یك مقام مسئول:

قصد گران کردن روغن موتور را نداریم

قصد گران کردن روغن موتور را نداریم به گزارش نیو باکس، مدیرکل دفتر خدمات آماد و توزیع وزارت صمت با اعلان اینکه کمبودی در عرضه روغن موتور نداریم، اظهار داشت: عرضه در بعضی از فروشگاه ها نسبت به قیمت مصوب بالاتر است و ما بدنبال سامان دهی این بخش هستیم.محمدجواد نظرزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضع بازار روغن موتور گفت: هم اکنون به هیچ وجه عرضه روغن موتور مشکلی ندارد. باید توجه گردد که هر ساله حدودا ۱.۵ برابر نیاز بازار روغن موتور عرضه می شود.
مدیرکل دفتر خدمات آماد و توزیع وزارت صمت در مورد گران فروشی هم اشاره کرد: در بعضی از بازارها قیمت مقداری نسبت به قیمت مصوب بالاتر است و نمی توان گفت همه فروشندگان با قیمت مصوب مبادرت به فروش روغن موتور می کنند.
وی اشاره کرد: ما به این مساله واقف هستیم و به هر حال تمام تلاش ما این است که اوضاع را سامان دهیم. همین طور از مردم درخواست می نماییم هر خریدی که از هر فروشگاهی انجام می دهند حتما فاکتور دریافت نمایند.
قصد گران کردن روغن موتور را نداریم
نظرزاده در ادامه اظهار داشت: روغن موتور جز محصولاتی شمرده می شود که خارج از کشور گران تر از داخل کشور است و از طرفی دیگر ما هم قصد گران کردن این کالا را نداریم برای اینکه وقتی تولید با ریال به انجام می رسد توزیع هم باید برمبنای ریال باشد. بدین سبب برای جلوگیری از هر گونه تخلف باید نظارت را افزایش دهیم.
مقابله با گران فروشی بوسیله سامانه
وی به سامانه جامع تجارت اشاره نمود و اضافه کرد: سامانه های اطلاعاتی توسط وزارت صمت ذیل سامانه جامع تجارت برای شفاف سازی بخش مربوط به روغن موتور به وجود آمده و زیرساخت تهیه شده است؛ به همین دلیل تولیدکنندگان چه بخش خصوصی و چه بخش خصولتی را الزام کردیم که وارد این سامانه ها شوند.
مدیرکل دفتر خدمات آماد و توزیع وزارت صمت اضافه کرد: در عین حال اکنون آن چه مهمست بحث همکاری مردم است برای اینکه برای نظارت بر وضع بازار و نرخها نیاز به اطلاعات داریم. در حقیقت اگر می خواهیم از گران فروشی جلوگیری نماییم نیاز به لوازمی دارد و گام نخست این است که اطلاعات در سامانه ثبت گردد. یک تعویض روغنی به جهت اینکه شفاف عمل کند باید اعلام نماید که روغن موتور را به چه صورت و با چه قیمتی و به چه کسی فروخته است.
برخی از مردم علاقه ای به همکاری با سامانه ها ندارند
وی افزود: تعدادی از مردم می گویند برای گرفتن یک روغن موتور چرا باید اطلاعات کارت ماشین را به فروشنده ارائه دهم؟ همین مساله سبب شده که کمی در این زمینه روند به کندی پیش رود. مردم باید بدانند که برای افزایش نظارت خصوصاً در عرصه نرخها نمی توان کار را بصورت دستی جلو برد و اقدامات مربوطه باید در قالب سامانه صورت گیرد.
مدیرکل دفتر خدمات آماد و توزیع وزارت صمت تصریح کرد: متأسفانه وقتی یک فروشنده در سامانه های شفاف وزارت صمت کار می کند و باید اطلاعات را در سامانه وارد کند، موجب می شود که برخی از مشتریان خودرا از دست بدهد یا با عدم اقبال برخی از مردم مواجه شود. همین مساله باعث شده که کار نظارت بر نرخها سخت پیش رود.
همکاری ۳۰۰ فروشنده روغن موتور با سامانه وزارت صمت
وی در مورد این که چند فروشنده با سامانه کار می کنند، اظهار داشت: هم اکنون حدود ۳۰۰ فروشنده روغن موتور با سامانه وزارت صمت کار می کنند و بصورت مستقیم تحت نظارت ما هستند. ما مطمئن هستیم که در این فروشگاه های تعویض روغنی نرخها برمبنای قیمت مصوب است برای اینکه بر عملکردها و نحوه فروش و نرخها نظارت می شود. توسعه این کار منوط به این است که افکار عمومی با آن همراهی کند.


منبع:

1402/03/10
10:05:34
5.0 / 5
278
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه