امضاء تفاهمنامه بهبود كیفیت بنزین پالایشگاه تهران با ژاپنی ها؛

تولید بنزین در پالایشگاه تهران 24 درصد افزایش می یابد

تولید بنزین در پالایشگاه تهران 24 درصد افزایش می یابد نیو باكس: تهران- مدیرعامل پالایشگاه تهران از امضای تفاهمنامه همكاری با شركت های ژاپنی برای بهبود كمی و كیفی بنزین تولیدی و كاهش استفاده از نفت كوره اطلاع داد و اظهار داشت: با اجرای اولین مرحله این طرح، تولید بنزین در پالایشگاه تهران 24 درصد افزایش می یابد.


به گزارش شنبه وزارت نفت، «لطف الله هنگی» درباره تفاهم نامه امضا شده با شركت های ژاپنی جِی، جی.سی (JGC) و ماروبنی توضیح داد: مقرر است برای حذف بنزن و دستیابی به كیفیت بنزین تا استاندارد یورو 5، واحدهای كیفی سازی جدیدی در پالایشگاه تهران ساخته شود.
هنگی ادامه داد: این تفاهم نامه شامل 2بخش كیفی سازی بنزین و كاهش نفت كوره است كه در بخش كیفی سازی بنزین با عنوان «سی.سی.آر» به دنبال كاهش بنزن در بنزین یورو 5 و ساخت واحدهای كیفی سازی بنزین هستیم كه ظرفیت واحد تصفیه هیدروژنی 16 هزار بشكه، تبدیل كاتالیستی مداوم 14 هزار بشكه و كاهش بنزن 24 هزار بشكه است.
به گفته وی، سرمایه مورد نیاز برای پروژه كیفی سازی بنزین 400 میلیون دلار است كه از اواسط امسال اجرا می گردد و مقرر است در سه سال به آخر برسد.
همچنین برای كیفی سازی بنزین حدود 6 سال پیش یك واحد ایزومریزاسیون در این پالایشگاه افتتاح شد كه ظرفیت آن 18هزار لیتر بنزین یورو است.

** افزایش دو برابری ظرفیت تولید بنزین
مدیرعامل پالایشگاه تهران افزود: هدف مرحله دوم كاهش نفت كوره است؛ اكنون نفت كوره ما بیش از 20 درصد (حدود 55 هزار بشكه در روز) است و كاهش آن به حدود پنج درصد (12 هزار بشكه) و تبدیل به فرآورده هایی با استاندارد یورو 5 را هدف گذاری كرده ایم.
«این طرح از شروع سال 1398 آغاز می گردد و زمان پیش بینی شده برای تكمیل آن چهار سال و هزینه آن حدود 2 میلیارد و 800 میلیون دلار است.
هنگی افزود: با اجرای هر 2مرحله این قرارداد، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه تهران بیش از 100درصد افزایش می یابد و همه محصولات شركت پالایش نفت تهران با استاندارد یورو 5 تحویل می گردد.

**امضای 550 میلیارد ریال قرارداد با شركت های ایرانی در سال 1396
هنگی اظهار داشت: سال گذشته بیش از 800 قرارداد با صنایع داخلی به ارزش 550 میلیارد ریال به امضا رسید كه از بزرگ ترین آنها قرارداد خرید كاتالیست ایرانی از شركت اكسیر نوین بود. بر همین مبنا از دی ماه گذشته واحدی جدید با كاتالیست ایرانی در سرویس قرار گرفت و بنزین با اكتان بالای 88 تولید می كند.
وی یادآوری كرد: اگر شركت های داخلی بتوانند كالای باكیفیت مورد نیاز شركت های پالایشی را تولید كنند به هیچ عنوان با شركت های خارجی قرارداد نمی بندیم.
مدیرعامل پالایشگاه تهران درباره میزان بومی سازی در شركت های پالایشی اظهار داشت: اكنون شركت های پالایشی بالای 80 درصد لوازم و قطعات مورد نیاز خویش را از محل تولیدات داخلی تامین می كنند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، پالایشگاه تهران 6 فرآورده اصلی را به شركت ملی پخش فرآورده های نفتی تحویل می دهد و فرآورده های ویژه آن با استفاده از بورس تحویل مشتری می گردد.
ظرفیت پالایشی پالایشگاه تهران 250 هزار بشكه نفت خام است و روزانه تا 7 میلیون لیتر بنزین و بیش از 13 میلیون لیتر نفت گاز تولید می كند.
میزان تولید بنزین كشور با راه اندازی كامل فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به حدود 90 میلیون لیتر در روز افزایش می یابد كه سبب خودكفایی در تولید این فرآورده می گردد.
علاوه بر پالایشگاه ستاره خلیج فارس كه بزرگ ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان شناخته می شود، سعی شده است با بهسازی و نوسازی پالایشگاه های موجود، كمیت و كیفیت بنزین تولیدی كشور افزایش یابد.
اقتصام*2022*1961*


1397/02/16
13:36:33
5.0 / 5
5081
تگهای خبر: استاندارد , تولید , كیفیت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه