جنگ تعرفه ای ترامپ با آینده ای نامعلوم

جنگ تعرفه ای ترامپ با آینده ای نامعلوم نیو باكس: تهران- تحلیلگران مسائل اقتصادی احتمال می دهند جنگ تعرفه ای كه «دونالد ترامپ» ضد چین به راه انداخته است سرانجام با فشارهای داخلی و بین المللی به ضرر ایالات متحده تمام می گردد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، با آنكه آمریكا و چین از بكار بردن واژه جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان خودداری می كنند اما بسیاری شواهد حكایت از آغاز این منازعه در ابعاد اقتصادی دارد.
در واقع به اعتقاد تحلیلگران دومینوی وضع تعرفه بر واردات از جانب این دولت ها مهمترین نشانه آغاز تقابل جدی اقتصادی می باشد كه با واكنش های گوناگونی روبرو شده است.
در ابتدا دونالد ترامپ به بهانه جبران كسری تجاری گسترده با چین، بر فولاد و آلومینیوم تعرفه های اضافی را وضع كرد و سپس پكن در پاسخ بر روی بیش از 100 كالای آمریكایی تعرفه هایی را تعیین كرد. ارزش تعرفه های چین حدود 3 میلیارد دلار بود كه در مقابل رقم حدود 700 میلیارد دلاری تجارت با آمریكا چندان قابل توجه نیست. اما در واقع پكن با ورود به حوزه تولیدات كشاورزی، ضمن پاسخ به اقدام كاخ سفید جبهه تازه و گسترده ای از تقابل اقتصادی و تعرفه ای را در روابط دو كشور گشود.

**هراس از توسعه جنگ تعرفه ای
از چندی پیش تهران و واشنگتن تعرفه های مورد نظر خویش را در حوزه فلزات و كشاورزی اجرایی كردند. به نظر می رسد این اقدامات تقابلی پایانی ندارد و دو طرف بر ادامه آن اصرار دارند.
تارنمای شبكه تلویزیونی سی.ان.بی.سی آمریكا در این زمینه آورده است: دولت ترامپ در واكنش به پاسخ چینی ها اعلام نمود بر واردات بیش از یك هزار كالای چینی تعرفه ای 25 درصدی وضع می كند. در مقابل پكن در كمتر از 24 ساعت تهدید كرد برای واردات ۱۰۶ كالای صادراتی آمریكا همین میزان تعرفه را اعمال می كند. همچون كالاهایی كه چین در این فهرست قرار داده آب پرتقال، سویا و هواپیما است كه سهم مهمی را در مبادلات دو كشور داشته و به شدت بر اقتصاد آمریكا اثرگذار خواهد بود.
در زمان حاضر دومین مرحله از اقدامات تعرفه ای دو كشور در حد حرف مطرح شده است. ترامپ در آخرین موضع گیری از آمادگی خود برای وضع 100 میلیارد دلار تعرفه جدید بر كالاهای وارداتی از چین اطلاع داد.
سی.ان.ان در این زمینه نوشت: وزارت تجارت چین هم می گوید «گرچه مایل به ادامه یك جنگ تجاری نیست اما از این رو در رویی هم هراسی ندارد. اگر ایالات متحده به دنبال تقابل با چین و جامعه جهانی است و بر سیاست های یك جانبه و حمایت گرایانه تاكید دارد چین تا آخر ادامه می دهد اما برای آن هیچ عجله ای ندارد».
به نوشته سی.ان.ان وضع تعرفه ها از جانب ترامپ با انتقادهایی حتی از جانب همفكران وی در حزب جمهوریخواه روبرو شد. حتی یكی از سناتورها این اقدام را بی معناترین كار برای اصلاح وضعیت موجود توصیف كرد. ضمن اینكه وی، ترامپ را بدون هیچ برنامه دقیقی برای پیروزی بر چین می داند.
ترامپ در یكی از آخرین بیانیه های خود تاكید كرده است: چین كشاورزان و تولیدكنندگان آمریكایی را هدف گرفته است و بنابراین وی به نهادهای آمریكایی دستور می دهد تا برنامه ای را برای محافظت از منافع صنعتگران و كشاورزان آمریكایی طراحی نمایند.
بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند چین هم تمایل چندانی به افزایش تنش اقتصادی با آمریكا ندارد و در اولین مرحله تنها بر بخش محدودی از تولدیات كشاورزی آمریكا تعرفه وضع كرده است. اما گسترش جنگ به عرصه واردات سویا از آمریكا یا صنایع خودروسازی و تولید هواپیما و حتی فناوری پیشرفته می تواند دلیلی بر اوج گیری تنش تجاری میان پكن و واشنگتن باشد.
اگرچه ترامپ می گوید درها برای گفت وگوهای بیشتر با دولت چین باز است و پكن هم تمایل خود برای مذاكره را اعلام نمود اما به اعتقاد سی.ان.ان. مشخص نمی باشد آیا دو طرف می توانند به توافقی دست پیدا كنند كه رضایت آن ها را به همراه داشته باشد.
همین تردیدها سبب شده است خیلی از بازارهای مالی دچار ركود و در خیلی از بورس های بزرگ جهان شاخص ها با نزول روبرو شود.

**پایان تلخ جنگ تعرفه ای ترامپ
آنگونه كه در خبر رسانه ها آمده است پكن بدون هیچ تردیدی بر مقابله به مثل با آمریكا تاكید می كند. حتی «شی جین پینگ» رئیس جمهوری این كشور هم می گوید آمریكا در تلاش است تا چین را متوقف كند اما ترامپ قادر به ادامه این مسیر نیست زیرا چین بسیار قدرتمند و اقتصاد آن هم بسیار بزرگ است.
تا به حال شروع جنگ های تعرفه ای از جانب آمریكا در نهایت با پیروزی تمام عیار آمریكا تمام نشده است.
گزارش سی.ان بی.سی در زمینه جنگ های تجاری آمریكا در چند دهه اخیر به تعرفه های وضع شده رونالد ریگان ضد ژاپن در دهه 1990 میلادی و تعرفه های جورج بوش ضد اتحادیه اروپا در سال 2002 اشاره نمود كه در نهایت با گفت وگو یا عقب نشینی آمریكا آخر پذیرفت. با این حال سیاست های تعرفه ای و حمایت گرایانه واشنگتن در دهه 1930 حتی آمریكا و اروپا را به اقدامات تلافی جویانه تعرفه ای وا داشت و سرانجام به جنگی منجر گردید كه همه جهان را تحت تاثیر خود قرار داد.
روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی بر این باور است با اینكه هر دو كشور می گویند با مذاكره از وقوع جنگ تجاری جلوگیری می كنند اما حدودا راهی وجود ندارد كه ضمن حفظ وجهه هر دو طرف، همزمان منافع آن ها هم تامین گردد. در این چارچوب در بلندمدت یا یكی از دو طرف باید شكست را بپذیرد یا اینكه توافقی برای حفظ ظاهر امضا شود كه از افزایش هزینه های این جنگ تجاری جلوگیری می كند.
اگر نگاهی به جنگ های تجاری پیشین آمریكا انداخته شود در می یابیم آن پیروزی سریع و آسانی كه ترامپ انتظار داشت، قابل دستیابی نیست. در واقع به اعتقاد تحلیلگران چین از همان قوانینی در سازمان تجارت جهانی برای متهم ساختن آمریكا استفاده می نماید كه ایالات متحده در دهه 1990 در این سازمان به تصویب رساند.
روزنامه نیویورك تایمز در تحلیل چرایی اطمینان پكن از پیروزی در جنگ تجاری با آمریكا نوشت: رشد چین به بازار صادرات وابسته است و آمریكا هم وارد كننده بزرگی از این كشور است. ایالات متحده هم راه های بسیاری برای آسیب زدن به تولید كنندگان چینی دارد اما در مقابل اقدامات متقابل تعرفه ای چین كه حدود یك سوم واردات این كشور از آمریكا را در بر می گیرد تاثیر اقدامات آمریكا را كمرنگ می كند.
نكته جالب در شروع جنگ تعرفه ها در این است كه چین حتی در بین 10 كشور نخست صادركننده فولاد به آمریكا قرار ندارد. اكنون تولیدكنندگان خودرو و هواپیما در آمریكا برای حفظ بازار صادراتی خود خواهان بازبینی در اقدام تعرفه ای ترامپ هستند.
از سوی دیگر لابی كشاورزان در كنگره بسیار پرقدرت است و امكان دارد با ادامه همین روند، آن ها همان كاری را با نظام تعرفه ای ترامپ انجام دهند كه چین علاقه مند به پیگیری آن است. این شرایط فشارها بر دولت ترامپ را برای تغییر رویكرد و پذیرش شكست بالا می برد.

پژوهشم**9130**1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https: //t.me/Irnaresearch همراه شوید.


1397/01/19
18:22:13
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه