رئیس سازمان توسعه تجارت مطرح كرد

روس ها، ماست ایرانی را یک دلار گران تر می خرند!

روس ها، ماست ایرانی را یک دلار گران تر می خرند! رییس سازمان توسعه تجارت می گوید اصلاحات اقتصادی اخیر که به حذف ارز 4200 تومانی برخی کالاها منجر شده، بازار صادراتی کشور را نیز با تغییراتی مواجه کرده است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، علیرضا پیمان پاک با اعلان اینکه میزان صادرات به ترکیه ۱۰۰ درصد رشد داشته است، در مورد علت کاهش صادرات به عراق اظهار داشت: این کاهش به سبب این بود که کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید می شد، به عراق می رفت و چون ارزان بود، عراقی ها مشتری بودند اما با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار عراق از دست رفت اما با تغییر کشور هدف ما صادر کننده را به کشورهای دیگر هدایت کردیم. بطور مثال ماست را عراق ۱.۵ دلار میخرید، در روسیه ۲.۵ دلار خریدند و ما صادر کننده را به آنجا هدایت کردیم.
پیمان پاک درباب اقداماتی که دولت برای این افزایش میزان صادرات انجام داده است اضافه کرد: نخستین اقدام دولت هماهنگی میان دستگاه های مختلف بود، دومین اقدام رفع موانع و مشکلات و سومین و با اهمیت ترین این بود که شخص اول دولت به همراه تمامی دستگاهها پیگیر حل و رفع موانع صادرات بودند.
وی اشاره کرد: بارها شده است شخص رییس جمهوری وقتی از مانعی باخبر می شود، بلافاصله رفع آن را پیگیر می شود و همین موضوع سبب می شود که سایر دستگاهها نیز مدام از ما بپرسند مشکل کجاست که رفع نماییم.
رییس سازمان توسعه تجارت از تسهیل شرایط ارز آوری و بازگشت ارز توسط صادر کنندگان به عنوان یکی از اقدامات اصلی در جهت سهولت صادرات آگاهی داد و اظهار داشت: نکته مهم در صادرات این است که ما به آن به عنوان یک زنجیره نگاه نماییم.
وی همین طور از اولویت بندی کشورها برمبنای منابع انسانی و منابع کشور آگاهی داد و اظهار داشت: در سالهای قبل غفلت محض از بازار جنوب شرق آسیا و آفریقا باتوجه به تمام فرصت های موجود انجام شده است و الان با در اولویت قرار دادن آفریقا توانستیم صادرات به این قاره را ۱۰۰ درصد رشد دهیم اما باز هم عدد کم است.
پیمان پاک با اشاره به فرصت از دست رفته در آفریقا اظهار داشت: بسیاری از کشورهای آفریقایی در تحریم بودند و می گفتند که چرا با ما وارد تجارت نمی شوید؟
وی یکی از سیاست های دولت را همراه کردن هیأت های تجاری با مسئولان عنوان نمود و اضافه کرد: نکته مهم این است که هیچ سفری وزرا و مسئولان نداشتند مگر این که هیات تجاری همراه آنها باشد. همین چند وقت پیش بزرگترین هیات تجاری تاریخ را به روسیه بردیم.
او همین طور با اشاره به مشکلات زیرساختی در صادرات اظهار داشت: وقتی توسعه بازار می دهیم زیرساخت مهم می باشد، در مورد روسیه کامیون و کانتینر کم آمده و آستارا قفل شده است. چرا؟ بخاطر این که سالها به آن بی توجه بودند و برای زیرساخت ها، لجستیک و حمل و نقل کاری نکردند.
رییس سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه در صادرات کالا در سال ۱۴۰۰ میزان ۳۹.۶ درصد نسبت به ۱۳۹۹ رشد داشته ایم اظهار داشت: امروز صادرات غیر نفتی فاصله بسیار دارد با صادرات نفتی و چون توسط بخش خصوصی و خرد انجام می شود قابل تحریم نیست و این یعنی اقتصاد مقاومتی.
وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور در ۳ ماه اول امسال به میزان ۶۰۵ میلیون دلار اضافه کرد: این اتفاق در شرایطی رقم خورد که در ۳ ماه ابتدایی امسال اصلاحات اقتصادی، جنگ اوکراین و قرنطینه شانگهای را داشتیم و در این شرایط توانستیم تراز تجاری را افزایش دهیم.
رییس سازمان توسعه تجارت که در یک برنامه تلوزیونی سخن می گفت در مورد تجارت با اتحادیه اروپا نیز اظهار داشت: ما که بگفته برخی ها زبان غرب را در دولت سیزدهم بلد نبودیم ۵۵ درصد افزایش صادرات به اتحادیه اروپا داشتیم. علت چه بود؟ این بود که بحث معامله تجاری برمبنای منفعت کشورهاست و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد.
وی همین طور به افزایش میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره نمود و اظهار داشت: صادرات خدمات فنی مهندسی از ۴۹۳ میلیون دلار به دو هزار و ۳۰۵ میلیون دلار رسید که همه این اتفاقات با همان اصلاحات و رفع موانع انجام شده است.
پیمان پاک با انتقاد از سیاست های دولت قبل در برخورد با شرکت های صادرکننده خدمات فنی مهندسی اظهار داشت: از ۳۵ شرکت بزرگ خدمات فنی مهندسی، با همت دولت قبل بیش از ۲۰ شرکت ممنوع الخروج شدند آن هم به خاطر موانعی که در مقابلشان گذاشتند.
رییس سازمان توسعه تجارت درباب علت موفق نبودن تجارت با سوریه اظهار داشت: نکته مهم در سوریه سیاست های دولت این کشور است، آنها قوانین عدم خروج ارز دارند و باید بر این اساس برنامه ریزی نماییم. یکسری اقدامات در حال انجام می باشد اما سرعتش نسبت به سایر کشورها کمتر است، ما باید سوریه را به عنوان محلی برای سرمایه گذاری و دروازه ورود به کشورهای عربی نگاه نماییم و با این کشور به تولید مشترک برسیم.1401/04/07
09:24:35
5.0 / 5
198
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه