مناطق آزاد، فرصت در اختیار اقتصاد ملی - عبدالرسول خلیلی

مناطق آزاد، فرصت در اختیار اقتصاد ملی - عبدالرسول خلیلی نیو باكس: تهران ایرنا - مناطق آزاد ایران تا پیش از دولت یازدهم و مطرح شدن بند 11 سیاست های اقتصاد مقاومتی، طبق سلایق و دیدگاه های مدیران انتصابی، دریافت درآمد برای هزینه های عمرانی و گذران امور جاری خلاصه می شد؛ حتی زیرساخت ها هم به عنوان فرش قرمز مناطق آزاد برای جذب سرمایه گذاری آماده شد.


مناطق آزاد ایران در مقایسه با مناطق آزاد برتر دنیا كه تعداد آنها به بیش از چهار هزار منطقه می رسد، آنطور كه باید، قابل رقابت برای جذب سرمایه گذار و فعالان اقتصادی نبودند و تعداد زیادی، فعالیت اولیه خویش را در این مناطق آغاز كردند و بعد از دست یافتن به درآمد و ثروت، به ثبت شركت و انجام سرمایه گذاری پرداختند كه این خود، از ضعف مدیران حكایت داشت.
گرچه با شكستن سیطره نگاه دولتی به مناطق آزاد، این مناطق می توانند بعنوان پارادایم توسعه اقتصادی و الگویی در عصرجدید، زمینه را برای تعامل با اقتصاد جهانی و منطقه ای، ظرفیت سازی، برنامه ریزی و جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی فراهم نمایند.
البته زمینه تعامل با اقتصاد جهانی هم با اهداف رونق فعالیت های اقتصادی، پشتیبانی از كالاهای ایرانی، توجه به مزیت های رقابتی بخش خصوصی برای تقویت بنیه های صادراتی و طراحی بازارهای دو سر سود با ورود سرمایه و انتقال فناوری های پیشرفته خارجی برای مشاركت در جذب بازارهای هدف منطقه ای و جهانی انجام می گردد.
مناطق آزاد اكنون بعنوان یك فرصت، در اختیار اقتصاد ملی است؛ مناطقی كه در سال گذشته، صادراتش به یك میلیارد و 50 میلیون دلار رسید و قابلیت ارتقا به سه میلیارد دلار را هم دارد.
عملكرد این مناطق درسال های اجرای اقتصاد مقاومتی هم در مقایسه با سرزمین اصلی، در سال های 95 و 96، با رشد 28 درصدی همراه شد.
این درحالی است كه متوسط رشد صادرات در سرزمین اصلی 5.5 درصد بوده كه نشان می دهد، مناطق آزاد هفتگانه، روند رو به رشدتری داشته اند.
این مناطق در حوزه پشتیبانی از كسب و كارهای نوین از آخر سال 1394 تابحال 300 درصد رشد داشتند و از110 واحد در آن سال، به 200 واحد در سال 95 و 300 واحد در سال 96 افزایش یافت.
همچنین جذب توریست خارجی در این مناطق در سال 1395، از 38 هزار به 62 هزار و 500 رسید.
البته با بهبود وضعیت در 2 سال اخیر، مناطق آزاد توانستند حواشی پیرامون خود در بخش های كاركردی و عملكردی را برطرف سازند و به نظر می آید، زمان آن فرارسیده كه فرافكنی ها و مسایل انتزاعی جای خویش را به پشتیبانی از مناطق آزاد بعنوان یك فرصت بی بدیل ملی بدهند و با استقرار سامانه گمرك در بخش های ورودی و خروجی مناطق آزاد، ثبت سفارش برای اقلام وارده به مناطق آزاد و كنترل واردات صورت گیرد.
در برنامه توسعه ای سال 1368، با تولید سه منطقه آزاد كیش، قشم و چابهار موافقت شد و تولد قانونی مناطق آزاد هم هفتم شهریور 1372 كلید خورد و در سال های 1382 و 1389 به هفت منطقه افزایش یافتند.
آنچه امروز درباره این مناطق می توان گفت، اینكه تاسیس مناطق آزاد با دست خالی و با استفاده از درآمدهای حاصل از عوارض ورودی كالا، صدور مجوزها، فروش زمین و مسایلی از این قبیل كار آسانی نیست و این واقعیت در سخنان نمایندگان مجلس دوره سوم و هنگام تصویب قانون چگونگی اداره امور مناطق آزاد و تبصره 19 و 20 قانون برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هم مشهود است.
از این رو، لازمه داشتن مناطق آزاد و ویژه برای اقتصادی مفید برای كشور، شناخت كامل از اهداف، ماموریت ها و عملكرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سفر به مناطق است.
...................................................
* استاد دانشگاه و كارشناس مناطق آزاد


1397/04/06
15:47:21
5.0 / 5
4773
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه