در گفتگو با مهر عنوان شد؛

جزئیات تصمیمات جدید برای فرش دستباف، بیمه قالیبافان با ردیف بودجه

جزئیات تصمیمات جدید برای فرش دستباف، بیمه قالیبافان با ردیف بودجه نیو باكس: رئیس مركز ملی فرش دستباف با تشریح تصمیمات جدید برای پشتیبانی از تولید و صادرات فرش دستباف ایران، اظهار داشت: احیای بیمه قالیبافان، حل مشكل فرش های مرجوعی، رونق صادرات و تامین مواد اولیه در دستور كار است.فرشته دستپاك در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تحریم آمریكا بر ضد فرش دستباف ایرانی اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد از صادرات فرش دستباف ایران طی ماه های اخیر به آمریكا بوده و به نظر می آید كه پس از تحریم ها به تدریج بازار خوب این كشور را از دست خواهیم داد؛ ازاین رو به دنبال جایگزین كشورهای دیگر با این بازار هستیم؛ بنابراین برای توسعه صادرات، شرایطی تدارك خواهیم دید كه در مناطق آزاد كشور، فضایی فراهم گردد تا فرش دستباف ایران معرفی و صادر شود.
رئیس مركز ملی فرش ایران با اشاره به امضای تفاهم نامه ای میان این مركز با منطقه آزاد كیش اضافه كرد: بر طبق این تفاهم نامه درصدد هستیم تا بتوانیم در آن منطقه، فرش های نفیس دستباف ایرانی را عرضه نماییم. این فرش ها در كشور صاحب برند هستند و مقرر است كه در قالب برگزاری نمایشگاهی به صورت بین المللی با حضور كشورهای دیگر دنیا، ساماندهی شوند تا برای نخستین بار از ۱۴ تا ۱۷ اسفند در این منطقه برپا شود؛ ضمن اینكه در جوار آن هم كارگاهها و همایش های مختلفی در بحث توسعه صادرات فرش دستباف خواهیم داشت.
وی خاطرنشان كرد: نگاه ما متمركز بر توسعه صادرات است كه این هدف را در قالب نمایشگاه ها و همایش ها دنبال خواهیم كرد، ضمن اینكه به دنبال این هستیم كه منطقه آزاد كیش، مركز دپوی فرش دستباف كشورهای مختلف دنیا و ایران شود؛ ضمن اینكه با حضور كشورهای مختلف در این نمایشگاه بین المللی، خویش را در صحنه رقابت با كشورهای رقیب مقایسه نماییم و به لحاظ كیفیت، باز هم بر این مورد تاكید نماییم كه ایران نقش اول را در حوزه بازارهای صادراتی فرش دستباف در دنیا دارد. باآنكه به لحاظ كمیت رقبایی داریم كه در آن حیطه، فرش ارزان قیمت تولید می كنند؛ اما باید با استفاده از به رخ كشیدن كیفیت فرش دستباف ایران در دنیا، شرایطی را فراهم نماییم كه بازارهای فروش فرش دستباف را برای صادركنندگان مهیاتر از قبل شود.
دستپاك همینطور در ارتباط با بیمه قالیبافان هم اظهار داشت: طی سالهای گذشته سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بودجه لازم را برای بحث بیمه در اختیار سازمان تامین اجتماعی نگذاشته و روز به روز تعداد بیمه شدگان حوزه فرش دستباف كمتر شده است؛ بنابراین با همكاری فراكسیون فرش مجلس، به دنبال این هستیم كه بودجه بیمه قالیبافان را ترمیم نماییم.
وی افزود: مذاكرات و نشست هایی را با سازمان برنامه و بودجه و معاونت روستایی ریاست جمهوری داشتیم و به دنبال این هستیم كه سهم بودجه قالیبافان را با ردیف بودجه مشخصی در سال ۹۸ داشته باشیم و از این طریق، در یك مكانیزم ۳ ساله تمامی كسانی كه در حوزه فرش دستباف فعالیت می نمایند را بیمه تامین اجتماعی مستمر نماییم.
این مقام مسئول در مركز ملی فرش ایران تصریح كرد: با عنایت به حضور دكتر شریعتمداری، در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و با عنایت به اینكه وی همچون افرادی بود كه در حوزه بیمه تامین اجتماعی قالیبافان را با وزیر وقت رفاه، با جدیت پیگیری می كرد، این امیدواری وجود دارد كه با حضور وی به عنوان سكاندار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، این مشكل را حل نماییم.
وی تصریح كرد: از جانب دیگر، با عنایت به اینكه وفاق و همدلی بین مركز ملی فرش ایران و اتحادیه و تشكل های تعاونی، صادراتی و تولیدی وجود دارد، امیدواریم كه بتوانیم از این وفاق و همدلی بین دولت و بخش خصوصی به یك بالندگی و پویایی در حوزه فرش برسیم و تا آخر سال ۹۷ اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم بزنیم.
رئیس مركز ملی فرش ایران تصریح كرد: در سایر مناطق آزاد هم به دنبال این هستیم كه در منطقه چابهار و بعد هم انزلی تا آخر آبان ماه، تفاهم نامه ای را برای توسعه هنر- صنعت فرش دستباف كشور به امضا برسانیم كه در آن، با برپایی نمایشگاههای دائمی فرش دستباف، در منطقه چابهار با حركت متفاوت، با عنایت به قابلیت های این منطقه فرش را معرفی نماییم، ضمن اینكه در منطقه انزلی هم به دنبال این هستیم كه كلیه طرح های نوآورانه فرش را با عنایت به اینكه دانشگاهها و مراكز رشد متفاوتی در این حوزه مشغول به كار هستند، به لحاظ علمی غنی نماییم.
وی تصریح كرد: در فازهای بعدی امضای تفاهم نامه ها، با منطقه ارس، ماكو و اروند به دنبال عقد تفاهم نامه هستیم تا با عنایت به كاركردی كه فرش در آن مناطق دارد، برای توسعه اقتصادی و صادراتی فرش دستباف اقدام خواهیم كرد.
دستپاك در ادامه به میزان صادرات فرش دستباف ایران اشاره و تصریح كرد: از فروردین تا آخر مردادماه، وضعیت صادرات فرش دستباف ایران خیلی خوب بوده است، ضمن اینكه در شهریورماه هم با عنایت به اینكه نمایشگاه فرش دستباف برگزار شد، بعضی از صادركنندگان و خریداران به ایران آمدند، اما از مهرماه وضعیت خیلی مناسب نمی باشد و به علت پیمان سپاری ارزی و مدت زمان تعیین شده برای بازگشت ارز و هم مشكلات ناشی از نوسان ارز و مواد اولیه صادرات كاهش یافته است.
رئیس مركز ملی فرش ایران در مورد تامین مواد اولیه مورد نیاز قالیبافان هم اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم طی تفاهم نامه ای كه با سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) منعقد می نماییم، صنایع مربوط به تولیدات مواد اولیه را به روز كنیم؛ به نحوی كه در بحث نوغان داری و كرم ابریشم در منطقه گیلان و خراسان شمالی طرح هایی را تعریف كرده ایم؛ ضمن اینكه استانهای مختلف هم اعلام آمادگی برای همكاری كرده اند تا احیای نوغانداری را داشته و در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشیم.
دستپاك افزود: در بحث واردات مواد اولیه در حوزه ابریشم نیز، با عنایت به اینكه نرخ واردات مواد اولیه سه برابر شده است، به دنبال این هستیم كه با همكاری گمرك مشكل مواد اولیه و واردات هم در گروه كالایی دارای اولویت بیایند كه ارز دولتی استفاده كنند.
وی در مورد فرش های مرجوعی هم اظهار داشت: فرش های مرجوعی را هم پیگیری می نماییم تا مساله حل و فصل شود؛ به خصوص با عنایت به اینكه دولت توجیه است و بخش خصوصی هم این مورد را پیگیری می كند.

1397/08/11
00:43:34
5.0 / 5
4680
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه