تقویت صنعت بسته بندی مواد غذایی

تقویت صنعت بسته بندی مواد غذایی به گزارش نیو باكس، به نقل از عصراقتصاد صنعت مواد غذایی كشور از فقدان صنعت بسته بندی خوب و قوی در كشور رنج می برد. فقدان صنعت بسته بندی قوی در كشور باعث شده تا بسیاری از مواد غذایی تولید شده در بخش كشاورزی به صورت فله از كشور صادر شود. به عنوان نمونه در بخش زعفران، نبود بسته بندی قوی باعث شده تا این محصول به صورت فله به كشور اسپانیا صادر و توسط آنان به بازارهای بین المللی عرضه گردد.


با توجه به بخش نامه هایی كه توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است. وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت موظف شده است تا تولید صادرات محور را در دستور كار قرار دهد.
 
به همین منظور صنعت بسته بندی می بایست بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. دولت یازدهم تلاش هایی را در این زمینه انجام داد. یكی دیگر از صنایعی كه از نبود صنعت بسته بندی قوی در كشور رنج می برد صنایع تبدیلی در بخش كشاورزی است. كارخانه هایی كه در زمینه تولید آبمیوه در كشور فعالی  میكنندمجبور هستند تا بسته بندی های مورد نیاز خود را از اخارج وارد كنند. این مسائل سبب می شود تا صنایع تبدیلی به مشكلاتی روبرو شوند. 
 
 5 شنبه هفته گذشته وزیر صنعت معدن و تجارت كه برای افتتاح چند طرح صنعتی به گیلان سفر كرده بود. كارخانه پدیده عرش نوین را كه قرار است در زمینه صنعت بسته بندی فعالیت كند را افتتاح كرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ساخت ماشین آلات بسته بندی و پكینگ مواد غذایی یكی از برنامه های مهم شركت صنعتی پدیده عرش نوین در آینده دانست و گفت: محصولات این واحد تولیدی برای صنعت مواد غذایی كشور مورد نیاز هستند.
 
محمدرضا نعمت زاده، حمایت از تولید داخلی را از اهم برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و اظهار كرد: این واحد تولیدی كه به دست خانواده وارتانیان راه اندازی شد، محصولات بسته بندی مواد غذایی اعم از لبنیات و آب میوه را تولید می كند كه از این لحاظ كه در این حوزه عمدتا واردكننده هستیم، محصولی مورد نیاز برای صنعت مواد غذایی كشور محسوب می شود.
 
 وی با اشاره به اینكه بانك ملی ایران برای تامین سرمایه در گردش این واحد تولیدی قول همكاری دادند، عنوان كرد: هرچند ظرفیت واحد در حال حاضر كمتر از نیاز كشور است ولی شروع خوبی است و با توجه به دانش فنی و تجربه ای كه مدیران كارخانه در خارج از كشور كسب كردند و مشاركت بانك ملی آینده خوبی پیش روی آن است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ظرفیت این كارخانه را حدود سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون جعبه در بسته های ۲۰۰ سی سی تا ۳۳۳ سی سی عنوان كرد و افزود: محصولات كارخانه با برند pan pack كه مخفف اسم شركت است، عرضه می شوند. این برند مشابه بسته بندی Tetra pack است كه یك برند سوئدی محسوب می شود كه تا ۵۰ درصد تولید جهانی را به خودش اختصاص داده است.
 
نعمت زاده ساخت ماشین آلات بسته بندی و پكینگ مواد غذایی را یكی از برنامه های شركت در آینده دانست و گفت: قرار است كه تا یك سال آینده نمونه سازی این ماشین ها وارد بازار شود و به صورت لیزینگ یا اجاره ای در اختیار شركت های صنایع غذایی قرار می گیرد.
 
وی با اشاره به این موضوع كه به جز كاغذ دیگر مواد اولیه كارخانه پلیمرهایی هستند كه در ایران تولید می شوند، عنوان كرد: هر چند برای شروع نمونه مواد اولیه برای گارانتی از خارج كشور وارد شد، اما پلی اتیلن سبك و سبك خطی به عنوان مواد اولیه در داخل می تواند تولید شود. همچنین فویل مورد استفاده در كارخانه ۶.۳ میكرونی است كه طرح هایی نیز در دست سرمایه گذاری داریم تا این نوع فویل در ایران تولید شود.
 
گفتنی است كه شركت پدیده عرش نوین، تولیدكننده كاغذهای چند لایه(مولتی لایر) و اسپتیك با مشاركت و سرمایه گذاری بانك ملی ایران در روستای دو گور صومعه سرای گیلان احداث شده است.
 
محصولات این مجتع صنعتی برای نگهداری و بسته بندی مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.
 
این واحد تولیدی كه ظرفیت تولید بیش از سه میلیارد عدد پاكت در سال را دارد در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع قرار دارد.
 
برای راه اندازی فاز اول این كارخانه كه برای یكصد نفر به صورت مستقیم و دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال می كند، هشت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری ارزی و ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی صورت گرفت.
1396/04/11
23:47:27
5.0 / 5
6177
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه