دهقانی فیروزآبادی در گفت وگو با نیو باكس:

هدف دولت اتصال صنایع بزرگ به دانش بنیان ها و دانشگاه ها است

هدف دولت اتصال صنایع بزرگ به دانش بنیان ها و دانشگاه ها است نیو باکس: به گزارش نیو باکس، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: در دولت بدنبال توسعه نظام و ساختاری هستیم که طی آن صنایع بزرگ را به دانش بنیان ها و دانشگاه ها وصل نماییم.روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در گفت و گو با خبرنگار مهر و در پاسخ به سوالی درباره ی برنامه های دولت برای تبدیل مقالات علمی به افزایش تولید و ثروت در کشور اظهار داشت: نکته خوبی را در سوالتان مطرح کردید و آن این که هدف از تولید و رشد مقالات علمی آنست که مشکلات و تولید و ایجاد ثروت صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: بااینکه برای سالهای آینده به بحث تولید علم به شکل بنیادی توجه ویژه داریم اما بصورت اختصاصی باید عرض کنم که در علوم کاربردی نگاه این است که علم در اختیار تولید ثروت قرار بگیرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تشریح دو نگاه رایج در جهان در تبدیل مقالات علمی به تولید و ثروت اشاره کرد: دو نگاه در این بخش وجود دارد که یکی از آنها STI است به مفهوم آنکه ابتدا باید علم توسعه پیدا کند، سپس در پی آن تکنولوژی و فناوری توسعه پیدا کند و پس از آن از رشد این فناوری ها به توسعه نوآوری ها برسیم. این نگاهی است که آمریکایی ها به شدت بدنبال آن رفتند. در این رویکرد بدون هدف مقاله علمی تولید می شود و قسمتی از این مقالات به فناوری تبدیل می شود و در نهایت مقداری از این تکنولوژی ها به نوآوری و ثروت می رسد. این رویکرد هم دور ریز دارد و هم هزینه و سرمایه گذاری بالایی می طلبد.
دهقانی فیروزآبادی افزود: برای کشور ما که منابع آن محدود است و شرایط ویژه ای دارد نمی توان از این رویکرد استفاده کرد، همان طوری که ترکیه ای ها، فرانسوی ها، آلمانی ها و بقیه اروپایی ها، نیز از این رویکرد اول استفاده نمی کنند پس رویکرد دومی وجود دارد که به آنDUI گفته می شود و برای کشور ما مناسب می باشد.
وی در تشریح روش DUI اظهار داشت: در این روش مسئله را از آن طرف شروع می کنند. یعنی مسئله را مشخص می کنند و برمبنای آن مسئله، بدنبال رشد فناوری و رشد مقالات علمی می روند. به عنوان مثال برای حل مسئله ای مانند افزایش راندمان در چاه های نفت، باید ببینیم به چه فناوری هایی نیاز داریم و مشخص نماییم که روی چه علومی باید کار نماییم و چه تحقیقات علمی باید صورت بگیرد پس در حقیقت این روش معکوس STI است و در روش هزینه ها محدودتر و نقطه زن تر است.
معاون علمی فناوری اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری عنوان کرد: رویکرد ما در دولت این است که برخلاف سالهای گذشته که در دانشگاه ها برمبنای رویکردSTI بوده است، روش را تبدیل به رویکرد DUI نماییم. در این صورت مسئله فن آورانه را بالادست مشخص می کند و در این صورت تحقیقات دانشگاهی هدفمند می شود.
دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: در این صورت این که من بجای آنکه از یک استاد دانشگاهی بخواهم که خودش برود و ببیند چه مسئله ممکنست کاربرد داشته باشد که عملاً کاری نمی شود و نتیجه چندانی ندارد، خودم به او مسئله بدهم و بگویم که هر کدام از این مسائل حل شود مشتری آن در بالادست وجود دارد و از تحقیقات شما استقبال می کند.
معاون علمی فناوری اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ضمن اشاره به راه حل دولت سیزدهم در بخش علمی اظهار داشت: در دولت سیزدهم بدنبال توسعه ساختار و نظامی هستیم که طی آن صنایع بزرگ را به دانش بنیان ها و دانشگاه ها وصل نماییم. قراردادهایی که در وزارت خانه های صمت، نفت و کشاورزی بسته می شود برای وصل کردن صنایع بزرگ به دانش بنیان ها برای ایجاد فناوری و سپس وصل کردن دانش بنیان ها به دانشگاه ها برای تحقیقات هدفمند علمی است. این اتفاقی که خیلی جدی آنرا پیش می بریم موافقت نامه هایی که با دانشگاه ها بسته می شود، از این دست است و انشاالله اثر خودرا در چند سال آینده نشان خواهد داد.

1402/07/20
17:04:54
5.0 / 5
259
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه