاوردها باعث کاهش خسارات ناشی از گران شدن ارز می شود، ضمن آنکه دسترسی به خوراک دام با ارزش را میسر خواهد نمود.


دکتر سید مهرداد آل احمد، مدیر عامل این شرکت فناور در گفتگو با ایسنا، تولید خوراک "بومی" دام را زمینه مطالعاتی این شرکت نام برد و اظهار داشت: خوراک "بومی" به معنای آن است که برای تولید خوراک دام به دنبال این باشیم که مواد اولیه را در هر منطقه شناسایی نماییم و با تاکید بر آن خوراک تولید شود تا از واردات آن از خارج از منطقه جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینکه ما در این مطالعات بر روی فرآوری بقایای درخت نخل و سایر مواد مورد استفاده در خوراک دام موجود در سواحل جنوب شرق کشور متمرکز شدیم، اظهار نمود: در نمونه های اولیه این محصول موفق به تولید خوراک دامی شدیم که ۷۵ تا ۸۰ درصد مواد اولیه آن در ارتباط با استان هرمزگان بوده است.
آل احمد، کاهش خسارات ناشی از نوسانات ارزی و حذف یارانه ها از خوراک دام را از مزایای این محصول نام برد و اظهار داشت: با این اقدام قیمت خوراک دام ساخته شده حدود ۵ هزار تومان یعنی معادل قیمت کاه بوده است.
مدیر عامل این شرکت با اشاره به اینکه ما در این محصول نه تنها از بقایای نخل برای تولید خوراک استفاده کردیم، بلکه برای تولید بستر کشت هم از این درخت بهره بردیم، تصریح کرد: از درخت نخل ماده اولیه برای تولید بستر کشت هیدروپونیک و برای تولید قارچ خوراکی استفاده کردیم.
این محقق، پوست درخت نخل را ماده بسیار با ارزشی دانست و اظهار داشت: هیچ درختی همانند نخل را نمی توان پیدا کرد که از برگ آن به صورت مستقیم برای حصیر بافی استفاده کرد، چون برگ درخت نخل انعطاف پذیری بالایی دارد. علاوه بر آن برگ این درخت به وفور در منطقه وجود دارد و میتوان اشتغال آفرینی بالایی را ایجاد کرد.
به قول وی از منطقه جنوب کرمان تا هرمزگان در فضایی به شعاع ۱۵۰ کیلومتر، حدود ۴۰۰ هزار تن بقایای درخت نخل وجود دارد و اگر کل این بقایا فرآوری شود، میتوان کل خوراک دام منطقه جنوب شرق کشور را تأمین کرد.
آل احمد با اشاره به اینکه خوراک ساخته شده در این شرکت از فرآوری بقایای نخیلات شامل "سرشاخه"، "خرمای دامی" و "پنک (خوشه خرما)" بوده است، اضافه کرد: خرمای مازاد فرآوری شده در این طرح خرمایی بود که قابل استفاده برای انسان نیست و ما در این طرح توانستیم خرما را همراه با هسته آن آرد نماییم. این خوراک قابلیت جذب را در خوراک دام ارتقا می دهد.
وی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد خوراک دام ساخته شده از مواد اولیه است که در منطقه وجود دارد، مابقی مواد مورد استفاده در خوراک دام ساخته شده را شامل "سبوس"، "جو" و "کنجاله" و "سویا" دانست.
آل احمد افزود: دو شهرستان "رودان" و "حاجی آباد" استان هرمزگان برای اجرای پایلوت تولید خوراک بومی دام انتخاب شدند و در این دو شهرستان از منابع گسترده بقایای نخیلات شامل سرشاخه، خرمای دامی و پنک که در سراسر سال در این مناطق وجود دارند، برای تولید این محصول بهره بردیم.
وی وجود منابع فراوان بقایای محصولات گلخانه ای از اواخر بهار و در طول تابستان، وجود منابع فرآوری میوه درخت کهور پاکستان از اواخر بهار و در طول تابستان با پروتئین بالا و قشلاق عشایر منطقه بافت و رابر و ضرورت تأمین خوراک دام این عشایر در فصل های پاییز و زمستان را علل انتخاب این دو شهرستان برای تولید خوراک دام بومی نام برد.
منبع:

1401/03/29
11:17:58
5.0 / 5
46
تگهای خبر: تولید , شركت , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه