اتاق تهران اعلام كرد:

حبس كالاها در گمركات همچنان ادامه دارد

حبس كالاها در گمركات همچنان ادامه دارد نیو باكس: معاون اول رئیس جمهور فرصتی ۲۴ ساعته برای برای وزیر صنعت، رئیس كل بانك مركزی و رئیس كل گمرك مشخص كرد تا با عرضه پیشنهادها و راهكارهای اجرایی، امكان تعیین تكلیف كالاهای رسوبی را فراهم نمایند.


به گزارش نیو باكس به نقل از اتاق بازرگانی تهران، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور فرصتی ۲۴ ساعته برای برای وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس كل بانك مركزی و رئیس كل گمرك مشخص كرد تا با عرضه پیشنهادها و راهكارهای اجرایی، امكان تعیین تكلیف كالاهای رسوبی در گمرك را فراهم نمایند.
با وجود اینكه فعالان اقتصادی چند هفته است نسبت به افزایش رسوب كالا در گمركات كشور هشدارهای جدی می دهند و در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران؛ مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران هم بر این مورد تاكید و درباره مشكلاتی كه به علت حبس كالاها در گمركات برای تولید و تامین مواد اولیه و كالاهای اساسی به وجود آمده است، ابراز نگرانی كرد؛ خبرها نشان داده است كه همچنان چالش حبس كالاها در گمركات كشور ادامه دارد تا جایی كه روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از رسوب ۳۰ درصدی كالاها در گمركات سخن گفت و پس از بازدید از شركت انبارهای عمومی و خدمات گمركی تهران و در جریان جلسه بررسی مسائل و مشكلات صادرات و واردات كشور فرصتی ۲۴ ساعته برای برای وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس كل بانك مركزی و رئیس كل گمرك مشخص كرد تا با عرضه پیشنهادها و راهكارهای اجرایی، امكان تعیین تكلیف كالاهای رسوبی در گمرك را فراهم نمایند.
وی اظهار داشت: بخش خصوصی انتظار دارد با عنایت به شرایط دشوار پیش روی كشور، موانع فرا روی ترخیص كالا برطرف شود و شاهد اتخاذ تصمیماتی برای سرعت بخشیدن به روند رو به رشد ترخیص كالا از گمرك باشیم.
اما این دستورات معاون اول رئیس جمهور در شرایطی صادر گردیده است كه دو هفته پیش مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران درباره جزئیات حبس كالاها در گمركات صحبت كرد و اظهار داشت: « بخش از اقلامی كه در گمركات مانده اقلامی است كه سال قبل ثبت سفارش شده اند و امسال به علت اینكه بخشی از این كالا ممنوع شده، نمی توانند صادر كنند و یا اینكه ثبت سفارش انجام شده و قسمتی از كالا آمده و قسمت دیگری از آن از گمرك ترخیص نشده چون باز جزو كالاهای ممنوع شده است.
بخش دیگری از مشكل به ارز آزاد مربوط می گردد كه داده شده و حالا كل مراحل ثبت سفارش را باید از اول انجام بدهد تا كالا را بتواند ترخیص كنند. من امروز به شما بگویم آخرین آماری كه گرفتم این است كه هم اكنون ۱۳۹ هزار كانتینر در بنادر ما رسوب كرده است؛ حدود ۷ میلیون تن كالا در بنادر وجود دارد و ۲.۵ میلیون تن كالای اساسی و سوال این هست كه چه كسی باید جواب این ها را بدهد؟»
وی افزود: ببینید میزان هزینه هایی كه برای انبارداری و... باید پرداخت گردد چقدر است و همه این ها فقط به علت تعدد دستورالعمل ها و بخشنامه هایی است كه مشكل را بوجود آورده و حدودا همه تولید كنندگان دچار مشكل هستند و كارخانه ها یكی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند و یا اینكه نیروهایشان را تعدیل می كنند. روزی نیست كه ما نشنویم یك كارخانه در حال تعطیل شدن است و یا واحد تولیدی تعدادی از نیروهایش را تعدیل نكند و همه این ها به مشكلاتی باز می گردد كه بوجود آمده. بطور قطع من فكر می كنم تحریم هایی كه ما در داخل كشور بوجود آورده ایم به مراتب شدیدتر از تحریم هایی است كه آمریكا انجام داده و یا مقرر است كه انجام دهد.
در هفته ها و ماه های گذشته به علت عدم ترخیص بخشی از كالاها از گمركات كه شامل كالاهای اساسی و مصرفی و مواد اولیه تولید انواع كالاها می شوند، مردم در تامین بخشی از كالاهای مصرفی روزانه خود مانند لوازم بهداشتی، انواع روغن ها و... با چالش های جدی رو به رو شدند و حتی شاهد هجوم بعضی از افراد به فروشگاه ها برای خرید كالاهای اساسی از ترس كمبودها بودیم. اما سوال اصلی این است كه چرا روند خروج كالاها تا این حد از گمركات كند شده و كالاها «رسوب» كرده است.
به اعتقاد كارشناسان بخشنامه ها و دستورالعمل های جدید كه به دنبال تصمیمات ارزی جدید گرفته شده است راه های ترخیص كالا را روی تجار پیچیده كرده و حتی بسته است. همینطور مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت دلایل اصلی رسوب كالاها در گمركات را ۴ مبحث اعلام نموده است: « اول آنكه بخشی از كالاها به خاطر ترانزیت به كشور دیگر در بنادر كشورمان وجود دارد. دیگر آنكه بعضی از كالاها باید مجوز از دستگاه های فنی چون سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و... بگیرند.
سومین دلیل متقاضی یا واردكننده كالا، منابع مالی ندارد و از همین رو به دنبال منابع ریالی است. آخرین نكته هم این است كه كالا وارد كشور شده است اما فعال اقتصادی ارز آن را پرداخت نكرده و منتظر تأمین ارز از سایت سنا، نیما یا حتی آزاد است. از آنجائیكه فرد اسناد لازم را ندارد، امكان ترخیص كالا فراهم نمی گردد.»
با همه این مشكلات مقرر است طبق دستور معاون اول رئیس جمهور در اولین جلسه هیات دولت به مبحث رسوب كالاها در گمركات رسیدگی شود و در این بین صادركنندگان، واردكنندگان و البته تولیدكنندگان امیدوارند تصمیمات مهم دریافت و مشكلات آن ها برطرف شود، چالش هایی كه تاثیرات تحریم های اقتصادی را چند برابر كرده است.

1397/07/01
00:16:55
5.0 / 5
5369
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه