رئیس مركز ملی فرش ایران ؛

وام خرید فرش دستباف

وام خرید فرش دستباف نیو باكس: رئیس مركز ملی فرش ایران از آغاز اجرای آزمایشی پرداخت وام ده میلیون تومانی برای خرید فرش دستباف آگاهی داد و اظهار داشت فرش دستباف گران نبوده و این تنها، تصوری اشتباهی می باشد كه در میان مردم رواج یافته است.به گزارش نیو باكس به نقل از مركز ملی فرش ایران؛ حمید كارگر گفت: یكی از اصلی ترین دلایل افت خرید فرش دستباف در بازارهای داخلی، فرهنگ غلط جامعه است و باعث شده بازار فرش ایرانی در داخل كشور با افت مواجه شود؛ به نحوی كه اكنون كفپوش و پاركت و سرامیك، جای استفاده از فرش دستباف را گرفته و سهم بیشتری را به فرش ماشینی داده اند.
رئیس مركز ملی فرش ایران افزود: بسیاری از مردم بر این باورند كه فرش دستباف ایرانی گران است؛ در حالیكه فرش دستباف لزوما فرش های ریزبافت نفیس نیستند، بلكه فرش های درشت بافت عشایری ایران نیز بسیار ارزشمند، زیبا با قیمت بسیار مناسب عرضه می شوند.
وی تصریح كرد: به منظور رونق حمایت از تولیدات داخلی، اجرای آزمایشی وام خرید فرش دستباف تا سقف ۱۰ میلیون تومان، در استان آذربایجان غربی آغاز شده؛ این در حالی است كه پرداخت تسهیلات خرید فرش دستباف، موضوع تفاهم نامه ای بود كه میان مركز ملی فرش ایران و صندوق كارآفرینی امید بسته شد.
به گفته كارگر، در تفاهم اولیه مبلغ اعتبار لازم برای اعطای این وام ها ۵۰ میلیارد تومان عنوان شد كه بعد با چانه زنی وزیر صنعت، معدن و تجارت این مبلغ تا ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت؛ ولی به خاطر فراهم نبودن برخی زیرساخت ها از سوی صندوق كارآفرینی امید پرداخت این تسهیلات به تعویق افتاد؛ ضمن اینكه منظور از زیرساخت ها استقرار دستگاه های كارتخوان در فروشگاه ها است كه هنوز صندوق كارآفرینی امید موفق به این كار نشده است.
وی اظهار داشت: اما اكنون این تسهیلات به طور آزمایشی در استان آذربایجان غربی در حال پرداخت است كه البته به صورت حواله های بانكی پرداخت می شود، نه كارت های اعتباری.
كارگر عنوان كرد: این تسهیلات تا ۳۶ ماه قابلیت تقسیط دارد و با نرخ بهره چهار درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه به برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف اشاره كرد و افزود: این رویداد به یقین بزرگترین رویداد بین المللی و جهانی فرش دستباف است، چراكه در هیچ زمانی در هیچ كجای دنیا، تولیدكنندگان و عرضه كنندگان، تجار و صادركنندگان فرش دستباف ایران در این كمیت و كیفیت گردهم نمی آیند.

حمید كارگر ادامه داد: در این نمایشگاه در مساحتی بیش از ۳۰ هزار مترمربع، افزون بر ۷۰۰ تولیدكننده و صادركننده فرش دستباف حضور خواهند داشت و به عرضه دستبافته های پرتنوع ایرانی می پردازند.
رییس مركز ملی فرش ایران با اشاره به قطعی شدن حضور بیش از ۹۰ بازرگان خارجی در هفته آینده در تهران برای بازدید و خرید از نمایشگاه بیست و ششم گفت: آمریكا و ژاپن هریك با ۱۴ بازرگان پر تعدادترین مشتریانی هستند كه برای پیوند بیشتر با فرش ایرانی در نمایشگاه حضور خواهند یافت.

رییس مركز ملی فرش ایران در برشمردن برنامه های بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف با اشاره به برگزاری كارگاه های آموزشی در حاشیه نمایشگاه فرش گفت:
در مدت برگزاری نمایشگاه همه روزه صبح و عصر كارگاه های آموزشی برای بازدیدكنندگان و علاقه مندان برگزار می شود كه در آن ها مباحثی همچون شناخت فرش مناطق مختلف كشور و چگونگی خرید و نگهداری فرش دستباف ارایه می شود.

وی همچنین از برگزاری هفتمین جشنواره فرش برتر خبر داد و گفت: این جشنواره با هدف معرفی بهترین دستبافته های ایرانی و الگوسازی در این زمینه همزمان با نمایشگاه بیست و ششم برگزار می شود و آثار منتخب در سالن ۵ نمایشگاه به نمایش در می آیند.

حمید كارگر گفت: در سالن مركز ملی فرش ایران غرفه نقاشی كودكان با موضوع فرش دستباف و با هدف آشنایی كودكان با این هنر- صنعت برپا می شود. همچنین، نمایش فرایند تولید فرش دستباف، نمایش همنشینی فرش و مبلمان و دكوراسیون نیز از دیگر برنامه هاست.
وی همچنین از واگذاری غرفه به صورت رایگان به دانش آموختگان كارآفرین فرش و دانشگاه های ارایه دهنده رشته فرش طبق روال چند سال اخیر خبر داد و عدم افزایش تعرفه واگذاری غرفه های تجاری را نیز از ویژگیهای قابل ذكر در نمایشگاه پیش رو دانست.

رییس مركز ملی فرش ایران با اشاره به كاركرد فرش ایران در حوزه دیپلماسی هنری، از رونمایی و گره زنی فرش "صلح جهانی" در حاشینه نمایشگاه خبر داد و گفت:
با تاكید بر پیام ریاست محترم جمهوری مبنی بر آری گفتن به صلح جهانی، فرشی با این مضمون طراحی شده است كه مهمانان و بازدیدكنندگان داخلی و خارجی نمایشگاه نیز بر آن گره خواهند زد و پس از تكمیل بافت مسافر یكی از نهادهای بین المللی خواهد شد.

وی تصریح كرد در این نمایشگاه از كتاب های "مبانی روش تحقیق در فرش دستباف"، "فرش و مان" و برخی دیگر از تازه های نشر در حوزه فرش دستباف در كنار فناوری هایی همچون استفاده از "واقعیت افزوده" در چیدمان فرش در دكوراسیون رونمایی خواهد شد.

كارگر در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت صادرات فرش دستباف ایران گفت: بر پایه آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران، در ۴ ماهه ابتدای امسال ۸۹ میلیون دلار فرش به بازارهای هدف صادر شده است كه ۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته است.

 

1396/05/26
15:53:20
5.0 / 5
5074
تگهای خبر: تسهیلات , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه