ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران

ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران نیو باکس: نگاهی به وضعیت آمارهای تجاری ایران در نیمه نخست سال جاری حاکی از ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، برآوردهای اتاق تجاری ایران نشان میدهد که اختتام شهریور ماه، میزان صادرات ایران از نظر وزنی افتی ۱۲.۵ درصدی داشته اما از نظر ارزشی رشدی بیش از ۱۳ درصدی را نشان میدهد و بدین سان در نیمه نخست سال جاری ایران نزدیک به ۲۵ میلیارد دلار صادرات داشته است.
این آمار نشان میدهد که در سبد صادراتی ایران یک تغییر مثبت رخ داده است؛ یعنی با وجود آنکه میزان وزنی صادرات کم شده اما ارزش نهایی آن بالا رفته است. اگر بحث افزایش بهای جهانی نفت و برخی مواد غذایی را کنار بگذاریم، این احتمال وجود دارد که کیفیت کالاهای صادراتی ایران و ارزش افزوده آن در طول این مدت بالا رفته باشد. هرچند همچنان بخش مهمی از سبد صادراتی ایران را کالاهای وابسته به نفت می سازند.
در زمینه واردات نیز آمار تا حدی مشابه است. بدین سان که با وجود افت وزنی واردات، ارزش آن به بالای ۲۶ میلیارد دلار رسیده که افزایش ۱۳ درصدی را نشان میدهد. آنچه که در این دو آمار اهمیت دارد، موضوع منفی شدن تراز تجاری ایران است و بدین سان همچنان میزان واردات از صادرات بیشتر بوده است.
جزییات تجارت در شهریور ماه نشان میدهد که صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای هدف افتی حدود ۲۵ درصد داشته است. در این مقطع ایران ۳ میلیارد و ۳۲۷ میلیون دلار کالا صادرکرده و این درحالی است که در زمان مشابه سال قبل ۴ میلیارد و ۴۳۴ میلیون دلار کالا صادرشده بود. در این مقطع واردات کالا و خدمات نیز از کشورهای طرف معامله افتی بیش از ۱۷ درصدی داشته است.
در آخرین ماه تابستان ایران ۴ میلیارد و ۳۶۶ میلیون دلار کالا وارد کرده است. این رقم در تابستان سال قبل ۵ میلیارد و ۲۹۱ میلیون دلار گزارش شده بود. بر طبق آمار مقدماتی گمرک ایران می توان پیش بینی نمود، در این ماه همچون ماه های گذشته مبادلات تجاری ایران فقط متمرکز بر ۱۲ شریک تجاری است.
با توجه به این تغییرات اما همچنان شرکای اصلی تجاری ایران تغییر عمده ای نداشته اند.
پروپان مایع شده به ارزش ۲ میلیارد و ۱۷ میلیون دلار، متانول به ارزش یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون دلار، بوتان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۱۶۵ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده به ارزش ۹۷۷ میلیون دلار و پلی اتیلن گریدفیلم به ارزش ۹۷۶ میلیون دلار پنج قلم اول کالاهای صادراتی در طول این مدت بودند. کشورهای عمده مقصد کالاهای صادراتی ایران شامل چین با ۷ میلیارد و ۸۴۲ میلیون دلار، عراق با ۳ میلیارد و ۳۸۲ میلیون دلار، امارات با ۳ میلیارد و ۱۱۲ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۶۲۶ میلیون دلار و هند با ۹۰۴ میلیون دلار بوده اند.
تنها تغییر ثبت شده در این جدول به ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران باز می گردد. تا سال قبل و قبل از بازگشت طالبان به افغانستان، این کشور جزو مقاصد اصلی صادراتی ایران بود اما آمارها نشان میدهد با ورود طالب ها، میزان تجارت میان دو کشور افت کرده است.
پنج قلم اول کالاهای وارداتی به کشور در نیمه اول امسال شامل برنج به ارزش یک میلیارد و ۲۱۸ میلیون دلار، گندم معمولی یک میلیارد و ۱۹۱ میلیون دلار، ذرت دامی یک میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار، دانه سویا ۹۲۵ میلیون دلار و گوشی تلفن همراه ۸۶۷ میلیون دلار بوده است. در طول این مدت امارات متحده عربی با ۷ میلیارد و ۲۰۶ میلیون دلار، چین با ۶ میلیارد و ۸۴۶ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار و فدراسیون روسیه با ۸۷۶ میلیون دلار پنج کشور اول مبدأ واردات بوده اند.
در بین صادرکنندگان کالا به ایران نیز تغییراتی به وجود آمده است. تا سال قبل دو کشور اروپایی آلمان و سوییس در بین صادرکنندگان اصلی کالا به ایران قرار داشتند اما امسال جای خودرا به هند و روسیه داده اند. باتوجه به رویکرد دولت در رابطه با همسایگان و همین طور پیگیری تجارت آزاد با اوراسیا، احتمال آنکه در آینده سهم این کشورها از تجارت ایران افزایش یابد نیز وجود خواهد داشت.
منبع:

1401/07/09
08:53:40
5.0 / 5
372
تگهای خبر: تجارت , خدمات , صادرات , كالا
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه