روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد

روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد نیو باكس: پكن - مناسبات دوستانه ایران و چین بعنوان دو كشور دارای تمدن كهن و رابطه هزاران ساله، یكی از دیرینه ترین روابط دو كشور از بعد اقتصادی و سیاسی در نوع خود بشمار می رود.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، ایران وچین از طرق مختلف در همه عرصه ها در حال تقویت روابط هستند و در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی توانسته اند سال 96 را هم با موفقیت و با گسترش روابط به آخر برسانند و با اهداف راهبردی تازه و جدید در این زمینه ها، سال جدید شمسی را آغاز كرده اند.
'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین ژانویه سال 2016 به ایران سفر كرد و با مقام های ایران درباره مضامین مختلف از طریق ابریشم گرفته تا تدوین برنامه راهبردی 25 ساله دو كشور و بالا بردن ارزش تبادلات تجاری بحث و تبادل نظر كرد این سفر بنیانگزار روابط رو به رشد دو كشور در سال های آینده شد.
مقام های ایران در جریان این گفت و گوها از برنامه توسعه راه ابریشم نوین استقبال كرده و افزودند با چین در این زمینه از نزدیك همكاری می كنند.
باید به یاد داشت كه ایران و چین بعنوان دو دوست در شرایط مختلف زمانی با یكدیگر روابط رو به گسترشی را تجربه كرده اند و از كمك های هم بهره مند شده اند.

** فاینانس 35 میلیارد دلاری چین به ایران
بانك های چین در سال 96 در مجموع 35 میلیاد دلار تامین مالی پروژه های كشورمان را پذیرفتند این میزان شامل قرارداد تامین مالی 10 میلیارد دلاری میان بانك مركزی كشورمان با سیتیك تراست چین، امضای یادداشت تفاهم تامین مالی 15 میلیارد دلاری با بانك توسعه چین و نهایی شدن مذاكرات جهت تنظیم قرارداد موافقتنامه عمومی تامین مالی تا سقف 10 میلیارد یورو با اگزیم بانك است.
مشاركت 30 درصدی شركت ملی نفت چین در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4.8 میلیارد دلار و تامین مالی پروژه برقی كردن قطار تهران - مشهد به ارزش 11.5 میلیاد یوان همچون مهمترین پروژه هایی است كه سرمایه گذاری چینی ها در آن قطعی شده است.
همچنین تامین مالی چند پروژه مجموعا به ارزش حدود 8 میلیارد دلار از سوی ایران به بانكهای چین عرضه و در حال طی مراحل پایانی خود است.
از جمله این پروژه ها می توان به طرح های توسعه فاز دوم پالایشگاه آبادان، نیروگاه سیكل تركیبی آبادان، نیروگاه سیكل تركیبی لامرد و بیمارستان بركت سلامت اشاره نمود.

** توسعه روابط سیاسی
روابط دو كشور در سال 96 جدا از حوزه اقتصادی در حوزه سیاسی هم گسترش یافت، در این سال دو وزیربهداشت، درمان و اموزش پزشكی و وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به چین سفر كردند.
همچنین در سال 96 علاالدین بروجردی رییس كمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به چین سفر كرد.

**قطار باری پیوند دهنده ایران و چین
قطار باربری كه میان دو كشور راه اندازی شده و تابحال دو بار مسیرهایی را از چین به سمت ایران طی كرده است یكی از تازه ترین ابتكارهای چین برای گسترش روابط با كشورمان به حساب می آید.
اولین قطار باری راه ابریشم از شهر 'یی وو' در استان 'جه جیانگ' در شرق چین، سال پیش راهی تهران شد و عزم ایران را برای گسترش مناسبات با چین در این مسیر جزم تر كرد.
برای چین این مسلم است كه ایران با استفاده از راه ابریشم كه برای تهران هم یادآور تاریخی طولانی است، به آسیا و اروپا مرتبط می گردد.
نقش ایران و بخصوص بندر چابهار بعنوان یك شاهراه و گذرگاه مهم و بندر دریایی برای راه ابریشم و مرتبط ساختن خطوط دریایی به یكدیگر حیاتی است و چین در سال قبل پیشنهادی را برای حضور این كشور در طرح هایی در این بندر ارائه كرد.
برای این كشور، مرتبط شدن خطوط دریایی و كشتیرانی نقاط مختلف با استفاده از بندر چابهار ایران برای پیشبرد برنامه های راه ابریشم دریایی چین مهم است.
یك قطار باربری دیگر چین هم سال قبل ایستگاه راه آهن 'این چوان' در شهری به همین نام را كه مركز منطقه خودمختار 'نینگ شیا' است، به سمت تهران پایتخت كشورمان ترك كرد.
در جریان حركت این قطار مراسمی هم به واسطه راه اندازی این مسیر ریلی باربری میان دو كشوری كه ارتباط دیرینه ای در مسیر ابریشم دارند، برگزار گردید.
این بخشی از برنامه راه ابریشم چین است كه این كشور قول داده است با سرمایه 124 میلیارد دلاری آن را به پیش برده و همكاری گسترده ای با كشورهای این حوزه داشته باشد.
این قطار با 560 تن ماشین آلات، اقلام مصرفی روزمره، سرامیك و ابزار آلات شیشه ای، چین را ترك كرد و با استفاده از قزاقستان و تركمنستان و بعد از 15 روز وارد تهران شد.
'لیانگ هوا' از مسئولان شركتی كه عملیات را برعهده داشت، اظهار داشت كه این قطار با هزینه كمتر و صرف جویی بیشتر، اقلام را به ایران می رساند و فاصله حمل آن از كشتی 20 روز كوتاهتر است.
مسئولان منطقه خودمختار مسلمان نشین 'نینگ شیا' چین می گویند كه با راه اندازی این مسیر ریلی ارتباطات تجاری با آسیای غربی و آسیای مركزی افزایش خواهد یافت.

** چین و ایران بعد از برجام
در پی موافقت رهبران چین و ایران برای گسترش تبادلات دو جانبه بویژه در عرصه اقتصادی، بعد از برجام سرمایه گذاری شركت های چینی در ایران از سال 2016 میلادی به این طرف 43.5 درصد رشد داشته است.
همزمان افزایش سرمایه گذاری چین در ایران از جانب نهادهای مختلف همچون سفارت جمهوری خلق چین در تهران و رسانه های این كشور مورد توجه قرار گرفته است.
این آمار در مقایسه با دوره مشابه سال 2015 میلادی رشد چشمگیری را نشان داده است و سفارت چین در تهران آن را مورد تایید قرار داده است.
همزمان آمار مذكور نشان داده است كه سرمایه گذاری شركت های ایرانی هم در چین در سال 2016 میلادی در مقایسه با سال 2015 میلادی، 29.5 درصد بیشتر شده است.
چین و ایران دارای مناسبات گسترده و همكاری اقتصادی و تجاری بسیار نزدیك و رو به رشد هستند و به نظر می رسد چین برای حراست از برجام در صورتی كه آمریكا قصد خروج از آن داشته باشد، با اروپا همكاری خواهد نمود.
چین با این نگرانی كه آمریكا ممكن است از برجام خارج شود، خویش را برای گفت و گوهای بیشتر با اروپا آماده كرده و همزمان در تازه ترین موضع گیری خود برجام را یك الگوی تاریخی برای حل و فصل مسایل مهم دنیا با دیپلماسی، درایت و منطق دانسته است.
ایران و چین دارای روابط بسیار نزدیك تجاری و انرژی هستند و شركت های چینی در خیلی از طرح های سازندگی و نفت و گاز در ایران فعال می باشند و نمی خواهند خللی در همكاری ها با تولید چالش در برابر توافق هسته ای بوجود بیاید.
بخصوص نباید فراموش كرد كه سال قبل یك قرارداد چهار میلیارد و 800 میلیون دلاری بین پتروپارس ایران و شركت 'سی ان پی سی' چین و توتال فرانسه به امضا رسید كه از توافقات مهم بعد از برجام است.

** ایران و چین و راه ابریشم نوین
از برنامه راه ابریشم جدید چین موسوم به یك كمربند و یك جاده بعنوان جاده گسترش مناسبات چین و ایران یاد شده است.
انتظار می رود در سایه این طرح روابط دو كشور وارد یك مرحله نوین شده و با عنایت به راهبردهای توسعه كه ایران تدوین كرده است مناسبات دو كشور شاهد شكوفایی و برد ـ برد باشد.
چینی ها مثالی دارند كه می گوید یك دوست همیشه به یك دوست خوب نیاز دارد، بر همین مبنا روابط راهبردی دو كشور به علت اجرای طرح جاده ابریشم نوین ارتقا یافته و وارد مرحله نوینی خواهد شد.
سیاست، انرژی، امنیت، مبارزه با تروریسم، فن آوری، اجرای طرح های زیربنایی و آموزش و پرورش و بسیاری قلمروهای دیگر از عرصه های مهم همكاری دو كشور است.
سال هاست كه ایران از دیدگاه چین یك شریك تجاری قابل اعتماد است و در برنامه راه ابریشم زمینی و دریایی قرن بیست و یكم چین برای آسیا، آفریقا و اروپا، ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
راه ابریشم مسیر ارتباطی تمدن های چین و پارس است ایران یك قدرت منطقه ای با جمعیتی نزدیك به 80 میلیون نفر است كه می تواند نقش بی بدیلی در برنامه راه ابریشم جدید چین ایفا كند.
ایران بخصوص بعد از برجام باید در برنامه راه ابریشم چین نقش مهمتری ایفا كند و باید دو كشور دست در دست یكدیگر برای پیشرفت و اجرای طرح های توسعه منطقه ای و كشوری همكاری كنند.
اجرای این طرح به سرمایه گذاری و فن آوری، پشتیبانی و همینطور زیرساخت ها نیاز دارد و ایران می تواند در این بخش هم همكاری خوبی برای چین باشد.

**چین و ایران و عرصه تجارت
چین در هفت سال قبل بزرگترین شریك تجاری ایران بوده و در سال 2014 میلادی ارزش تبادلات دو كشور به بیش از 50 میلیارد دلار رسیده است كه 15 برابر بیشتر از حجم تبادلات دوجانبه در سال های 1990 بوده است.
ایجاد زیر ساخت ها، احداث خطوط لوله نفت و گاز، ساخت بنادر، طرح های زیربنایی و خط آهن های تندرو از برنامه های آینده است كه دو كشور توان بالقوه ای برای اجرای آنها دارند.
راه ابریشم نو هم نه تنها همكاری های اقتصادی و تجاری دو كشور را تقویت می كند بلكه سبب می گردد فرصت های بیشتری برای شركت های دو كشور فراهم شده و استانداردهای زندگی و تجاری دو طرف ارتقا یابد.
'علی اصغر خاجی' سفیر ایران در چین می گوید: روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو كشور در مسیر درستی كه رهبران دو كشور ترسیم كرده اند بخوبی پیش می رود.
او اظهار داشت: با درك متقابلی كه دو كشور از یكدیگر دارند تهران و پكن در جهت تحقق اهداف مشاركت راهبردی كه در سفر دو سال پیش رییس جمهور محترم چین به ایران اعلام شد، حركت می كنند.
به گفته وی چین درسال گذشته بزرگترین شریك تجاری ایران بوده و حجم مبادلات ایران و چین در سال 2017 میلادی به 37 میلیارد دلار رسیده و این تراز بر خلاف سال های قبل 200 میلیون دلار به نفع ایران بوده است.
حجم مبادلات تجاری دو كشور در سال قبل میلادی از نظر وزنی هم 69 میلیون و 700 هزار تن بود كه این میزان نسبت به سال 2016 میلادی از نظر وزنی هفت میلیون و 300 هزار تن و از نظر ارزش هم چهار میلیارد دلار برابر با 20.4 درصد رشد داشته است.

**ایران و چین و سازمان همكاری شانگهای
برای چین، ورود ایران به سازمان همكاری شانگهای یك راهبرد اساسی و مهم بشمار می آید و با نظرداشت اجرای برجام و رفع تحریم ها و حمایت های روسیه، انتظار می رود این مورد به صورت جدی تر در اجلاس سران سازمان در ماه ژوئن سال 2018 مورد بررسی قرار گیرد.
این اجلاس در چین برگزار می گردد و این كشور آن را یكی از رویدادهای بسیار مهم سال جاری میلادی دانسته و از كشورهای دیگر خواسته است برای برگزاری بهتر آن با پكن همكاری كنند.
چین همواره به دنبال تولید یك توازن راهبردی در منطقه خاورمیانه بوده است و برای همین از ورود رسمی ایران به سازمان همكاری شانگهای استقبال و حمایت می كند.
برای چین همواره مساله این بوده است كه از لحاظ امنیتی در منطقه خاورمیانه یك سیاست متوازن برقرار باشد و بخشی از این سیاست و راهبرد وارد شدن رسمی ایران به سازمان شانگهای است.
اصولا ایران همیشه در سیاست خارجی چین از یك جایگاه محكم و استوار برخوردار بوده است و ورود ایران به سازمان قدرت بیشتری به آن می بخشد سازمانی كه با وجود چین و روسیه و عضویت پاكستان و هند در آن، در آینده نزدیك می تواند وزنه مهم و قابل توجهی در برابر ناتو باشد.
آساق**231**1904**


1397/01/06
13:36:59
5.0 / 5
5237
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه