پس از دیدار نخست وزیران دو كشور؛

معافیت 75 درصدی تعرفه حمل و نقل بین عراق و اردن

معافیت 75 درصدی تعرفه حمل و نقل بین عراق و اردن نیو باكس: به دنبال سفر نخست وزیر اردن به عراق، بغداد با معافیت 75 درصدی تعرفه حمل و نقل دریایی و هوایی با امان موافقت نمود.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، «عمر الرزاز» پس از اختتام مذاكراتش با همتای عراقی اش، در كنفرانس خبری مشترك با وی در بغداد اظهار داشت كه عراق با معافیت 75 درصدی تعرفه های حمل و نقل دریایی و هوایی با اردن موافقت نمود.
وی اضافه كرد كه دو كشور همین طور درباب ادامه طرح كشیدن خط لوله نفت عراق به اراضی اردن و تبدیل شدن بندر «عقبه» (اردن) به یكی از سكوهای صادرات نفت عراق به توافق رسیدند.
به گفته وی، دو كشور همین طور در امتداد توسعه صنایع بر سر احداث منطقه صنعتی مشترك به مساحت 24 كیلومترمربع توافق كردند.
وی ادامه داد كه توافق شد كه برای اجرایی شدن برنامه های اقتصادی به منظور افزایش حجم تبادلات تجاری دوجانبه یك برنامه زمانبندی مشخص، تهیه و تنظیم شود.
«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق باز در این كنفرانس خبری مشترك اصرار كرد كه دو كشور بر سر احداث منطقه صنعتی مشترك و معافیت گمرگی به توافق رسیده اند.
وی خاطرنشان ساخت كه همكاری های اقتصادی و تجاری بین عراق و اردن رو به افزایش خواهد گذاشت.
عبدالمهدی همین طور اظهار داشت كه عراق و اردن اتفاق نظر دارند كه چاره سیاسی تنها ضامن برای اختتام بخشیدن به بحران ها در منطقه است.
نخست وزیر اردن پس از ظهر روز گذشته جمعه به منظور افزایش همكاری اقتصادی و تجاری وارد بغداد شده است.
گذرگاه مرزی «طریبیل» در غرب استان الانبار تنها گذرگاه مرزی بین دو كشور است كه پس از حمله گروه تروریستی داعش در 2014 این گذرگاه به سبب شرایط امنیتی و خسارات مادی كه به آن وارد آمد، بسته شد.
تاكنون بغداد و امان چند بار بر سر بازگشایی این گذرگاه مرزی به توافق رسیده اند اما هنوز این مرز مهم بین دو كشور نتوانسته است، عافیت سابق خودرا بازیابد و به روال طبیعی، فعالیت های تجاری و اقتصادیش را از سرگیرد.
به دلیل فشارهای اقتصادی كه بتازگی اردن در داخل با آن مواجه شده امیداوار است كه با گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی با عراق، بتواند از بار فشارهای داخلی و اعتراضات عمومی نسبت به وضعیت بد معیشتی بكاهد.
خاورم *4*353*380*


1397/10/08
23:02:50
5.0 / 5
5082
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , حمل و نقل , سفر
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه