رییس اداره تعاون روستایی تربت حیدریه خبر داد:

خرید توافقی زعفران در تربت حیدریه انجام می گردد

خرید توافقی زعفران در تربت حیدریه انجام می گردد نیو باكس: تربت حیدریه - رییس اداره تعاون روستایی تربت حیدریه اظهار داشت: امسال هم برای دومین سال پی در پی خرید توافقی زعفران از زمان آغاز برداشت این محصول ( مهرماه ) در این شهرستان انجام می گردد.


جواد معاونی روز یكشنبه در جریان بازدید از دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه كرد: البته به شكلی برنامه ریزی شده تا مشكلات سال گذشته تكرار نشود و نحوه پرداخت هم چهار روز پس از دریافت جواب آزمایشگاه خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه سال گذشته و در قالب خرید توافقی نزدیك به 15 تن محصول زعفران از كشاورزان منطقه تربت حیدریه خریداری شد، خاطرنشان كرد: خرداد امسال و برای اولین بار در جهان بورس زعفران در تربت حیدریه راه اندازی و با عنایت به اینكه خرید در بورس به صورت آتی انجام می شود، بنابراین از هم اكنون كار مبادله در این مركز اقتصادی هم در حال انجام و پیش بینی ما آن است كه زعفرانكاران تربت حیدریه روزهای بهتری را پیش روی خواهند داشت.
پارسال و با دستور وزیر جهاد كشاورزی، سازمان تعاون روستایی كار خرید توافقی حمایتی زعفران را از دوم آبان آغاز و تا بهمن ماه ادامه داد.
دوم خرداد امسال اولین بورس آتی زعفران جهان در تربت حیدریه افتتاح شد
نادر كریمی رییس بانك و كارگزار بورس زعفران تربت حیدریه در آیین افتتاح این بورس در مورد علت نام گذاری 'بورس آتی' اظهار داشته بود: یكی از اشكالات زعفران كاران این بود كه در فصل برداشت با كاهش قیمت و چند ماه بعد شاهد افزایش قیمت زعفران بودند كه با این شیوه زعفران كار می تواند از هم اكنون و البته با در نظر گرفت شرایط بازار برای زعفران خود كه در مهرماه مقرر است برداشت كند، قیمت گذاریی كند كه البته مبنای قیمت گذاری هم بر مبنای عرضه ' زعفران نگین ' خواهد بود.
از مجموع 82 هزار هكتار اراضی زیر كشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و 500 هكتار یعنی معادل 12 درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و از مجموع افزون بر 50 هزار هكتار عرصه كشاورزی شهرستان زاوه، 12 هزار هكتار معادل 17 درصد ظرفیت استان به كشت زعفران اختصاص دارد.
در سطح استان 117 هزار خانوار به كشت زعفران مشغول هستند كه از این میزان بین 14 تا 15 هزار خانوار به زعفران كاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش كشاورزی زاوه هم 17 هزار نفر است كه بالغ بر 90 درصد آن ها به كشت زعفران مشغول هستند.
اكنون به ازای هر هكتار زمین زعفران، 220 نفر روز مشغول كار هستند كه در كل 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.
در حالی كه متوسط تولید زعفران در استان چهار كیلوگرم در هر هكتار است، این رقم در شهرستان تربت حیدریه بین 3.8 تا 4.1 كیلوگرم در هكتار است كه در سال تولید 32 تن زعفران خشك را برای این خطه به همراه دارد.
در شهرستان زاوه هم همین ارقام وجود دارد با این تفاوت كه سال 95 بدلیل كاهش نزولات جوی و سرمازدگی میزان برداشت زعفران با 30 درصد كاهش نسبت به سال قبل، به 28 تن رسید، اما به صورت كلی متوسط برداشت در این شهرستان 40 تن در سال است.
1744/6121


1397/05/21
14:34:07
5.0 / 5
4604
تگهای خبر: تولید , خرید , قیمت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه