مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات خبر داد

جزئیات بسته های حمایتی از صادرات، پوشش ریسك های سیاسی و تجاری

جزئیات بسته های حمایتی از صادرات، پوشش ریسك های سیاسی و تجاری نیو باكس: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینكه این صندوق از سرمایه گذاران صادرات محور حمایت می كند، جزئیات بسته های حمایتی و تضامین لازم برای پوشش ریسك های سیاسی و تجاری را تشریح نمود.به گزارش نیو باكس به نقل از صندوق ضمانت صادرات ایران، افروز بهرامی با حضور در برنامه كنكاش در ارتباط با سوژه «رونق اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری ایرانی ها خارج از كشور» گفت: كسانی كه به قصد سرمایه گذاری صادراتی به كشور می آیند علاوه بر بیمه قراردادهای صادراتی آنها، بیمه نامه هایی با فاینانس برای آنها پیش بینی شده است.
وی افزود: صندوق ضمانت صادرات می تواند تامین مالی یا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد، یعنی اگر صادركننده بخواهد مدت دار محصولات و كالاهای خودرا به كشورهای خارجی بفروشد و نگران این باشد كه در سررسید سرمایه وی بازنگردد، صندوق با بیمه نامه ها این مساله را تضمین می نماید.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: اگر صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می دهیم كه فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین المللی را در دست داشته باشند.
بهرامی اظهار داشت: برای این مساله در كنار نظام بانكی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آنرا نیز برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی نیز از آنها حمایت می نماییم.
وی اضافه كرد: یعنی صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در كنار نظام بانكی بر عهده دارد و از سویی هم در مورد ضمانت نامه بانكی نرخ بهره ما برمبنای مصوبه شورای پول و اعتبار پائین تر از نرخ نظام بانكی است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در ارتباط با تضامین موجود برای حضور سرمایه گذاران در كشور نیز تصریح كرد: ظرفیت های زیادی همچون بازار قابل توجه و انرژی ارزان در كشور ما وجود دارد و ۱۵ كشور همسایه ما سالیانه هزار میلیارد دلار واردات دارند كه ایران تنها ۲.۵ درصد از سهم واردات آنها را پوشش می دهد.
بهرامی اضافه كرد: خیلی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری نگران ریسك های سیاسی هستند بااینكه به سبب حضور نیروهای بیگانه منطقه نا امن است ولی كشور ما همچون كشورهای امن در منطقه است.
وی اشاره كرد: سازمان سرمایه گذاری خارجی و كمك های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی برمبنای مجوزی كه صادر می كند، ریسك های سیاسی سرمایه گذاران خارجی را ضمانت كرده و پوشش می دهد و هر زمان سرمایه گذار خارجی احساس كند كه می خواهد سرمایه خودرا از كشور خارج كند دولت این تضمین را به وی خواهد داد.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درباره نقش و سازوكار صندوق در رونق تولید و بخش صادرات، اظهار داشت: در همه جای دنیا مهمترین نگرانی صادركنندگان ریسك های سیاسی و تجاری است كه اگر در روند صادرات اتفاقی بیافتد، می تواند بازپرداخت وجوه حاصل از صادرات خدمات و یا كالاهای صادركنندگان را با خطر مواجه كند.
بهرامی اضافه كرد: یكی از مهمترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه كردن قراردادهای صادراتی است؛ بیمه نامه های صندوق می تواند عملاً برای اطمینان قسمتی از برگشت پول به فروشنده و صادركننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.
وی افزود: صندوق برمبنای بانكهای اطلاعاتی كه در اختیار دارد قرارداد بین فروشنده و خریدار را در پروسه مدیریت ریسك و اعتبارسنجی انجام می دهد و به سبب نقش و جایگاه حمایتی خود كارمزدهای ناچیزی دریافت می كند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اشاره كرد: صندوق طی ۲۰ سال اخیر ۱۷ میلیارد دلار پوشش صادراتی و اخیراً برخی صادركنندگان به سبب شرایط تحریمی با عنایت به این ریسك ها به صندوق مراجعه نموده اند و این یكی از خدمات صندوق ضمانت صادرات است.
بهرامی در ارتباط با توانایی صندوق برای حمایت بیشتر از صادرات، اظهار داشت: متاسفانه سرمایه صندوق ۰.۲ درصد كل صادرات غیر نفتی كشور است ضمن اینكه ما می توانیم نفت را هم حمایت نماییم.
وی اضافه كرد: هم اكنون سرمایه ثبتی صندوق یكهزار و۳۰۰ میلیارد تومان است كه بطور قطع باید افزایش سرمایه داشته باشد، همتایان ما در منطقه همچون عربستان دارای سرمایه ۴ میلیارد یورویی و اگزیم بانك تركیه ۲ میلیارد دلار و ساچه ایتالیا ۱۲ میلیارد یورویی هستند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: البته افزایش ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه صندوق در دستور كار دولت و مجلس قرار دارد و اگر این اتفاق بیافتد سقف پوشش ما افزایش خواهد یافت و می توانیم ریسك بیشتری را بر عهده بگیرم و حمایت خودرا از صادركنندگان بیشتر نماییم.
بهرامی با اشاره به شرایط موجود كشور نیز گفت: اینكه در داخل با مشكلاتی مواجه هستیم تردیدی نیست و دولت نیز آنرا قبول دارد، شوك ارزی كه در سال قبل كشور با آن روبرو شد بر متغیرهای اقتصادی ما اثر جدی داشت اما این موجب شد تا فرصتی برای صادرات ایجاد شود یعنی این موقعیت یك مزیت صادراتی است و بسیاری از كشورها مبادرت به كاهش ارزش پول ملی خود می كنند تا بتوانند مزیت صادراتی ایجاد كنند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به اینكه به اعتقاد من واقعی شدن نرخ ارز به جهش صادراتی كمك می نماید تا جلوی واردات بسیاری از كالاهای غیر ضرور گرفته شود، اظهار داشت: همواره تولید كنندگان مدعی بودند كه اگر جلوی قاچاق كالا و واردات گرفته شود و اگر نرخ ارز به قیمت واقعی خود نزدیك شود و به ثبات برسد قله های بین المللی را در صادرات فتح خواهیم كرد و الان این اتفاق افتاده و به اعتقاد من باید از فرصت موجود برای صادرات استفاده نمائیم.


منبع:

1398/04/05
12:56:33
5.0 / 5
4369
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه