افزایش دو برابری تجارت ایران با شرق آفریقا

افزایش دو برابری تجارت ایران با شرق آفریقا به گزارش نیو باکس، معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت اعلام نمود که تجارت ایران با شرق قاره آفریقا در پنج ماه نخست سال ۱۴۰۱ برابر با حجم تجارت انجام شده در این منطقه قاره آفریقا، در تمام سال قبل بوده است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، سیداحمدرضا علائی طباطبایی در پاسخ به این پرسش که دیپلماسی اقتصادی تا چه میزان نقش راهبردی در توسعه تجارت خارجی ایران داشته است؟ اظهار نمود: اقدامات انجام شده در حوزه تجارت خارجی، در واقع مجموعه تلاش ها، برنامه ها و اقداماتی است که تأثیر کوتاه مدتی نداشته و در بهترین حالت، در بین مدت و بلندمدت نتیجه بخش خواهد بود که در حوزه کاری مان، میان مدت زمانی بین یک تا دو سال بوده و بلندمدت زمان سه سال یا بیشتر از آن است.
وی ادامه داد: در این زمان، برای توسعه تجارت با کشورهای اولویت همکاری شماره یک تجاری با ایران، اقداماتی در مورد رفع مشکلات زیر ساختی مانند ایجاد یا تقویت خطوط لجیستیکی صورت گرفته است. به صورت مثال، در گذشته کانال لجستیک دریایی بین ایران و عمان وجود نداشته که در این زمان بوجود آمده است. مطمئنا در نگاه آماری نتایج این اقدام، نمی تواند در یکی دوماه خودش را نشان دهد و واقع بینانه اینست که احتیاج به زمان یکساله بوده که نتایج آن مشخص شود.
معاون ارتقای کسب و کارهای تجاری سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه بعد از یک سال، اگر جهت گیری این اقدامات مثبت باشد و این مثبت ادامه دار باشد، میتوان اظهار داشت که این تأثیر معنادار بوده است و اگر نوسانی باشد، یک زمان کم و یک زمان زیاد باشد، امکان دارد تحت تأثیر عوامل دیگر قرار گرفته باشد، تصریح کرد: بحث مان عملکرد حوزه تجارت خارجه در یکسال گذشته است که میتوان اعلام نمود در کشورهای هدف مان، شاهد رشد معنادار به لحاظ آماری بوده ایم.
وی با اشاره به اینکه رشد معنادار به لحاظ آماری یعنی رشدی که به علل عوامل تصادفی و غیرقابل تفسیر بوجود نیامده بلکه رشدی است که میتوان آنرا تفسیر و به عواملی که سبب رشد شده اند، مرتبط دانست، تصریح کرد: امروز میتوان ادعا نمود که در کشورهای حوزه اولویت یک، در یک سال شاهد رشد معنادار بوده ایم و امیدوارم این رشد در دوره زمانی میان مدت یعنی در سال آینده و در دوره زمانی بلندمدت یعنی تا آخر دولت سیزدهم و پس از آن، تداوم داشته باشد.
علائی طباطبایی در پاسخ به این پرسش که رشد تجارت با عراق تا چه میزان بوده است؟، تصریح کرد: از نگاه کلان، شاید به صورت فصلی در تجارت با عراق گرفتار کاهش شده باشیم اما باید عملکرد را به شکل گسترده تر و در محدوده وسیع تر مورد بررسی قرار داد تا مشخص شود در یکسال گذشته، این روند و عملکرد افزایشی بوده است یا کاهشی؛ اتفاقی که باید در حوزه همکاری با کشورهای اوراسیا هم مورد توجه قرار بگیرد.
طبق گزارش سایت سازمان توسعه تجارت، وی تصریح کرد: برای مثال وقتی در مورد تجارت آزاد با کشورهای اتحادیه اوراسیا صحبت می نماییم، باید این پرسش را بیان کرد که آیا تجارت آزاد توانسته تجارت کلی مان با این کشورها را تحث تأثیر قرار دهد؟ که باید قطع به یقین اعلام کرد، بله، این تأثیر بسیار مثبت بوده است.1401/07/12
09:55:05
5.0 / 5
178
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه