دستور اژه ای به سازمان بازرسی برای پیگیری تخلفات یک شرکت در جریان واردات نهاده های دامی

دستور اژه ای به سازمان بازرسی برای پیگیری تخلفات یک شرکت در جریان واردات نهاده های دامی رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: آنطور که سازمان بازرسی گزارش داده، تعداد قابل توجهی از افراد با استناد به اعلام ورود نهاده های دامی به بندر و ثبت آن در سامانه بازارگاه، مبادرت به واریز وجه برای خرید کالا و ترخیص و دریافت آن ظرف یک تا چند هفته بعد کردند در صورتی که اساسا نهاده ای وارد کشور نشده بود و در نهایت هم هیچگونه کالایی به دست مردم نرسید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه سلسله نشست های تخصصی قوه قضائیه که به موضوع حذف و اصلاح زمینه های فساد زا اختصاص داشت با اشاره به گزارش رییس سازمان بازرسی کل کشور پیرامون گوناگون رخ داده در حوزه واردات نهاده های دامی اظهار نمود: آنطور که سازمان بازرسی گزارش داده، تعداد قابل توجهی از افراد با استناد به اعلام ورود نهاده های دامی به بندر و ثبت آن در سامانه بازارگاه، مبادرت به واریز وجه برای خرید کالا و ترخیص و دریافت آن ظرف یک تا چند هفته بعد کردند در حالی که اساسا نهاده ای وارد کشور نشده بود و در نهایت هم هیچگونه کالایی به دست مردم نرسید.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به پرداخت پول از طرف مردم و مشتریان برای خرید ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی در صورتیکه این محموله وارد کشور نشده بود، اظهار داشت: یکی از تخلفات آشکار در جریان واردات این محموله بدین شکل بوده که پیش از وارد شدن کالای مورد نظر به بندر نسبت به گرفتن شماره کوتاژ اقدام شده است و متعاقب این موضوع، کوتاژ در سامانه بازارگاه به ثبت رسید و در معرض دید مشتریان قرار گرفت و مردم نیز با مشاهده کوتاژ در سامانه، مبادرت به خرید کالا کردند.
محسنی اژه ای با اشاره به نامه نگاری برخی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با بانک مرکزی در جریان امور مربوط به واردات این محموله اظهار داشت: طی نامه ای از بانک مرکزی خواسته شده بود که دلار بابت کالایی که وارد شده در اختیار شرکت خصوصی یاد شده قرار دهد درحالی که اساساً هیچگونه کالایی وارد کشور نشده بود.
رییس قوه قضاییه واگذاری ۴۹ درصد از سهام شرکت خصوصی مذکور به سازمان تعاونی روستایی را از دیگر تخلفات انجام شده در جریان واردات اخیر محموله نهاده های دامی عنوان نمود.
رئیس عدلیه از سازمان بازرسی خواست که موضوع تخلفات انجام شده در حوزه واردات نهاده های دامی را با فوریت و جدیت مورد پیگیری قرار دهد و در همین زمینه اشاره کرد: این که یک دستگاه که از متولیان امر واردات کالا به کشور است بصورت رسمی مرتکب چندین تخلف شده باشد موضوعی بسیار مهم و قابل پیگیریست.
رییس دستگاه قضا اشاره کرد: موارد اینچنینی زمینه ساز فسادهای بعدی و گوناگون و ایجاد پرونده های کثیرالشاکی می شود و گرفتاری ها و مشکلات بسیار زیادی را هم برای مردم و هم برای دستگاه قضا به وجود می آورد.
در همین زمینه، خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به گلایه مندی برخی از کشاورزان و اتحادیه ها در ارتباط با خرید نهاده های دامی از سامانه بازارگاه و عدم دریافت این نهاده ها تا کنون، اظهار نمود: در نتیجه پیگیری های سازمان بازرسی مشخص شد که سازمان تعاونی روستایی در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ مبادرت به انعقاد قراردادی تحت عنوان تفاهم نامه کارگزاری با یک شرکت خصوصی کرده و به سبب این قرارداد، شرکت مذکور متعهد به تامین ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نهاده دامی همچون گندم، جو، روغن و … شده است.
وی ادامه داد: در صورتیکه تا حالا حدود ۴۰ روز از موعد وارد کردن محموله نهاده های دامی به کشور از طرف این شرکت گذشته اما هنوز این نهاده ها تامین نشده اند.
رییس سازمان بازرسی اضافه کرد: ساخت کوتاژ صوری در صورتیکه هنوز محموله نهاده های دامی وارد بندر نشده بود و سپس ثبت کوتاژ در سامانه بازارگاه، سبب شد که ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی در سامانه به مردم، کشاورزان و اتحادیه ها ارائه شود و مردم نیز بدون آنکه نهاده ها وارد کشور شده باشد، با مشاهده ثبت کوتاژ در سامانه بازارگاه، ۵۰۰ هزار تن از این نهاده ها را با مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خریداری و این مبلغ را به حساب شرکت خصوصی یاد شده واریز کردند.
خداییان افزود: طبق رسیدگی های بدوی سازمان بازرسی مشخص شده که ایجاد کوتاژ صوری و قرار دادن کوتاژ در سامانه بازارگاه و عرضه شدن نهاده ها در بین مشتریان، کشاورزان و اتحادیه ها درحالی که نهاده ای وارد کشور نشده، همچون تخلفات رخ داده درباب واردات این نهاده های دامی بوده است.
وی با اعلان اینکه در قرارداد بین سازمان تعاونی روستایی با شرکت خصوصی یاد شده، مقرر شده بود که ۵۰ درصد سود حاصل از این واردات به شرکت تعلق داشته باشد، اظهار داشت: این در حالی بود که شرکت در آن مقطع زمانی نهاده های دامی را می توانست با ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد کشور کند و هم اکنون که دیگر ارز ترجیحی وجود ندارد این نهاده ها باید ۴ تا ۵ برابر قیمت خریداری و در اختیار مردم گذاشته شود.
رییس سازمان بازرسی اضافه کرد: از طرف دیگر، تعدادی از مسئولان جهاد کشاورزی طی نامه ای به بانک مرکزی خواهان آن شده بودند که ۷۳۵ میلیون دلار در اختیار شرکت یاد شده قرار بگیرد و در این نامه قید کرده بودند که نهاده های دامی وارد کشور شده درحالی که اصلا نهاده ای به کشور وارد نشده بود.
خداییان افزود: پس از آن که مشخص شد شرکت خصوصی یاد شده توانایی وارد کردن این محموله نهاده های دامی به کشور را ندارد ۴۹ درصد این شرکت به سازمان تعاونی روستایی منتقل شد در صورتیکه برمبنای قانون، بخش های دولتی نمی توانند هبه ای را بپذیرند و عواقب این انتقال آنست که اگر شرکت نتواند به تعهدات خودش در حوزه وارد کردن نهاده های دامی عمل کند، باید حداقل ۵۰ درصد از این خسارت توسط دولت جبران شود.
رییس سازمان بازرسی با اشاره به عدم گرفتن ضمانت نامه معتبر از این شرکت توسط سازمان تعاونی روستایی اظهار داشت: سازمان تعاونی روستایی پیش از تنظیم پیش فاکتور نیز مبلغ ۴۲۴ میلیارد تومان را در اختیار شرکت یاد شده قرار داده بود.
خداییان همین طور تصریح کرد: دست اندرکاران این شرکت در دولت قبل نیز تحت عنوان یک شرکت دیگر، بنا داشتند که حدود ۴ هزار تن نهاده وارد کشور کنند اما به تعهدات خود عمل نکردند.1401/04/03
10:57:05
5.0 / 5
107
تگهای خبر: بازار , بانك , تخصص , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه