در گزارش نیو باكس مطرح شد؛

شروع تجارت آزاد با اوراسیا از ۱۴۰۲

شروع تجارت آزاد با اوراسیا از ۱۴۰۲ به گزارش نیو باکس، رییس سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه تجارت آزاد با اوراسیا یعنی یک بازار ۷۰۰ میلیارد دلاری پیش روی تولید ما ایجاد می شود، اظهار داشت: احتمالاً از سال آینده تجارت آزاد با این اتحادیه اجرا می شود.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، خرداد ماه سال ۹۸ برقراری تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مصوبه مجلس وارد فاز اجرایی شد؛ آبان ماه همان سال هم موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و این اتحادیه به امضا رسید و در ادامه مذاکرات برای تبدیل این موافقتنامه به موافقتنامه تجارت آزاد که مسیری برای به صفر رساندن تعرفه تجارت حدود ۸۰ درصد کالاها است، شروع شد.
پس از ۲ سال و نیم مذاکره در سال ۹۷ یک موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا امضا کردیم که طبق این موافقت نامه، ایران از سوی اوراسیا در ۵۰۰ قلم کالا امتیاز کاهش تعرفه دریافت کرد و به این کشورها در ۳۹۰ قلم کالا با کاهش بخشی از تعرفه ها امتیاز داد.
بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱، گردش تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران از ۲.۳ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.
آخرین وضعیت ارتباط با اوراسیا
در این رابطه علیرضا پیمان پاک در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حضور فعالان ایران در اتحادیه ها و پیوندهای منطقه ای مورد تاکید است، اظهار نمود: با عنایت به تاکید دولت بر ضرورت ایفای نقش فعالانه تر در اتحادیه ها و پیوندهای اقتصادی، طی یک سال قبل ۹ نشست در مورد اوراسیا برگزار کردیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: بر مبنای آنچه که اعلام شده بعد از بررسی و تأیید دولت ها در مورد جزئیات مذاکرات انجام شده، تا آخر آذرماه تصویب نهایی تجارت آزاد با اوراسیا تعیین تکلیف می شود و در صورت تداوم این رویه، از سال آینده (۱۴۰۲) تجارت آزاد با اوراسیا کلید می خورد.
معاون وزیر صمت افزود: بر مبنای مذاکراتی که تابحال انجام دادیم، مقرر شده ۹۳ درصد کدهای تعرفه ای ایران و اوراسیا برای گروههای کالایی مانند خودرو، لوازم خانگی، پوشاک، دارو، صنایع غذایی و محصولات کشاورزی در زمره گروههای سبز قرار گرفته و صفر شود.
وی ضمن اشاره به قرارگیری ۷۰۰ قلم کالا در تجارت ترجیحی موقت با اتحادیه اوراسیا طی سه سال گذشته، اظهار داشت: تجارت ترجیحی باعث افزایش ۵۵ درصدی صادرات ما به این اتحادیه شد؛ ازاین رو وقتی تجارت آزاد با اوراسیا اجرایی شود یعنی یک بازار ۷۰۰ میلیارد دلاری پیش روی صنعت و تولید ما ایجاد می شود که میتوان از راه آن تجارت را به نحو مطلوب گسترش داد.
گفتنی است، اتحادیه اورآسیا یک بلوک اقتصادی متشکل از ۵ کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است که با برخورداری از حدود ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت فعال، دارای یک هزار و ۹۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی، رتبه اول در تولید نفت، رتبه دوم در تولید گاز و رتبه چهارم در تولید برق می باشد که یکی از پر رونق ترین بازارهای سرمایه گذاری در جهان به شمار می آید.

1401/07/24
22:52:54
5.0 / 5
281
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه