تلاش ایران برای عضویت عادی در سازمان بین المللی كمیسیون های اوراق بهادار

خارجی ها بیش از 20هزار میلیارد ریال در بازار سهام سرمایه گذاری كردند

خارجی ها بیش از 20هزار میلیارد ریال در بازار سهام سرمایه گذاری كردند نیو باكس: تهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: اكنون بیش از 20 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی در بازار سهام انجام شده كه بیشتر آن بعد از برجام صورت گرفته است.


به گزارش شنبه تارنمای سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی اضافه كرد: مقرر است سرمایه خارجی بیشتری در بازار سرمایه جذب شود و به سمت بین المللی شدن گام برداریم.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: بازار سرمایه كشور برای حركت به سمت جهانی شدن باید عضو نهادهای بین المللی مانند سازمان بین المللی كمیسیون های اوراق بهادار (آیسكو) باشد كه اكنون بورس ایران عضو ناظر این نهاد بین المللی است.
وی ادامه داد: سازمان بورس برای ارائه اطلاعات بازار سهام در سایت های بین المللی ایران پیگیری هایی كرده و مركز مالی ایران هم در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده است.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، بعد از اجرای برجام و رفع تحریم ها، تمایل اشخاص و شركت های خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران باهدف خرید سهام و اوراق بهادار افزایش یافته است.
برجام یا برنامه جامع اقدام مشترك بیست و سوم تیر 1394 بعد از 20 ماه مذاكره بین جمهوری اسلامی ایران، نماینده اتحادیه اروپا و كشورهای 1+5 (آمریكا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به امضا رسید.
این توافق از بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای به مرحله اجرا رسید و قرار بود در ازای آن همه تحریم های ایران مرتبط با مبحث هسته ای برچیده شود.
پس از این تاریخ بود كه سرمایه گذاران خارجی، برای ورود به بازار سرمایه ایران شتاب گرفتند.
«سعید فلاح پور» عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، چندی پیش دراین باره اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه كشور در اوایل سال 1392 حدود یك هزار و 397 میلیارد ریال بود كه این رقم در آذرماه سال 1394 با 782 درصد رشد به 12 هزار و 321 میلیارد ریال رسید.
پیش از این، «امیر هامونی» مدیرعامل فرابورس، هم به ایرنا اظهار داشت: سرمایه گذاران خارجی بعد از اجرای برجام، حدود پنج هزار میلیارد ریال سرمایه وارد فرابورس كردند كه نیمی از آن به بازار بدهی و نیم دیگر به بازار سهام اختصاص داشت.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام 2022*1961*
تنظیم: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود


1396/09/18
00:54:27
5.0 / 5
4882
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه