قصرشیرین منطقه ای راهبردی برای صادرات كالاهای غیرنفتی است

قصرشیرین منطقه ای راهبردی برای صادرات كالاهای غیرنفتی است نیو باكس: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری كرمانشاه اظهار داشت: قصرشیرین یك منطقه راهبردی با مرزهای فعال برای صادرات كالاهای غیرنفتی است و الان 2 گمرك پرتردد در این شهرستان فعال است.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، هدایت حاتمی روز چهارشنبه در جلسه كارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان كرمانشاه در فرمانداری قصرشیرین اضافه كرد: صادرات یك هنر است و یكی از موضوعات جدی كه قدرت یك كشور و دامنه نفوذ او را مشخص می كند حوزه صادرات و مبادلات تجاری با دیگر كشورها است.
وی تصریح كرد: واردات هم یك مبحث مهمی است اما صادرات از این مقوله مهم تر است چونكه عوامل و نیروهای زیادی در این امر دخیل هستند تا یك محصول با كیفیت با برند مناسب و قیمت و شرایط مطلوب صادر شود.
وی اظهار داشت: مرز رسمی پرویزخان یكی از دغدغه های مهم ما برای امر صادرات است كه باید از این ظرفیت بزرگ برای رونق اقتصادی به نحو شایسته بهره بگیریم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری كرمانشاه اظهار داشت: توان تولید و زیرساخت ها 2 بال صادرات هستند از این رو سامان دهی زیرساخت ها در مرزهای استان كرمانشاه باید جدی گرفته شود.
حاتمی اضافه كرد: در20 سال قبل برای تولید زیرساخت های صادرات در مرزهای استان كرمانشاه اقدام های خوبی صورت گرفته ولی هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم.
وی با قدردانی از تلاش همه عوامل حوزه صادرات در استان كرمانشاه افزود: به جهت اینكه حجم مبادلات اقتصادی را در مرزهای استان بالا ببریم باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.
معاون استاندار كرمانشاه با اشاره به اینكه الان كشور با عنایت به بحث تحریم های دشمن در شرایط حساسی قرار دارد و دشمن تمام توان خویش را برای زمین گیر كردن كشورمان به كار گرفته است، تصریح كرد: برای توسعه و ارتقای توان رقابتی و تولید باید مر قانون را رعایت نماییم چونكه همه دستگاه های متولی در مرز وظیفه مشخصی دارند و برای پیشبرد اهداف همه باید برپایه قانون عمل كنند.
فرماندار قصرشیرین هم در این نشست اظهار داشت: اهمیت این شهرستان به داشتن مرزهای طولانی و وجود 2 مرز رسمی و مهم پرویزخان و خسروی است كه مراودات با كشور همسایه، از طریق های توسعه اقتصادی و تجاری قصرشیرین است.
مرادعلی تاتار اضافه كرد: الان 54 درصد صادرات غیرنفتی كشورمان از مرز رسمی پرویزخان به كشور عراق انجام می گردد از این رو باید زیرساخت های موجود در مرز ارتقا یابد.
وی با اشاره به اجرای طرح جامع پرویزخان اظهار داشت: اعتبار این طرح اختصاص یافته و مناقصه آن هم برگزار شده كه تا 15 دی ماه كار تجهیز كارگاه آن از جانب پیمانكار برای عملیاتی شدن آن انجام می گردد.
مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت در سال 86 تاسیس و افتتاح شد كه هم مرز با اقلیم كردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.
هم حالا عمده كالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق كردنشین عراق بخصوص شهرهای كلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و كركوك در بخش مركزی این كشور انجام می گردد.
نزدیكی فرهنگ 2 منطقه مرزی استان كرمانشاه و سلیمانیه عراق به علت همزبان بودن از مهم ترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.
پرویزخان حالا یكی از مرزهای راهبردی و مهم كشورمان است كه 54 درصد صادرات غیرنفتی كشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش كلیدی و حیاتی در جذب بازار این كشور همسایه دارد.
مرز پرویزخان كه در راه راه ابریشم قرار دارد، نزدیكترین راه ارتباطی با استفاده از عراق و سوریه به طول 900 كیلومتر به كشورهای اروپایی است و در زمان كنونی كه عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این كشور و كردستان عراق است.
روزانه 800 دستگاه كامیون كالاهای صادراتی به صورت میانگین از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم كردستان عراق و همینطور 500 دستگاه كامیون كالا با استفاده از مرز رسمی خسروی به حوزه حكومت مركزی عراق (بخش مركزی) صادر می گردد.
همچنین روزانه به صورت میانگین 500 دستگاه تانكر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم كردستان عراق با استفاده از مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی كشورمان، وارد خاك جمهوری اسلامی ایران می گردد.
قصرشیرین با بیشتر از 27 هزار تن جمعیت در غرب كرمانشاه واقع شده است.
3012/8066


1397/09/14
15:38:23
5.0 / 5
4424
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه