حالا بهترین فرصت برای خروج دولت از اقتصاد است

حالا بهترین فرصت برای خروج دولت از اقتصاد است نیو باكس: رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد می باشد هرچند كاهش درآمدهای نفتی می تواند برای اقتصاد ایران یك چالش باشد، اما می توان از شرایط فعلی بعنوان فرصتی جدید برای كاهش حضور دولت در اقتصاد استفاده نمود.


مسعود خوانساری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره ضرورت كاهش تصدی گری دولت در اقتصاد، اظهار نمود: سابقه اقتصاد ما نشان داده است كه دولت در آن نقشی دوگانه ایفا كرده است؛ یعنی از یك سو بعنوان سیاست گذار حضور داشته و از جانب دیگر در تصدی امور اجرایی هم خیلی از شركت های دولتی را فعال كرده است.
وی افزود: یكی از اصلی ترین علل این حضور گسترده دولت در عرصه اقتصاد، وابستگی ما به درآمدهای نفتی بوده است؛ ازاین رو در شرایط تحریم با وجود آنكه منابع اقتصاد ایران محدود خواهد شد، اما می توان از آن بعنوان فرصتی بهره برد تا نقش دولت در امور اجرایی اقتصاد كاهش پیدا كند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: در صورتیكه دولت برای عبور از شرایط فعلی به سمت بخش خصوصی دست دراز كند، اساسا توان آن وجود خواهد داشت كه با استفاده از ظرفیت های موجود لااقل بخشی از نیازهای مورد نیاز جامعه پوشش داده شود.
وی با اشاره به تجربه طولانی مدت بخش خصوصی در اقتصاد ایران، تصریح كرد: بخش خصوصی با وجود تمام محدودیت هایی كه با آن روبه رو بوده هر جا فضایی برای عمل پیدا كرده، توانسته از عهده وظایفش به خوبی برآید. در دوره جدید هم در صورت اعتماد دولت بخش خصوصی یك مرتبه دیگر توانایی خویش را ثابت خواهد نمود.
خوانساری در پاسخ به این سوال كه با وجود محدودیت هایی كه بخش خصوصی برای توسعه فعالیت هایش داشته آیا امروز توان افزایش نقش آفرینی خواهد داشت؟ توضیح داد: تجربه اقتصاد ما نشان داده است كه این توان وجود دارد. وقتی با وجود تمام محدودیت ها، امروز سرمایه گذاری را داریم كه در یك كارخانه ۲۰ هزار نیرو را مدیریت می كند، اساسا در صورت افزایش مسئولیت ها و كاهش محدودیت ها امكان آن وجود دارد كه این بخش در دیگر حوزه های اقتصاد هم توان خویش را ثابت كند.
به قول رئیس اتاق بازرگانی تهران، شرط اصلی این اتفاق عرضه شرایط مساوی به شركت های خصوصی و شركت های دولتی و شبه دولتی است. اگر تبعیض در سیاست گذاری كنار برود بخش خصوصی ایران می تواند توان رقابتی خویش را نشان دهد.
خوانساری درباره چگونگی پیگیری این سیاست ها از جانب اتاق بازرگانی نیز، خاطرنشان كرد: ما این مورد را بعنوان یك اولویت جدید همواره دنبال كردیم و در تمامی جلساتی كه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی برگزار می نماید، مسائل مربوط به این بخش مطرح گردیده است.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان از رونق تولید، ارزش پول ملی، جدا كردن اقتصاد كشور از فروش نفت خام و تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت؛ بعنوان مهمترین مسائل اقتصادی كشور یاد كردند.
منبع:

1398/03/31
21:22:11
5.0 / 5
4431
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه