سفیر ایران در اسپانیا:

دستگاه دیپلماسی حمایت ازكالای ایرانی را سرلوحه كار خود قرارمی دهد

دستگاه دیپلماسی حمایت ازكالای ایرانی را سرلوحه كار خود قرارمی دهد نیو باكس: ایرنا- مادرید - «محمد حسن فدایی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا اظهار نمود كه دستگاه دیپلماسی در تداوم دستوركار قبلی خود به منظور اجرای راهبردهای اقتصاد مقاومتی، تحقق شعار امسال یعنی «حمایت از كالای ایرانی» را سرلوحه برنامه اجرایی یكساله خود قرار می دهد.


فدایی فرد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی متعاقب شعار سال 96 یعنی «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» سال 97 را سال «حمایت از كالای ایرانی» نام نهادند و تاكید كردند كه مخاطبشان هم مسئولان و هم آحاد ملت هستند.
وی ادامه داد: شعار پر عمق امسال معظم له علاوه بر لزوم های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داخلی، از منظر رویكردهای سیاست خارجی و اقتدار بین المللی نظام هم حائز اهمیت است. مشخص است كه تحقق هیچیك از اهداف توسعه ای و چشم اندازهای دراز مدت كشور بدون حمایت و توانمند سازی تولید ملی امكانپذیر نیست. تولید ملی یكی از بندهای الهام بخش سیاست های اقتصاد مقاومتی است كه زیربنای یك حماسه اقتصادی در عرصه داخلی و جبهه های خارجی است.
دیپلمات ارشد ایرانی اضافه كرد: پشتیبانی از تولیدكنندگان كالای با كیفیت داخلی، نگاه صادرات محور و رقابت پذیر در تولیدات داخلی، ترویج مصرف كالاهای داخلی، بستن مرزها بر روی قاچاق كالاهای خارجی و مقابله جهادی با معضل قاچاق كالا مهمترین موضوعاتی است كه باید در عرصه داخلی مورد توجه قرار گیرد. در این راستا تدوین قوانین حمایتی، حذف مقررات دست و پاگیر، تولید شفافیت، حمایت نظام بانكی از تولید ملی و هماهنگی دانشگاه و نهادهای دانش بنیان با تولید پیش نیاز یك اقدام فراگیر ملی است.
سفیر كشورمان اظهاركرد: حضور در اقتصاد جهانی بدون توانمندسازی اقتصاد ملی امكان پذیر نیست. خیلی از اقتصادهای نوظهور دنیا برای شكوفایی اقتصاد ملی تمهیداتی برای تقویت صنایع داخلی و رقابت پذیر كردن تولیدات داخلی اتخاذ نموده اند و توجهشان به بنگاه های اقتصادی كوچك و متوسط بیش از شركت های بزرگ بوده است.
فدایی فرد اشاره داشت كه اسپانیایی ها برای فرار از فروپاشی اقتصادی و قرار گرفتن در مسیر رشد اقتصادی و كاستن تدریجی از میزان یك هزار میلیارد یورو بدهی عمومی مسیر پشتیبانی از شركت های داخلی و حضور در بازار جهانی و جذب توریست را در پیش گرفته اند. راهكار نجات كشور از خیلی از معضلات و نارسایی های داخلی مانند بیكاری، اعتیاد، نابرابری، فساد و مقاوم سازی كشور در مقابله هجمه های خارجی بخصوص در مقابل تحریم و فشارهای اقتصادی و اقتدار كشور در معادلات پیچیده بین المللی، درون زایی اقتصاد ملی و پشتیبانی از تولید داخلی است.
فدایی فرد ادامه داد وزارت امور خارجه تمام ظرفیت داخلی و نمایندگی های خارجی خویش را به سمت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بسیج كرده و به تازگی ساختار سازمانی خویش را به گونه ای متحول نموده كه با اهداف دیپلماسی اقتصادی كشور همسو باشد.
سفیر كشورمان خاطرنشان كرد: سفارت خانه ها هم بر مبنای یك برنامه دقیق و هماهنگ، برنامه های اجرایی خویش را با اصول پنجگانه اقتصاد مقاومتی همسو ساخته اند. پر واضح است كه ارتقاء كیفیت و رقابت پذیر كردن تولیدات داخلی مستلزم استفاده از برترین فناوری های روز دنیا است، بنابراین انتقال فناوری برتر یكی از مهمترین موضوعات دستوركار سفارت خانه هاست و طی دوسال اخیر توفیقات مهمی در این حوزه حاصل شده است.
فدایی فرد تصریح كرد: كارگزاران دستگاه سیاست خارجی تولید كالای با كیفیت جهانی در داخل كشور را كانون توجه خود قرار داده اند. در همین زمینه، تأمین منابع مالی و حضور سرمایه گذاران خارجی لزوم می یابد. این مورد هم به محور دیگر دستوركار نمایندگی ها تبدیل گشته است و طی دو سال قبل بعضی از پروژه های عظیم ملی با حضور سرمایه گذاران خارجی به انجام رسیده است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در هر دو بخش انتقال فناوری برتر و جذب سرمایه گذاری كارنامه قابل قبولی داشته است.
سفیر كشورمان در مادرید می افزاید ما در یك اقتصاد صادرات محور نیازمند بهره وری تولید و استاندارد سازی كیفیت محصولات بر مبنای نیاز مشتری خارجی و با استاندارد های جهانی هستیم كه در این حوزه سفارت خانه ها با شناسایی كانون های دارای مزیت فناوری برتر در عرصه جهانی و جذب سرمایه گذار به یاری بازار داخلی می شتابند.
به گفته وی، سفارت خانه ها همینطور برای الگو برداری از تجارب كشورها، ارتباط با پارك های علمی و فناوری كشورها، ارتباط گیری با شبكه بازار بین المللی، پشتیبانی از تولید و «برند» ایرانی، پشتیبانی از صادر كنندگان ایرانی در اختلافات تجاری، پشتیبانی از فعالان اقتصادی و تسهیل گسترش پیوندها و ارتباطات اقتصادی و تجاری در سطحی گسترده در جهان نقشی اساسی ایفا می كنند.
سفیر ایران در اسپانیا گفت صنعت گردشگری یكی از عرصه های مورد توجه كشورهای جهان برای متحول كردن اقتصاد داخلی است. در حوزه گردشگری با كمترین میزان سرمایه گذاری، بیشترین میزان اشتغال و درآمدزایی تولید می گردد و با ورود گردشگران خارجی در نخستین گام، هجمه های ایران هراسی ویران می گردد.
وی ادامه داد: خیلی از گردشگران اسپانیایی بعد از یك نوبت سفر به ایران، خاطراتی شورانگیز از سفر خود و عظمت تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین و میهمان نوازی ایرانی ها منتشر نموده اند. اسپانیا كشوری است كه به اندازه دو برابر درآمد نفتی سالانه ایران از محل جذب توریست خارجی درامد دارد و در حوزه های مختلف صنعت گردشگری تجارب فراوانی دارد. زمان ان فرا رسیده است كه به مبحث گردشگری نگاه تازه ای با ابعاد راهبردی انداخته شود و توجه و منابع لازم در اختیار آن قرار گیرد.
دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان كرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید هم در جهت افزایش تعداد گردشگران اسپانیایی، هم در زمینه دعوت به همكاری از جانب شركت های مرمت كننده بناهای تاریخی و تبدیل آنها به هتل و اقامتگاه و هم در زمینه حضور هتل سازان و هتلداران اسپانیایی در بازار ایران اقدامات قابل توجهی انجام داده است و از امكانات، بودجه و برنامه ریزی سازمان جهانی گردشگری بهره برداری مطلوب كرده است.
محمد حسن فدایی فرد با اشاره به اینكه در سال پشتیبانی از كالای ایرانی در نظر داریم در حوزه ارتقاء صادرات كالاهای غیر نفتی شامل تولیدات معدنی و همینطور محصولات كشاورزی و شیلاتی ایران بخصوص ساماندهی بازار طلای سرخ ایران در اسپانیا در همكاری با مراجع ذیربط داخلی گام های بلندی برداریم، خاطرنشان ساخت چنانچه بازار زعفران ایران كه اغلب صادراتش به سمت اسپانیا است سازماندهی نشود هم اعتبار زعفران ایران و هم صدها هزار تولید كننده ایرانی آسیب خواهند دید.
وی اضافه كرد: ما به نقش مهم وزارت خارجه هم از بعد جلوگیری از واردات غیر ضروری و ممانعت از فرار سرمایه و هم از بعد پشتیبانی از تولیدات ملی واقف هستیم اما تردید نداریم كه همه آحاد ملت و دستگاه های كشور باید در این زمینه همكاری و همسویی داشته باشند و نظام بانكی، مالیاتی و گمركی كشور در خدمت تولید ملی قرار گیرند.
اروپام *491**شبس*1859


1397/01/11
16:35:01
5.0 / 5
4901
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه