وزیر ارتباطات:

روابط تجاری و ICT صلح را در منطقه تضمین می نماید

روابط تجاری و ICT صلح را در منطقه تضمین می نماید نیو باكس: تهران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: حوزه اوراسیا شامل ایران و آسیای مركزی و قفقاز، عرصه بسیار مناسبی برای عملیاتی ساختن تزِ منطقه قوی تر است و روابط تجاری میان كشورهای درون منطقه به خصوص در زمینه ICT مناسبات صلح آمیز را در این منطقه تضمین می نماید.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا از روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمد جواد آذری جهرمی» روز پنجشنبه در اجلاس عشق آباد بر ضرورت كوشش برای ساخت منطقه ای قوی در حوزه ICT تصریح كرد و اضافه كرد: حس همبستگی با شهروندان سایر جوامع منطقه در بین شهروندان كشورها از مهمترین محورهای تز منطقه قوی تر است.
وی تصریح كرد: رئیس جمهوری از تزی سخن گفته است كه به نام دكترین 'منطقه قوی تر' شناخته می شود. در فضای پرتنش و آلوده به رقابت های غیرسازنده ای كه این روزها در منطقه غرب و جنوب غرب آسیا به وجود آمده، پیام حسن نیت ایران برای ساختن منطقه ای قوی تر تابحال بی پاسخ مانده است.
آذری جهرمی اضافه كرد: پرسش این است كه چه ابزاری مهمتر و مؤثرتر از ICT می تواند چنین شرایطی را برای یك منطقه تولید كند. اتصال كشورهای همسایه در زمینه زیرساخت ICT و تولید بازارهای مشترك در این حوزه به اندازه اتصال در حوزه حمل و نقل، در تولید ثبات و امنیت و توسعه در یك منطقه ضروری می باشد.
وی بیان كرد: ICT پیوند دهنده فكر و ذهن مردم، تسهیل كننده تجارت و رشد اقتصادی و یكی از ابزارهای اساسی در ارتقای شاخص های امنیت انسانی در جوامع به حساب می آید. می خواهیم ایده منطقه قوی تر را در ارتباط با همسایگان شمالی خود به واقعیت تبدیل نماییم و برای این هدف، همكاری ما با همسایگان مان در حوزه ICT یكی از اصلی ترین اولویت های ماست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: آمادگی داریم با اتحادیه RCC درباره تولید یك دفتر منطقه ای برای گفتگوهای مشترك در حوزه ICT همكاری نماییم. توسعه اقتصاد دیجیتال و تجارت الكترونیك در رأس اولویت های من بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران قرار دارد. همینطور طیف گسترده ای از موضوعات از همكاری های فضایی و ماهواره ای گرفته تا تنظیم مقررات فركانسی و ارتباطات پستی پیش روی ماست. اینها همه ظرفیت های بالقوه ای را برای همكاری های بیشتر میان ایران و كشورهای CIS تشكیل می دهند.
وی اضافه كرد: كشور من جزو یكی از پیشرفته ترین كشورهای درحال توسعه در زمینه ICT است. بیشتر از 65 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیونی ایران به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. ما در تحقیق و توسعه در زمینه اینترنت G5 و G6 به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته ایم. ایران با دارا بودن جامعه ای پیشرو و تحصیلكرده، بازار بزرگی برای تجارت محصولاتICT است.
آذری جهرمی خاطرنشان كرد: امروز كشور من در برابر تحریم های ظالمانه دولت آمریكا قرار گرفته است كه می خواهد میل و اراده ناپذیرفتنی خویش را با استفاده نامشروع و غیرقانونی از ابزار زور بر دیگران تحمیل كند. استفاده از تحریم و یكجانبه گرایی در نظام بین المللِ امروز اساساً محكوم به شكست است اما ما این تحریم ها را به فال نیك می گیریم تا به آن بهانه اتكا و وابستگی خویش را به ISP های غربی و آمریكایی كاهش دهیم.
به گفته وی، فرصت طلایی و بی نظیری روبروی همسایگان ما در حوزه RCC قرار دارد تا خویش را به بازار بزرگ ایران بشناسانند. من با یك پیام دعوت جدی به همكاری به اینجا آمده ام: بیایید با هم برای ساختن یك منطقه قوی بر پایه ICT تلاش نماییم.
اجلاس عشق آباد با حضور مقامات تعدادی از كشورهای منطقه همچون ایران، روسیه، بلاروس، جمهوری آذربایجان و مقامات بین المللی در این حوزه، در تركمنستان از دو روز پیش شروع به كار كرده است.
اقتصام**1108*1834


1397/07/20
00:09:20
5.0 / 5
4694
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه