فرایند صادرات كالا از بازارچه مرزی چذابه 30 دقیقه شد

فرایند صادرات كالا از بازارچه مرزی چذابه 30 دقیقه شد نیو باكس: اهواز - معاون گمرك چذابه اظهار داشت: فرایند صادران كالای غیرنفتی از بازارچه مرزی چذابه با حذف برخی موارد زائد و دست و پاگیر اداری، از سه ساعت به 30دقیقه كاهش پیدا كرد تا زمان ترخیص و بارگیری كالا از بارانداز بازارچه هم به حداقل ممكن برسد.


سیدسعید فاضلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: با كاهش فرایند صادرات محموله های غیرنفتی، امكان افزایش صادرات كالا هم از این بازارچه افزایش یافته است به صورتی كه روز یكشنبه گذشته با ثبت ركودی تازه، بار 736دستگاه تریلر و كامیون حامل كالا در بارانداز بازارچه تخلیه و بارگیری شد كه در تاریخ 10ساله فعالیت این بازارچه مرزی بی سابقه بوده است.
وی با اشاره به رضایت مندی تجار و بازرگانان محلی 2 كشور ایران و عراق از كاهش فرایند صادرات و واردات كالا و معطلی آنان اضافه كرد: هم اكنون روند صادرات كالا از این بازارچه روان است و در این ارتباط هماهنگی و تعامل مناسبی با مسئولان گمرك 'شیب' عراق برقرار شده است.
معاون گمرك چذابه اضافه كرد: با روان سازی فرایند صادرات و كاهش معطلی، خیلی از تجار خوزستانی ترجیح می دهد كالای خویش را از بازارچه مرزی چذابه به عراق صادر كنند.
معاون گمرك چذابه با اشاره به اینكه با شتاب گیری روند صادرات كالا در این بازارچه، امكان ترخیص كالای یك هزار دستگاه كامیون و تریلر در روز وجود دارد اضافه كرد: رونق تجاری در بازارچه مرزی چذابه سبب تولید اشتغال برای كارگران بومی منطقه شده است.

* رایزنی با مقامات گمركی شیب عراق برای فعال نگه داشتن بازارچه در روزهای اربعین
معاون گمرك چذابه اظهار داشت: رایزنی های با مقامات گمركی 'شیب' عراق برای فعال نگه داشتن بازارچه مرزی چذابه در روزهای اربعین شروع شده است و در این ارتباط نشست های 2 جانبه ای با مقام های مرزی عراق انجام شده است.
وی اظهار داشت: در این نشست ها، طرف عراقی آمادگی خویش را برای فعال نگه داشتن این بازارچه در روزهای اربعین حسینی اعلام نمود.
در بازارچه مرزی چذابه هیچ گونه كالایی از عراق وارد كشور نمی گردد.
در ایام اربعین حسینی به دلیل حركت كاروان های زیارتی اربعین به پایانه مسافری چذابه، این بازارچه مرزی حدود 2 هفته تعطیل می باشد.
به گفته فاضلی بر مبنای توافق های قبلی با مقام های محلی و مرزی عراق در تعطیلات رسمی 2 كشور بجز روزهای جمعه بازارچه مرزی چذابه فعال خواهد بود.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا مرزهای زمینی چذابه در 110كیلومتری شمال غرب اهواز، شلمچه در 16كیلومتری غرب خرمشهر و مرز دریایی خرمشهر به تدریج از تیر 1382 بعد از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات كالا و در مهر همان سال برای تردد زائران عتبات عالیات باز شد.
هم اكنون هم از این سه مرز زمینی و دریایی، صادرات كالا و جابه جایی زائر به صورت قانونی و بر مبنای توافق های مسئولان كشور عراق و جمهوری اسلامی ایران انجام می گردد.
پارسال حدود یك میلیارد دلار كالای غیرنفتی شامل تره بار، مصالح ساختمانی، خودرو، لوازم خانگی و برقی، آرد، دام زنده، لبنیات و آبزیان پرورشی از مرزهای زمینی و دریایی خوزستان به عراق صادر شد كه سهم بازارچه مرزی چذابه حدود 350میلیون دلار بود.
استان خوزستان با 2 استان عراقی میسان و بصره حدود 300 كیلومتر مرز مشترك داشته و با هر 2استان تفاهم نامه همكاری اقتصادی، آموزشی و فرهنگی دارد.
6065/6064


1397/06/14
14:39:25
5.0 / 5
5153
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه