اتحادیه اروپا در تدارك تعرفه تلافی جویانه برای ۲۰ میلیارد یورو واردات آمریكا

اتحادیه اروپا در تدارك تعرفه تلافی جویانه برای ۲۰ میلیارد یورو واردات آمریكا نیو باكس: دیپلمات های اتحادیه اروپا می گویند كمیسیون اروپا لیستی از واردات كالاهای آمریكایی به ارزش حدود ۲۰ میلیارد یورو (۲۲.۶ میلیارد دلار) را تهیه كرده كه امكان دارد در اختلاف بر سر یارانه های هواپیمایی مورد استفاده قرار دهد.به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا پنج شنبه گذشته تهدید كرد به سبب یارانه های غیرمنصفانه ای كه به شركت هواپیماسازی ایرباس داده می شود، روی واردات محصولات اتحادیه اروپا به ارزش ۱۱ میلیارد دلار تعرفه وضع خواهدنمود.

كمیسیون اروپا اوایل هفته گذشته اعلام نموده بود كه اقدامات مقدماتی برای مقابله با آمریكا در پرونده بوئینگ را آغاز نموده است. با این وجود اشاره كرد كه آماده مذاكره بدون هیچ پیش شرطی با آمریكا است و می خواهد به یك نتیجه مناسب نائل شود.

دیپلمات های اتحادیه اروپا اظهار كرده اند انتظار می رود كمیسیون لیستی از كالاهای آمریكایی را در ۱۷ آوریل منتشر كند و فرآیند مشاوره عمومی را آغاز كند كه سپس آن لیست مذكور امكان دارد تغییراتی پیدا كند.

داوران سازمان جهانی تجارت هنوز میزان نهایی اقدامات متقابل هر كدام از این پرونده ها را تعیین نكرده اند اما تصور می روند میزانی كه از طرف آنها اعلام می شود، كمتر خواهد بود.

اتحادیه اروپا از سازمان جهانی تجارت برای اقدامات متقابل به ارزش ۱۲ میلیارد دلار درخواست كرده بود.

اختلاف بر سر یارانه هواپیماسازی و تهدید تعرفه خودرو

اختلاف میان آمریكا و اروپا درباب ادعاهای دوجانبه كمك غیرقانونی به غول های هواپیماسازی و پشتیبانی از برتری آنها در كسب و كار هواپیماهای جت، سالهاست مطرح است.

این پرونده كه ۱۵ سال است در سازمان جهانی تجارت در جریان است، به آخرین مراحل داوری نزدیك شده است.

حمله علنی ترامپ به اتحادیه اروپا همزمان با تلاش دولت وی برای بستن یك توافق تجاری با چین سپس وضع تعرفه روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار كالای چینی، انجام گرفته است.

انتظار می رود اتحادیه اروپا هفته جاری موافقت نهایی را برای آغاز مذاكرات رسمی با آمریكا اعلام نماید كه امكان دارد به حذف تعرفه ها روی كالاهای صنعتی و كاهش تنش ها میان دو طرف منجر شود.

با این حال این مذاكرات با موانع جدی مواجهند كه یكی از آنها اصرار آمریكا برای دسترسی به بازار محصولات كشاورزی اتحادیه اروپا است.

این مذاكرات سپس توافقی در ژوئیه گذشته صورت می گیرد كه طی آن ترامپ موافقت نمود روی واردات خودروهای اتحادیه اروپا، تعرفه وضع نكند و دو طرف روابط اقتصادی فیمابین را بهبود ببخشند.

بر اساس گزارش رویترز، آلمان كه صادرات خودرو و قطعاتش به آمریكا بیشتر از نیمی از صادرات اتحادیه اروپا به حساب می آید، خواستار انجام مذاكرات برای اجتناب از تعرفه ها روی شركت های خودروسازی آلمانی نظیر فولكس واگن، مرسدس، دایملر و بی ام دبلیو است.

فرانسه كه صادرات خودروی كمتری به آمریكا دارد، مقاومت كرده و خواستار گنجانده شدن تمهیدات مربوط به تغییرات آب و هوایی در هر گونه توافق تجاری با آمریكا است. اما با عنایت به خروج ترامپ از معاهده جوی پاریس، این درخواست دشواری به حساب می آید.
1398/01/24
15:47:45
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه