آغاز فروش اوراق مشاركت از ساعاتی دیگر؛

سمت وسوی نرخ دلار بعدازتصمیم دولت، واكنش بازار به اوراق ارزی چیست؟

سمت وسوی نرخ دلار بعدازتصمیم دولت، واكنش بازار به اوراق ارزی چیست؟ نیو باكس: امروز عرضه اوراق مشاركت ارزی و ریالی در بازار آغاز خواهد شد. حال باید منتظر ماند و دید كه واكنش بازار به این اوراق چه خواهد بود و آیا تضعیف ۶۰ درصدی ارزش پول ملی، جبران خواهد شد.


به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، دولت بالاخره بعد از هفته ها تلاطمات ارزی در بازار، تصمیم گرفت تا با مكانیزم هایی همچون فروش اوراق مشاركت ارزی و ریالی با نرخ سود جذاب و فروش سكه با نرخی حداقل ۲۰۰ هزار تومان كمتر از قیمت های كنونی بازار آزاد، اندكی التهاب بازار را كم كرده و نقدینگی های سرگردانی كه روزهای متمادی را در چهارراه استانبول تا میدان فردوسی بالا و پایین می شدند، كنترل كند. اكنون بازار چشم انتظار نخستین واكنش هایی است كه به این نرخ صورت می گیرد.نگرانی رئیس جمهور از افزایش قیمت آنقدر قد كشید كه نرخ آرام، سركش شد!دو ماهی هست كه بازار ارز روزهای پرتلاطمی را می گذراند. از نرخ هایی كه به یكباره ظرف مدت كوتاهی جهش های شوك آوری را به اقتصاد ایران تحمیل كرد تا بگیر و ببندهایی كه حتی این دفعه، نام نماینده جمشید بسم الله (همان دلال معروف ارزی زمان محمود احمدی نژاد) را هم به میان آورد. مدتها بود كه البته همه منتظر اقدام سیاستگذار ارزی كشور برای مدیریت این بازار بودند و حتی گاهی، از سكوت نگران كننده بانك مركزی در این رابطه، نگران تر می شدند.شاید اگر دولت زودتر از این تصمیم می گرفت روش های جذابی همچون انتشار اوراق مشاركت با نرخ بالاتر از نرخ سود بانكی و فروش سكه با نرخی بسیار كمتر از بازار آزاد-كه به قول مسئولان بانك مركزی حباب ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومانی را هم تجربه می كرد- در پیش بگیرد، كار به اینجا نمی رسید و الان، نرخ دلار به یك رقم غیرقابل تحمل برای اقتصاد ایران آن هم در مدت كوتاهی جهش نمی كرد.موضوع كارشناسان اقتصادی و فعالان تولیدی كشور البته این نیست كه چرا نرخ دلار ۴۸۰۰ تومان است و ۴۲۰۰ تومان نیست، ۴۵۰۰ تومان باید باشد و ۴۷۰۰ تومان برایش معقول نیست، بلكه همه معتقدند باید نرخ همخوانی با مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی داشته باشد و آن هم به صورت تدریجی و ماه به ماه اضافه شود، حتی اگر قیمت ۴۸۰۰-۴۹۰۰ تومان هم باشد. داستان بر سر این است كه چرا دولت، فنر ارز را آنقدر فشرده نگاه داشت و نگرانی رئیس جمهور آنقدر از بالا رفتن نرخ دلار قد كشید كه نرخ باثبات و آرام، یكباره سركش شد.نوبخت در مورد تضعیف پول ملی چه گفت؟محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه، بارها و بارها اعلام نموده بود كه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران موافق با بالا رفتن نرخ دلار نیست. درست همان روزهایی كه برخی این نگرانی را داشتند كه طیفی در دولت، موافق با افزایش نرخ دلار و رسیدن آن به ۵ تا ۶ هزار تومان هم بودند، موضوعی كه البته دور از ذهن می نمود و با واكنش های سخت بعضی از دولتمردان هم مواجه شد؛ اما حداقل برای نرخ ۵ هزار تومانی، صورت گرفت.
یكم آبان ماه بود كه محمدباقر نوبخت، در پاسخ به سوال خبرنگاری كه پرسید یك طیف در دولت به دنبال افزایش قیمت دلار بوده و آنچه طبق پیش بینی ها منعكس می گردد نرخ ۵ تا ۶ هزار تومانی دلار برای آن متصور است و یك طیف هم خواستار روند تدریجی و طبیعی افزایش نرخ ارز هستند تا به قدرت خرید و رفاه مردم صدمه وارد نكند، تكلیف چیست و همینطور شنیده ایم كه رئیس جمهور هم با افزایش ناگهانی و جهش دلار مخالف است، اظهار داشت: واقعیت این است كه در بدنه كارشناسی دولت، نظرات متنوع و متفاوتی وجود دارد؛ اما آنچه به صورت برون داد دولت می باشد كه نهایتاً آن را رئیس جمهور تأیید می كند، به علت مسئولیتی است كه در قبال ملت داریم و رئیس جمهور هم همین نظر را دارد كه پول ملی در برابر دلار تضعیف نشود و به افزایش قدرت خرید مردم معتقد می باشد.
وی آن روز به این نكته هم اشاره نمود كه آنچه كه برخی عنوان می كنند كاهش و كنترل نرخ تورم دیگر بس است و اشكالی ندارد كه تورم بالا برود؛ این مورد سبب می گردد كه قدرت خرید مردم كاهش پیدا كند. اگر قیمت دلار بالا برود و ریال تضعیف شود پول ملی تضعیف شده و اگر تورم بالا برود قدرت خرید پایین می آید و رئیس جمهور نسبت به هر دو حساس هستند و سازمانی كه باید این مباحث را به برنامه تبدیل كند و بودجه را تأمین و بر آن نظارت كند جزئی از اختیارات شخص رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه است. همین روند طبیعی كه برای دلار وجود دارد را دنبال می نماییم. اگر بخواهیم غیرمنطقی روی برخی مسائل تاكید نماییم مشكلات دیگری می آفریند. نباید با استفاده از دستوری بلكه با استفاده از عملیاتی و منطقی صورت گیرد.
تضعیف ۶۰ درصدی پول ملی!
در این میان، باآنكه دولت همواره تاكید داشته كه اجازه نخواهد داد ارزش پول ملی كاهش یابد و دولت، موافق با تضعیف پول ملی در برابر دلار نیست، اما اكنون كارشناسان اقتصادی می گویند كه با محاسباتشان، ارزش پول ملی، ۶۰ درصد تضعیف شده است.
یك مقام مسئول بانكی در این میان، بر این باور است كه ارزش پول ملی با افزایش یكباره نرخ دلار، حداقل ۶۰ درصد تضعیف شده است. او می گوید محاسبات سرانگشتی نشان داده است كه بر مبنای مابه التفاوت نرخ ارز در پیش از تلاطمات ارزی با وضعیت كنونی آن، حدود ۶۰ درصد كاهش ارزش پول ملی را نشان داده است كه این رقم، به هیچ عنوان برای اقتصاد ایران، وضعیت مناسبی را رقم نمی زند.
سناریوهای نرخ دلار در بازار بعد از تصمیم دولت
در این میان بسیاری منتظر هستند تا ببیند كه نرخ دلار حداقل تا چند روز آینده، بر روی چه نرخی استوار خواهد بود. بعضی می گویند كه دولت با تدابیر جدیدی كه در بازار ارز و ریال اندیشیده است، می تواند نرخ را تا سكوی ۴۵۰۰ تومان هم كم كند و در مقابل، برخی دیگر معتقدند كه نرخ می تواند ۴۲۰۰ تومان هم كاهش یابد.
اما محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید كه نرخ ارز باید به زیر ۴ هزار تومان برسد. سخنگوی دولت در نشست خبری سه شنبه هفته گذشته خود، با اشاره به اینكه «با محاسبات ما قیمت دلار زیر ۴ هزار تومان است و هم اكنون قیمت دلار حباب است و باید بتركد»، اظهار داشت: باید مدیریت قوی تری از بانك مركزی داشته باشیم و جایی كه ثبات اقتصادملی مطرح است بانك مركزی باید ورود كند.
به هرحال اكنون باید منتظر ماند و دید كه سناریوهای بازار برای نرخ ارز چه خواهد بود و آیا واقعا دولت می تواند با تدابیر جدید خود، نرخ را به زیر ۴ هزار تومان برساند یا قیمت، بر روی نرخ های ۴۲۰۰ و ۴۳۰۰ تومانی یا حتی ۴۵۰۰ تومانی تثبیت خواهد شد؟

1396/11/28
14:32:40
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , فروش
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه