رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

ظرفیت روابط تجاری با عمان و قطر خیلی بیش تر از وضع فعلی است

ظرفیت روابط تجاری با عمان و قطر خیلی بیش تر از وضع فعلی است به گزارش نیو باكس رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به نیاز عمان و قطر به واردات مصالح ساختمانی مواد غذایی و مزیت ایران در تولید این كالاهای مصرفی اظهار داشت كه ظرفیت روابط تجاری ایران با این دو كشور خیلی بیشتر از حجم فعلی و قابل گسترش است.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، امروز (سه شنبه) نشست آشنایی با فرصت های تجاری و اقتصادی كشورهای ایران، قطر و عمان با حضور مسئولان و مدیران ملی و استانی و تجار در محل مركز همایش های صدا و سیما برگزار گردید.
در حاشیه این مراسم یدالله صادقی در جمع خبرنگاران با بیان این كه این همایش برای آشنایی بیشتر بازرگانان ایرانی با بازرگانان عمان و قطر برگزار شده، اظهار نمود: در این جلسه فرصت های اقتصادی مشترك سه كشور مورد بررسی قرار می گیرد و فعالان اقتصادی با این فرصت ها آشنایی بیش تری پیدا می كنند.
وی با اشاره به وجود زمینه های ارتباطی تجاری بین سه كشور ایران قطر و عمان، اظهار داشت: در ابتدای این نشست فرصت های اقتصادی ما توسط سخنرانان بیان شده و در ادامه فعالان اقتصادی بخش دولتی و خصوصی در پنل های تخصصی راهكارهای حضور در این بازارها را به شكلی عملیاتی مورد پردازش قرار می دهند و حمایت ها و بسترسازی هایی كه دستگاه های خدمات رسان در امر توسعه صادرات غیر نفتی مانند بانك، صندوق های بیمه، حمل و نقل دریایی و گمرك می توانند انجام دهند بیان می شود. تجار هم ضمن بیان مشكلات و تنگناها از تجربیات تجار فعال در این حوزه استفاده می نمایند.
رئیس سازمان صنعت معدن تجارت استان تهران افزود: در بخشی از این مراسم هم تجار و بازرگانان گفت وگوی متقابل خواهند داشت تا تبادل اطلاعات و برقراری پیوندها صورت گیرد. این فرایند در نهایت منتج به انعقاد قرارداد برای مبادله كالا، دعوت از سه كشور برای بازدید از مقاصد سرمایه گذاری و سرمایه گذاری در زمینه های جذاب برای شركت كنندگان خواهد شد.
صادقی در ادامه در پاسخ به درخواست طرف عمانی در زمینه عرضه تسهیلاتی در بخش عوارض و مالیات، خاطرنشان كرد: در مبادلات تجاری با كشورهای دوست كه هدف تجاری ما هستند، با انعقاد توافق نامه هایی برای همكاری متقابل نسبت به تعدیل تعرفه ها اقدام می نماییم كه در این زمینه با عنایت به اهمیت پشتیبانی از تولید داخل باید ترجیحاتی را در نظر بگیریم.
وی ادامه داد: در جلسه امروز نكاتی درباره احتمال بالا بودن بعضی از تعرفه ها عنوان شد و در پنل های تخصصی سطح انتظارات طرفین مشخص خواهد شد.

صادرات ۸۸۰ میلیون دلاری ایران به قطر
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران هدف برگزاری این همایش را بررسی راه های صادرات ایران به این كشورها عنوان نمود و اظهار داشت: عمان و قطر در زمینه كالاهای مصرف بخصوص مواد غذایی و مصالح ساختمانی واردكننده هستند كه ایران هم در این دو بخش مزیت دارد؛ چون كه كالاهای مصرفی تولید ایران با مشابه خارجی قابل رقابت است و با عنایت به همسایگی این دو كشور مزیت در دسترس بودن و نازل بودن هزینه های حمل و نقل هم مطرح است.
این مقام مسئول با اشاره به ۱۰ برابر شدن حجم مبادلات تجاری بین ایران و قطر از سال ۸۵ تا ۹۷، صادرات ایران و قطر را حدود ۸۸۰ میلیون دلار در سال و صادرات به عمان را عدد كمتر از این میزان عنوان نمود، اما به قول وی ظرفیت روابط تجاری با این كشورها خیلی بیشتر از حجم فعلی و قابل گسترش است.
صادقی با اشاره به مثبت بودن تراز تجاری ایران نسبت به هر دو كشور، تصریح كرد كه هدف دیگر برگزاری اینگونه نشست ها به حداكثر رساندن حجم روابط با كشورهای همسایه است.
منبع:

1398/03/28
14:01:56
5.0 / 5
4727
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه