مشاور رئیس جمهور اعلام كرد:

توسعه اقتصادی كشور در گرو مشاركت هدفمند زنان

توسعه اقتصادی كشور در گرو مشاركت هدفمند زنان نیو باكس: مشاور رییس جمهور با اشاره به اینكه ظرفیت های متوازن و برابر زنان و مردان سبب موفقیت یك جامعه است اظهار داشت: امروزه بانوان نقش موثری در توسعه كشور دارند.


به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مرتضی بانك در نخستین نشست شورای راهبردی بانوان مناطق آزاد كشور در تهران اظهار داشت: جامعه امروز به رشد و تكامل رسیده است و زنان ایرانی بعد از انقلاب فرصت عرضه استعدادها و توانمندی های خویش را به دست آورده اند. آنها بعد از انقلاب بعد از ورود به حوزه های مختلف و در عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری و ورزشی موفقیت های بی نظیری برای كشور خلق كرده اند. این موفقیت ها نشان داده است ظرفیت انسانی تقسیم پذیر نیست.
وی ادامه داد: استعداد، توانمندی و اندیشه انسان بر مبنای رحمانیت خداوند در اختیار زنان و مردان قرار گرفته است. اگر ظرفیت بروز توانمندی ها برای انسان تولید شود؛ موفقیت ها رخ نشان می دهند. مشاور رییس جمهور با اشاره به موفقیت مردان و زنان در دهه های گذشته در دنیا اظهار داشت: در دوره ای استعدادهای مردان و در دوره استعدادها و توانمندی های زنان بروز و ظهور پیدا كرده است. در دوره ای قرار گرفته ایم كه ظرفیت های متوازن و برابر زنان و مردان سبب موفقیت یك جامعه است. تحولات بشری نسبت به ۲۰۰ ـ ۳۰۰ گذشته قابل مقایسه نیست و امروز سیستم های الكترونیكی به كمك بشر آمده اند. امكاناتی كه امروز یك دستگاه تلفن همراه در اختیار انسان قرار می دهد بسیار چشمگیر است و این مورد به این دلیل است كه توانمندی انسان ظهور و بروز پیدا كرده است.
مرتضی بانك تصریح كرد: امروزه یكی از اصلی ترین محورهای علمی، دانشگاهی و آموزشی بحث استعدادیابی است. محور آموزش بر مبنای استعداد و توانمندی ها در ایران پایه گذاری شده بنابراین ایرانی ها به میزان قابل توجهی استعداد غیر قابل بروز دارند كه باید برای بروز آنها در كشور فرصت های جدید تولید كرد. دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: جامعه بشری امروز توانسته است با سرعت بخشیدن در استفاده از توانمندی های زنان به حركت پرشتاب جهانی كمك كرد. زنان نقشی جدی و جهانی در دنیای امروز ایفا می كنند. زنان امروز در حوزه های نوآور و دانش بنیان، علم پزشكی، علوم دانشگاهی، هنر و ورزش پا به پای مردان حركت كنند البته برخی نگاه های سنتی به زنان وجود دارد اما باید اذعان داشت مرد و زن دارای یك ماهیت هستند و می توانند به صورت یكسان استعداد و توانمندی خویش را نشان دهند. مرتضی بانك ادامه داد: امروزه سرعت شكوفایی استعدادها طوری است كه جوامع سنتی را در نوردیده است. اگر راه های مناسب برای بروز این استعدادها نداشته باشیم ممكن است تعارض تولید كند. وی اضافه كرد: خطری كه وجود دارد این است كه بدون تحلیل دقیق محتوا و علمی بخواهیم در جهانی كه این همه تحول در رفتارها و استفاده از ظرفیت های انسان به وجود آمده را نادیده بگیریم و محدود نماییم. این مورد در آینده نه چندان دور بحران های مهمی را از نظر اجتماعی بوجود می آورد كه سبب می گردد تن دهید به آنچه كه در مقابل آن مقاومت می كردید. این تعارض برای بخشی از جامعه نگران كننده است. مرتضی بانك ادامه داد: خوشحالم كه جامعه بانوان در كشور به تحولات شگرفی رسیده و بانوان دستاوردهای زیادی به دست آورده اند البته موانع زیادی در جوامع سنتی بر سر راه این تحولات قرار دارد و بخشی از تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در حوزه بانوان جهت استفاده حداكثری از ظرفیت ها فراهم نشده است. مشاور رییس جمهور با اشاره به فعالیت های زنان در توسعه مناطق آزاد كشور اظهار داشت: وظیفه ای كه مشاورین امور بانوان در سازمان های مناطق آزاد دارند این است كه بدانیم این استعداد و توانمندی قابل مهار نیست و باید از استعدادها حمایت و هدایت شود تا بانوان در بسترسازی بوجود آمده برای اجتماع، كشور و آینده مملكت مفید باشند. وی ادامه داد: زنان ما در ساختارهای سازمانی مدیریت ها را در دست بگیرند. اینكه ما اراده داشته باشیم از توانمندی بانوان در سیستم مدیریتی به صورت نهادینه استفاده نماییم مهم است. جایگاه این مدیریت كافی نیست. مهم تصمیم و اراده ای است كه از كسانی استفاده نماییم كه بتوانند تاثیر گذار باشند. ترسیم راهبردها و نقشه راه برای مدیریت زنان ضروری می باشد. نخستین نشست شورای راهبردی بانوان مناطق آزاد كشور با حضور مرتضی بانك مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معصومه حجتی مشاور امور بانوان دبیر شورا و مشاورین بانوان و نمایندگان سازمان های مناطق آزاد كشور امروز در تهران برگزار گردید.

1396/12/21
15:09:10
5.0 / 5
5065
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه