سیستان و بلوچستان دروازه امن ارتباط پاكستان با دنیا

سیستان و بلوچستان دروازه امن ارتباط پاكستان با دنیا نیو باكس: زاهدان - سیستان و بلوچستان به واسطه قرار داشتن در موقعیت خاص جغرافیایی شرایط ویژه ای از نظر نقش آفرینی در مبادلات منطقه ای و فرامنطقه ای برای ایران و كشورهای منطقه نظیر پاكستان و افغانستان به وجود آورده است.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران اسلامی حدود هزار و 600 كیلومتر یعنی معادل یك ششم از مجموع مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با كشورهای افغانستان، پاكستان و حوزه دریای عمان مرز دارد.
طول مرزهای خاكی این استان با كشور افغانستان حدود 300 كیلومتر یعنی معادل یك سوم از كل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای خاكی مشترك استان با كشور پاكستان 921 كیلومتر است كه مجموع كل مرز مشترك ایران و پاكستان را تشكیل می دهد.
طول مرزهای آبی این استان در سواحل دریای عمان با كشور پاكستان هم 370 كیلومتر است.
باید به این نكته توجه داشت كه سیستان و بلوچستان یكی از راههای راحت و امن دسترسی كشورهای منطقه بخصوص افغانستان و پاكستان به خاورمیانه و كشورهای اروپا و آفریقا است به صورتی كه از آن بعنوان موقعیت طلایی می توان یاد كرد.

** گذری بر داشته های سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستان با دارا بودن مرز مشترك آبی و خاكی با كشورهای پاكستان، افغانستان و عمان به علت قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد بخصوص بندر چابهار كه تنها بندر اقیانوسی ایران و آسانترین و بهترین راه دسترسی كشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد است.
این استان بیشتر آب و هوای گرم و خشك دارد اما در عین حال از تنوع آب و هوایی و اقلیمی ویژه ای برخوردار می باشد به صورتی كه مناطق كوهستانی، جنگلی و باتلاقی هم در این استان پهناور به چشم می خورد.
زاهدان مركز این استان با استفاده از راه آهن از سمت شرق با كشور پاكستان و از سمت غرب با كرمان و راه آهن سراسری ایران ارتباط دارد و بزودی مقرر است راه آهن چابهار- زاهدان- مشهد و از آنجا به كشورهای آسیای میانه متصل شود كه این خط آهن نقش مهمی را در توسعه این استان و خاور ایران ایفا خواهد نمود.
** سیستان و بلوچستان از مناطق در حال توسعه ایران
سیستان و بلوچستان به علت موقعیت خاص جغرافیایی، مرزی بودن، دسترسی به آبهای آزاد و منابع غنی طبیعی با قابلیت های ویژه، منحصر به فرد و بكر فرصت گرانبهایی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم نموده است كه مهمترین آنها:
بندر چابهار تنها بندراقیانوسی كشور است كه با آب های آزاد جهان ازطریق اقیانوس هند نزدیكترین فاصله را دارد.
وجود آب های عمیق و بریدگی های طبیعی خلیج چابهار فضای مناسب را برای اسكله سازی با عمق زیاد و مختصات لنگرگاهی مطلوب برای پهلوگیری كشتی های بزرگ اقیانوس پیما فراهم آورده است.
هم اینك طرح توسعه بندر چابهار به سرعت در حال انجام می باشد و پیش بینی می گردد كه تا آخر سال ظرفیت اسمی تخلیه بندر به بیش از هشت و نیم میلیون تن برسد.
اتصال چابهار به شبكه راه آهن سراسری كشور این منطقه را به پل ارتباطی ریلی كشورهای آسیای جنوب شرقی با كشورهای مشترك المنافع، اتحادیه اقتصادی اوراسیا، كشورهای شمالی و اروپایی تبدیل خواهد نمود كه این امر مهمترین مزیت نسبی منطقه در توسعه اقتصادی و بازرگانی محسوب خواهد شد.
وجود پنج فرودگاه فعال شامل فرودگاه بین المللی زاهدان، فرودگاه های زابل، ایرانشهر، كنارك(چابهار) و سراوان در سطح استان از مزیت های قابل توجه و موثر سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان است.
همچنین وجود 28 شهرك و ناحیه صنعتی با مساحتی حدود چهار هزار و 362 هكتار از دیگر ظرفیت های این استان است به صورتی كه این شهرك های صنعتی با دارا بودن زیر ساخت های مورد نیاز ( آب، برق، تلفن) و شرایط سهل در واگذاری زمین و معافیت های مالیاتی 13-10 ساله شرایط مناسبی را برای سرمایه گذاری در استان فراهم آورده است.
سیستان و بلوچستان از منظر ساختار زمین شناسی خاستگاه مناسبی برای انواع مواد معدنی است به صورتی كه تنوع كانی های معدنی شناسایی شده در آن نشان دهنده استعداد بالقوه در این بخش است كه سهم قابل توجه معادن و ذخائر معدنی در شكل گیری صنایع استان اهمیت بخش معدن را بعنوان زیر ساخت توسعه و تامین كننده مواد اولیه صنایع بزرگ و پایدار نشان داده است.
از جمله ظرفیت ها و ذخائر معدنی كشف شده در این خطه از كشور به تفكیك مواد معدنی و بر مبنای گواهی های كشف شده شامل مس، آنتیموان، تیتانیوم، سنگ آهن و آهن پلاسری، سرب، روی، طلا، منگنز، كرومیت، قلع، تنگستن و كانسارهای غیرفلزی نظیر تالك، منیزیت، گل سفید، فلدسپات، كائولن، سیلیس و سنگهای ساختمانی بویژه گرانیت بستری مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی بوجود آورده است.
وجود 9 گمرك فعال سیستان و بلوچستان شامل گمرك زاهدان، ایرانشهر، سراوان، زابل، میلك، میرجاوه، چابهار، گمرك منطقه آزاد چابهار و پیشین كار خدمات رسانی به امر تجارت و ترانزیت كالاها و محصولات را تسهیل كرده است.
علاوه بر این بازارچه های مرزی میلك، گمشاد، میرجاوه، كوهك، جالق، پیشین و ریمدان دارای مصوبه ی هیات دولت و یا شورای عالی امنیت ملی شرایط مناسبی را برای صادرات محصولات مختلف فراهم نموده اند.
منطقه آزاد تجاری، صنعتی چابهار با هدف گسترش تعامل اقتصادی كشور با اقتصاد جهانی و گسترش صادرات كالاهای غیر نفتی به علت قرار گیری در مسیر كریدور شمال جنوب بعنوان یكی از چهار كریدور ترانزیتی جهان از موقعیت منحصر بفردی در صادرات، ترانزیت كالاها و سرمایه گذاری برخوردار می باشد.
براساس نظر كارشناسان سازمان ملل متحد در امور حمل و نقل بین المللی، از مجموع سه كریدور حمل و نقل جهانی، 2 كریدور از ایران می گذرد كه كریدور سیستان و بلوچستان در جنوب شرق از مهمترین مناطق با دارا بودن قابلیت های ترانزیتی و حمل و نقل است.
قرارگیری استان مرزی سیستان و بلوچستان در مجاورت آبهای بین المللی عمان و خلیج فارس، بنادر و خلیج های گواتر، چابهار، پزم و جاسك و همسایگی با كشورهای عمان، افغانستان و پاكستان و نزدیكی به حوزه شبه قاره هند و چین به صورت ذاتی از نظر خصوصیت مكانی و موقعیت جغرافیایی به این منطقه یك هویت تاریخی ترانزیتی و ژئواكونومیك فرامرزی بخشیده است.
در مجموع سیستان و بلوچستان بعنوان معبر ترانزیتی مهم كه در یك سمت آن اقتصاد حوزه خلیج فارس با یك تراز بالای تجاری و بازرگانی و در سمت دیگر آن بازارهای متنوع مصرف قرار دارد می تواند دروازه امن ارتباطی كشورهای منطقه بخصوص پاكستان با دنیا باشد.

*** روابط اقتصادی استان سیستان و بلوچستان و كشور پاكستان
پاكستان واقع در جنوب غربی آسیا از جنوب مرز آبی هزار كیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم مرز است.
روابط اقتصادی پاكستان با سیستان و بلوچستان دارای گستردگی فراوانی است و راه آهنی كه از زاهدان به پاكستان كشیده شده بود همچنان در مسیر تبادلات اقتصادی منطقه فعال است و حتی پیمان تاریخی هم بین ایران، پاكستان و تركیه برقرار شده كه بر مبنای آن هم قراردادهای همكاری های اقتصادی و نظامی بین این سه كشور برقرار شده است.
به گفته كارشناسان پاكستان ششمین كشور پرجمعیت جهان است و به این دلیل ایران باید بر روی توسعه روابط تجاری خود با این كشور بیشتر متمركز شود زیرا پاكستان می تواند شانس بزرگی را در آینده تجاری ایران به وجود آورد.
صدور خدمات فنی و مهندسی به پاكستان بسیار گسترده است، همینطور این كشور مشكل تامین برق، انرژی و گاز دارد و بازار برای ایران در این زمینه بسیار گسترده است.
همچنین كشور پاكستان در زمینه بعضی از ابزار صنعتی بسیار پیشرفته بوده و در آن كارخانجات نیشكر پیشرفته ای وجود دارد.
خشكبار، چرم، پسته، قیر، نفت و فرش مهم ترین اقلام صادراتی به پاكستان و برنج، پارچه، سیب زمینی، نارنگی و نخود از مهمترین كالاهای وارداتی از پاكستان به ایران است.

**فرصت های سرمایه گذاری مشترك سیستان و بلوچستان و پاكستان
مدیر كل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این استان با دارا بودن ظرفیت ها و فرصت های فراوان اقتصادی زمینه خوبی را برای سرمایه گذاری كشورهای منطقه بخصوص پاكستان فراهم نموده است.
ماندانا زنگنه اضافه كرد: با وجود ظرفیت های فراوان سیستان و بلوچستان می توان از این پتانسیل ها در جهت تبادل اقتصادی و سرمایه گذاری مشترك بهره گرفت.
وی با اشاره به موضوعات پیشنهادی سیستان و بلوچستان برای طرح در مذاكرات 2 جانبه اقتصادی ایران و پاكستان اظهار داشت:
برگزاری نمایشگاههای اختصاصی برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری، تجاری و تولیدات داخلی 2 كشور، برقراری پروازهای منظم بین شركت های هواپیمایی در چارچوب موافقت نامه دو جانبه، صدور ویزای كثیرالورود 30 روزه و یك ساله بدون در نظر گرفتن محل تولد و تسریع روند صدور ویزای تجاری بین 2 طرف و تهیه تفاهم نامه همكاری سرمایه گذاری و اقتصادی با ایالت سند پاكستان همچون موارد پیشنهادی بوده است.
وی ادامه داد: همینطور برای افزایش ارتباط سرمایه گذاری مشترك در زمینه محصولات نساجی بین ایران و پاكستان در شركت بافت بلوچ، پیگیری تاسی دفاتر قرنطینه ای در پایانه های مرزی توسط پاكستان، توسعه خطوط ریلی و مسیرهای ارتباطی بین دو كشور، ساخت بنادر زمینی مشترك و بنادر خشك با سرمایه گذاری دو طرف با عنایت به اعلام آمادگی كشور پاكستان، تاسیس شعب بانك های تجاری بر مبنای قوانین و مقررات مالی و بانكی دو كشور در بنادر و مناطق آزاد چابهار و گوادر و دعوت از اتاق های بازرگانی كراچی و كویته در نشست میز كشوری پاكستان پیشنهاد شده است.
مدیر كل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان حمل و نقل، معادن، بنادر و گردشگر درمانی را از دیگر فرصت های مشترك سرمایه گذاری بین 2 كشور ذكر كرد.
وی با اشاره به رشد سرمایه گذاری خارجی در سیستان و بلوچستان در سالهای اخیر اظهار داشت: این استان تا آخر سال ۹۶ موفق به دریافت ۱5 مجوز سرمایه گذاری خارجی با حجم حدود هزار و 260 میلیون دلار شد.
دكتر زنگنه ادامه داد: این استان سال گذشته از میان 31 استان كشور رتبه سوم عملیاتی و اجرایی شدن طرح های سرمایه گذاری خارجی را به دست آورده است.
وی اضافه كرد: این سرمایه گذاری ها در زمینه نیروگاه های تجدید پذیر، كارخانه های فولاد سازی و بسته بندی آب، مشاركت در توسعه بندر چابهار و انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار بوده است.
مدیركل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با راه اندازی این طرح ها در آینده نزدیك ضمن انتقال فناوری به كشور؛ تحولات خوبی در بهبود فضای كسب و كار در این استان صورت خواهد گرفت.
زنگنه اضافه كرد: سیستان و بلوچستان بر مبنای اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی در سال 95 هم موفق به كسب رتبه سوم جذب سرمایه گذاری خارجی شده بود.
كارشناس سرمایه گذاری خارجی استانداری سیستان و بلوچستان هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این استان یكی از راههای راحت و امن دسترسی پاكستان به خاورمیانه و كشورهای اروپا و آفریقاست كه این مورد یك موقعیت طلایی را برای این استان و كشور همسایه فراهم نموده است.
سید میثم ترابی اضافه كرد: به منظور افزایش تبادلات بین سیستان و بلوچستان و پاكستان می توان از ظرفیت های مختلف با تولید خطوط منظم حمل و نقل دریایی مسافری و باری، خواهر خواندگی بنادر گوادر و چابهار، تولید مجتمع های مشترك دفاتر تجاری بین بازرگانان، تولید شهرك های صنعتی سرمایه گذاری در 2 منطقه آزاد تجاری چابهار و گوادر، سرمایه گذاری در بخش معادن 2 كشور، سرمایه گذاری در زمینه تولید شركت های حمل و نقل مشترك اعم از مسافربری و باربری و پذیرش بیماران كشور پاكستان بعنوان توریسم درمانی بهره گرفت.
وی خاطرنشان كرد: همینطور سرمایه گذاری در زمینه تبادل توریسم و توریست با عنایت به قرابت های قومی، فرهنگی و تاریخی، جذب و پذیرش دانشجویان پاكستانی با عنایت به امكانات بالقوه دانشگاهی استان، برگزاری كمیته های مشترك و دائمی به صورت هر6 ماه یكبار بین مسئولان گمركی، پایانه های مرزی، گذرنامه و مرزبانی 2كشور در نقاط مرزی با هدف تبادل اطلاعات تجاری در صورت اعلام هر یك از طرفین و تولید تاسیسات متقابل توسط پاكستان در مقابل پایانه ها و بازارچه های مرزی جمهوری اسلامی ایران می تواند بعنوان نكات مهم در افزایش تبادلات مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه كرد: تسریع در بازنگری تعرفه های ترجیحی و افزایش تخفیفات تعرفه های موجود بین 2 كشور، بررسی انجام همكاری های سرمایه گذاری اقتصادی بین اتاق های بازرگانی كویته و پاكستان، افزایش حجم تردد واگن های باری و برقراری قطارهای مسافری در مسیر كویته – زاهدان، رایزنی دیپلماتیك برای نظارت كشور پاكستان بر عدم دریافت عوارض غیر قانونی در مسیر كویته از رانندگان ایرانی و تولید تاسیسات متقابل از جانب كشور پاكستان در مرزهای ریمدان( گبد) و پیشین (مند) با عنایت به اینكه این مورد در بند هشت بیستمین اجلاس مشترك اقتصادی ایران و پاكستان به امضای 2 طرف رسیده از دیگر مواردی است كه می تواند مورد توجه قرار گیرد.
محسن آذركیش كارشناس دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان هم اظهار داشت: این استان با دارا بودن ظرفیت ها و فرصت های فراوان اقتصادی زمینه خوبی را برای سرمایه گذاری كشورهای منطقه بخصوص پاكستان فراهم نموده است.
وی ادامه داد: با عنایت به مرز مشترك بیش از 900 كیلومتری و ارتباطات فرهنگی، اعتقادی، دینی و تاریخی بین ایران و پاكستان ارتقای همكاری های اقتصادی و تجاری می تواند در پیوند روابط بین 2 كشور و تقویت آن بیش از گذشته موثر باشد.
وی تصریح كرد: سیستان و بلوچستان به علت موقعیت خاص جغرافیایی، مرزی بودن، دسترسی به آبهای آزاد و منابع غنی طبیعی با قابلیت های ویژه، منحصر به فرد و بكر فرصت گرانبهایی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم نموده است.
وی گسترش مبادلات دریایی و شیلات با استفاده از تشویق و ترغیب بخش های خصوصی یكدیگر و برگزاری نشست های سالیانه مشترك بین اتاقهای بازرگانی 2 كشور را همچون پیشنهادات در زمینه افزایش ارتباطات اقتصادی بین سیستان و بلوچستان و پاكستان ذكر كرد.

***پیش بینی پنج میلیارد دلار تبادلات بازرگانی بین ایران و پاكستان
وزیر كشور سال قبل در بیستمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و پاكستان اظهار داشت: ما رقم پنج میلیارد دلار را در تبادلات بازرگانی ایران و پاكستان پیش بینی كرده ایم.
عبدالرضا رحمانی فضلی اضافه كرد: با عنایت به مرز مشترك (بیش از 900 كیلومتری) بین دو كشور ایران و پاكستان و بازارچه های مرزی و ارتباطاتی كه بین دو كشور از نظر علائق فرهنگی، اعتقادی، دینی و تاریخی وجود دارد، یقینا ارتقای همكاری های اقتصادی و تجاری می تواند در پیوند روابط بین 2 كشور و تقویت آن بسیار موثر باشد.
وی اظهار داشت: همینطور افزایش همكاری های اقتصادی و تجاری در افزایش میزان امنیت پایدار در مناطق مرزی ایران و پاكستان موثر خواهد بود.
وزیر كشور تصریح كرد: امیدواریم با افزایش همكاری ها و مشاركت در حوزه اقتصادی برای هر 2 كشور ایران و پاكستان گام های بلندی در مسیر توسعه اقتصادی 2 كشور برداریم.

**رشد94 درصدی صادرات ریلی زاهدان -كویته
مدیر كل راه آهن جنوب شرق اظهار داشت: صادرات كالا با استفاده از خط ریلی زاهدان به كویته پاكستان در سال 96 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 94 درصد رشد داشته است.
مجید ارجونی تصریح كرد: سال گذشته 33 هزار و 436 تن كالا با استفاده از این خط ریلی به پاكستان صادر شد كه نسبت به 17 هزار و 207 تن سال 95، رشد 94 درصدی را نشان داده است.
وی اضافه كرد: همینطور میزان واردات كالا از پاكستان به ایران با استفاده از این خط ریلی از هفت هزار و 998 تن سال 95 با رشد 15 درصدی به 9 هزار و 175 تن در سال 96 رسید.
وی ادامه داد: همینطور میزان ترانزیت كالای خروجی از مرز میرجاوه از چهار هزار و 782 تن سال 95 با رشد 151 درصدی به 12 هزار و 26 تن در سال 96 رسید.
مدیركل راه آهن جنوب شرق بیان كرد: سیمان، قیر، گوگرد، گل سرخ و فوتس اویل عمده كالاهای صادراتی توسط این خط ریلی به پاكستان به حساب می آید.
وی ادامه داد: عمده كالاهای وارداتی در این مسیر كنجد و برنج خوراكی و عمده كالاهای ترانزیتی هم گوگرد خام است.

*** بیشترین صادرات سال 96سیستان و بلوچستان به پاكستان اختصاص داشت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان هم اظهار داشت: افزون بر 415 میلیون دلار سال 96 از گمركات و بازارچه های مرزی این استان به خارج از كشور صادر گردیده است.
نادر میرشكار تصریح كرد: مصالح ساختمانی، گازو خرما عمده كالاهای صادراتی سیستان و بلوچستان به خارج از كشور در این مدت بوده است.
وی ادامه داد: 56 درصد صادرات این مدت سیستان و بلوچستان با 232 میلیون دلار به كشور پاكستان و 43 درصد با 178 میلیون دلار به كشور افغانستان انجام شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: 52 درصد كالاهای صادراتی این استان با استفاده از بازارچه های مرزی و بقیه با استفاده از گمركات بوده است.
7316 **6081


1397/02/11
14:55:14
5.0 / 5
4755
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه