وزیر صمت:

حذف ارز 4200 تومانی منجر به بحران نشد

حذف ارز 4200 تومانی منجر به بحران نشد به گزارش نیو باکس، وزیر صمت اظهار داشت: باآنکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به بروز بعضی از مشکلات شد اما بحران به وجود نیاورد؛ این دوران گذار را هم پشت سر می گذاریم.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در نشست هم اندیشی با تشکل ها و انجمن های فعال در قسمت صنعت، معدن و تجارت، ضمن اشاره به حوزه فولاد اظهار نمود: باآنکه در نیمه نخست سال جاری شاهد عرضه ۲ برابری فولاد در بورس کالا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بودیم اما اصرار وزارت صمت بر اینست که همه زنجیره فولاد به بورس کالا آمده و به عرضه محصولات خود بپردازند.
وزیر صمت به قیمت گذاری دستوری خودرو هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سالهای اخیر شاهد فشار شورای رقابت و اجبار خودروسازان به قیمت گذاری دستوری بودیم که تبعات خوبی به دنبال نداشت؛ در همین راستا سال قبل شورای رقابت را از حوزه قیمت گذاری خودرو خارج کردیم.
وی همینطور ضمن اشاره به حوزه ماشین سازی، اظهار داشت: حوزه ماشین سازی برای وزارت صمت مهم می باشد بر همین مبنا هم سال قبل برای اولین بار معاونت ماشین آلات و تجهیزات در وزارت خانه تشکیل شد.
وزیر صمت در ادامه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره نمود و اضافه کرد: بخشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین نهادهای دامی، ذرت، جو و غیره اختصاص داشت، اما بخش دیگری از این ارز برای نرخ محاسبه تعرفه واردات مبنای گمرک بود که تورم زیادی ایجاد می کرد. در این خصوص سود بازرگانی زیر ۳۵ و ۴۰ درصد که در اختیار دولت بود را نصف و برای برخی یک چهارم کردیم.
وی افزود: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هرچند منجر به ایجاد برخی مشکلات شد، اما بحران به وجود نیاورد و این دوران گذار را هم پشت سر خواهیم گذاشت.
وزیر صمت به رفع نقصها سامانه بهین یاب اشاره نمود و اظهار داشت: تابحال نسخه نخست این سامانه رونمایی و استفاده شده است و سال اولین تجربه آن بود که مشکلاتی هم به همراه داشت؛ اما امروز نرم افزار آن ارتقا یافته و خیلی از مشکلات آن حل شده است.
فاطمی امین همینطور اظهار نمود: رشد تولید این شرکت ها در خردادماه ۲.۵ درصد، تیرماه ۵.۸ درصد، مردادماه ۶.۴ درصد و شهریورماه ۶.۵ درصد بوده است.
وزیر صمت در انتها اظهار داشت: این آمارها نشان دهنده روند بسیار مناسب تولید بود و به همین ترتیب رشد اشتغال و سرمایه گذاری را به دنبال خواهد داشت.


منبع:

1401/08/24
09:28:37
5.0 / 5
419
تگهای خبر: بازرگانی , تجارت , تورم , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه