بازتاب گسترده تصویب CFT در رسانه های خارجی

بازتاب گسترده تصویب CFT در رسانه های خارجی نیو باكس: تهران- تصویب كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم ( CFT) توسط مجلس شورای اسلامی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت و این رسانه ها آن را تغییر در جهت همسو شدن باهنجارهای بین المللی ارزیابی كردند.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز در گزارش خود نوشت: مجلس ایران اقدامات جدیدی را برای مقابله با پولشویی و مبارزه با تروریسم در روز یكشنبه تصویب كرد؛ تغییراتی كه به قول مقامات، تهران را به هنجارهای جهانی نزدیك تر می كند.
این خبرگزاری اضافه كرد: ایران كوشیده استانداردهای بین المللی تعیین شده توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را اجرا نماید به این امید كه تهران از فهرست سیاهی كه بعضی از سرمایه گذاران خارجی را نسبت به معامله با این كشور دلسرد می كند، خارج كند.
این گزارش افزود: بحث ها و رای گیری نمایندگان به صورت زنده از رادیو و تلویزیون ایران پخش گردید. این تغییرات پیش از این كه به قانون تبدیل گردد باید توسط یك نهاد متشكل از روحانیون تصویب شود.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داد: ایران به الحاق به توافق مبارزه با تامین مالی تروریسم رای داد.
این گزارش اضافه كرد: پارلمان ایران به پیوستن به كنوانسیونی جهانی رای داد كه تامین مالی تروریسم را می بندد. این كشور امیدوار است با تصویب این كنوانسیون، از تحریم های بین المللی بیشتر جلوگیری كند.
این رسانه مدعی شد: ایران از حزب الله لبنان و گروه های مسلح فلسطینی كه غرب آنها را گروه های تروریستی قلمداد می كند، حمایت می كند. تندروها در ایران با پیوستن به CFT مخالفت كرده اند و معتقدند این كنوانسیون حاكمیت ملی ایران را تهدید می كند.
آسوشیتدپرس نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا ماه مه (اردیبهشت) گذشته از توافق خارج شد و وعده داد در صورتیكه تغییرات چشمگیری در سیاست های ایران تولید نشود، تحریم هایی این كشور را بالا می برد.
این خبرگزاری همینطور به تلاش كشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته ای اشاره نمود.
روزنامه های مهم آمریكایی همچون نیویورك تایمز، واشنگتن تایمز و روزنامه انگلیسی تلگراف، گزارش آسوشیتدپرس درباره الحاق به CFT را بازنشر كردند.
خبرگزاری فرانسه امروز از تهران گزارش داد كه باوجود مخالفت شدید برخی نمایندگان، مجلس با لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم موافقت نمود.
این خبرگزاری اضافه كرد: محافظه كاران به شدت با این لایحه كه برای نجات توافق هسته ای با شركای اروپایی و آسیایی حیاتی می باشد مخالف بودند. این لایحه یكی از لوایحی است كه دولت برای اجابت خواسته های FATF عرضه كرده است.
خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان هم نوشت: «پارلمان ایران لایحه تاریخی درباره الحاق به CFT را تصویب كرد.»
این گزارش اضافه كرد: ایران بحث در این زمینه را بامداد یكشنبه با حضور 268 نماینده شروع كرد. گروه ویژه اقدام مالی در سی ام ژوئن اظهار داشت كه ایران تا اكتبر وقت دارد تا اصلاحاتی را تكمیل كند كه این كشور را «در راستای هنجارهای جهانی قرار می دهد و یا باید با تبعات خودداری از اجرای اصلاحات مواجه شود.»
ترند نوشت: دولت «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران چهار لایحه را برای تصویب به پارلمان پیشنهاد داده بود كه هنوز درباره دو لایحه همچون كنوانسیون پالرمو ( كنوانسیون ملل متحد ضد جرائم سازمان یافته فراملی) تصمیم گیری نشده است.
این خبرگزاری اضافه كرد: مجلس ایران در ماه مه اصلاحات پیشنهادی دولت در زمینه مبارزه با پولشویی را بعنوان بخشی از تلاش ها برای ارتباط با نظام تجاری و بانكداری بین المللی تصویب كرد. با وجود تصویب مجلس، این لوایح هنوز لازم الاجرا نیستد چونكه شورای نگهبان باید آن را تصویب كند. این شورا اشكالاتی در این لوایح پیدا كرد و آن را برای بررسی مجدد به مجلس فرستاد.
این لوایح برای تصویب نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده اند.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص هم با بازنشر گزارش رویترز درباره تصویب CFT اضافه كرد: تهران می گوید تلاش می كند استانداردهای بین المللی مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را كه در FATF تعیین شده است، اجرا نماید.
این روزنامه نوشت: تندروها درمجلس مخالف تصویب این قانون بودند و چنین استدلال می كنند كه تصویب آن مانع حمایت مالی ایران از متحدانش همچون حزب الله می گردد كه آمریكا سازمانی تروریستی قلمداد می كند.
سازمان FATF می گوید ایران تا اكتبر وقت دارد تا اصلاحات را تكمیل كند یا با پیامدهایی مواجه خواهد شد كه می تواند سرمایه گذاران را از ورود به این كشور بازدارد.
شركت های خارجی می گویند قانونی كه شامل دستورات FATF است ضروری می باشد اجرا شود تا آنها فعالیت سرمایه گذاری خویش را بالا برند.
این روزنامه خاطرنشان كرد، واشنگتن به كشورها گفته كه باید واردات نفتی خودرا از 4 نوامبر (13 آبان) كاهش دهند یا با اقدامات مالی آمریكا مواجه خواهند شد.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به كنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) موافقت كردند.
در این رای گیری از مجموع 271 نماینده حاضر در جلسه، 143 رای موافق، 120 نماینده مخالف و پنج نماینده رای ممتنع به الحاق ایران به این كنوانسیون دادند.
این لایحه شامل یك مقدمه، 28 ماده و یك پیوست است و بر مبنای آن جمهوری اسلامی ایران الحاق به كنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را با شروطی پذیرفت.
اروپام**9158**1485


1397/07/15
23:55:08
5.0 / 5
4750
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه