تولید عسل در خراسان شمالی 11 درصد افزایش یافت

تولید عسل در خراسان شمالی 11 درصد افزایش یافت نیو باكس: مدیر امور طیور، زنبور عسل و كرم ابریشم سازمان جهادكشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: امسال 2 هزار و 211 تن عسل از زنبورستان های این استان تولید شد كه در مقایسه با پارسال 11 درصد افزایش دارد.


حسین رضازاده روز شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: 177 هزار و 951 كلنی در زنبورستان های این استان وجود دارد كه پارینه یكهزار و 998 تن عسل از این میزان كلنی تولید شد.
وی اضافه كرد: برمبنای آمارگیری زنبورستان ها امسال تعداد یكهزار و 676 زنبوردار در این استان فعالیت دارند.
رضازاده گفت: امسال از هر كلنی 12.4 كیلوگرم عسل به دست آمده است در حالیكه در پارسال به ازای هر كلنی 11.6 كیلوگرم عسل تولید شد.
مدیر امور طیور، زنبور عسل و كرم ابریشم سازمان جهادكشاورزی خراسان شمالی اضافه كرد: این استان به لحاظ شرایط مناسب آب و هوایی و وجود مراتع غنی پوشیده از گیاهان دارویی در سال 96 از نظر میزان تولید عسل رتبه 13 ام و از نظر میانگین تولید به ازای هر كلنی بهره وری رتبه ششم كشوری را كسب كرده است.
رضازاده اظهار داشت: با عنایت به خشكسالی، تغییرات اقلیمی، خروج از تك محصولی و توجه به توسعه تولید سایر فراورده های زنبور عسل از قبیل ژله رویال، گرده گل، زهر زنبور گسترش زنبورستان ها همچون برنامه این سازمان است.
مدیر امور طیور، زنبورعسل و كرم ابریشم سازمان جهادكشاورزی اظهار داشت: در این راستا دوره های آموزشی برای بهره برداران و كارشناسان برگزار می گردد تا با تكنیك و روش های نوین زنبورداری آشنا گردند پس در صورت تحقق برنامه های مورد نظر ضمن تثبیت اشتغال موجود، افزایش درآمد زنبورداران را به دنبال خواهد شد.
در استان خراسان شمالی یكهزار و 676 نفر در حرفه زنبورداری مشغول فعالیت هستند كه از این تعداد 921 نفر زیر پوشش بیمه زنبورداری هستند.
وجود اقلیم متفاوت در گستره 2 میلیون هكتاری خراسان شمالی شرایط را برای پرورش زنبور عسل فراهم نموده است به طوریكه رشته های كوه های آلاداغ، سالوك و شاه جهان از بهترین مناطق برای تولید عسل در استان محسوب می شوند.
3007/ 6042


1397/09/10
01:17:40
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه