بانك مركزی اعلام كرد:

رشد ۱۲ و یك دهم درصدی تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی

رشد ۱۲ و یك دهم درصدی تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی نیو باكس: تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۲.۱ درصد افزایش یافته است.


به گزارش نیو باكس به نقل از بانك مركزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۰۳۲.۱ هزار میلیارد ریال بوده كه این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ ۳۲۷.۹ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲.۱ درصد) بیشتر شده است.
بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش های اقتصادی در ۶ ماهه امسال مبلغ ۱۸۶۱.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱.۴ درصد كل تسهیلات پرداختی است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۶.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۷.۹ درصد رشد داشته است.
همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۶ ماهه نخست سال جاری معادل ۶۹۴.۴ هزار میلیارد ریال بوده كه حاكی از تخصیص ۳۷.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش كلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۸۶۱.۲ هزار میلیارد ریال) است.
خاطرنشان می گردد از مجموع ۸۴۶.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، مبلغ ۶۹۴.۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۸۲ درصد) برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است كه مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها امسال است.
بر اساس این گزارش تعداد ۱۳۴۱۴۶ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۳ میلیارد ریال پرداخت شده كه بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش ها است. در بخش خدمات هم تعداد ۲۴۱۲۹۸۴ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.
همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن ظرفیت تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروری می باشد به افزایش توان مالی بانك ها با استفاده از افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه ای داشت.

1397/07/28
22:06:47
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه