مدیركل آفریقای سازمان توسعه تجارت اعلام كرد؛

افزایش 50 درصدی صادرات ایران به آفریقا

افزایش 50 درصدی صادرات ایران به آفریقا به گزارش نیو باکس، محمدصادق قناد زاده اظهار داشت: در ۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱، ارزش صادرات ایران به قاره آفریقا ۵۰ درصد و حجم آن بیشتر از ۲۵ درصد رشد داشته که نشان دهنده رشد تجارت با این قاره است.به گزارش نیو باکس به نقل از صدا و سیما، محمدصادق قناد زاده مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت در ارتباط تلفنی با رادیو گفتگو در مورد حجم تجارت ایران با کشورهای آفریقایی اظهار داشت: در ۶ ماه ابتدایی سال جاری معادل کل صادرات سال قبل تجارت با کشورهای آفریقایی داشته ایم.
وی در پاسخ به این پرسش که این رشد ناشی از تورم قیمت ارز بوده یا رشد واقعی تجاری محسوب می شود؟، افزود: در مورد مقایسه آمارهای سالانه مبحث تورم هم دخیل بوده، اما بهتر است این گونه بگوییم در این ۶ ماه ارزش صادرات ما ۵۰ درصد و حجم آن بیشتر از ۲۵ درصد بیشتر شده که هر دو نشان دهنده رشد تجارت ایران با آفریقا است.
اهتمام دولت به دیپلماسی اقتصادی
مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت در مورد نقش دیپلماسی اقتصادی فعال دولت سیزدهم در این رشد تصریح کرد: اساسا در رشد تجارت میان کشورها، این دیپلماسی اقتصادی می باشد که حرف اول را می زند. در دولت سیزدهم هم روی تنوع بازارهای صادراتی برنامه ریزی شد، درحالیکه در گذشته در مورد بازار آفریقا برنامه مشخصی نداشتیم و از آن غافل بودیم.
او همینطور به فعال شدن کمیسیون های مشترک میان ایران و سایر کشورها اظهار نمود: بعضی از این کمیسیوها برای یک دهه غیرفعال بود که در دوره جدید، این کمیسیون ها فعال گشته است که برای ریل گذاری مناسبات تجاری اهمیت دارد.
در دولت های گذشته هیچ رایزنی در آفریقا وجود نداشت
قنادزاده به نقش رایزنان بازرگانی و اقتصادی در این رشد اشاره نمود و اضافه کرد: در دولت های گذشته، در هیچ کدام از کشورهای آفریقایی رایزن نداشتیم که حالا ۲ رایزن برای حضور در آفریقا انتخاب شده اند که بزودی تعداد آنها افزوده می شود.
وی در مورد راه اندازی مراکز تجاری هم تصریح کرد: در این برنامه بخش خصوصی بعنوان سفیر اقتصادی ایران در کشورهای دیگر مستقر می شود و ما در برنامه ریزی خود تا آخر سال جاری این مراکز را به ۱۰ عدد می رسانیم.
مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت به حضور بیشتر از ۱۰۰ هیأت تجاری از کشورهای آفریقایی در ایران طی ۶ ماه گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: تجارت آزاد هم می تواند به رونق و افزایش تجارت ما با کشورها ختم شود، اما متأسفانه با کشورهای آفریقایی تجارت آزاد نداریم و تنها با کشور تونس توافق تجارت ترجیحی داریم. البته در برنامه مان مبحث تجارت آزاد گنجانده شده است.


منبع:

1401/07/15
14:57:52
5.0 / 5
207
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه