نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران:

برنامه دولت نزدیك كردن دو نرخ ارز آزاد و نیمایی است

برنامه دولت نزدیك كردن دو نرخ ارز آزاد و نیمایی است نیو باكس: نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد می باشد، نزدیك شدن نرخ ارز سامانه نیما به بازار آزاد اتفاقی مثبت است.


پدرام سلطانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: این اتفاق نتیجه پروسه چند ماهه گذشته است كه از طرف بانك مركزی شروع شده و در هفته های گذشته به افزایش نرخ ارز در سامانه نیما كمك كرده است. این پروسه در ایام گذشته برای مدتی بسیار كوتاه تا جایی پیش رفت كه حتی ارز نیمایی از بازار آزاد گران تر شد.
بگفته وی، پایین آمدن نرخ ارز بازار از سامانه نیما یك اقدام برنامه ریزی شده نبوده و بیشتر به سبب التهاب های بازار و موج روانی شكل گرفته رخ داده است. وقتی قیمت ارز برای چند روز كاهشی می شود، بسیار از كسانی كه به شكل خرد دلار خریداری نموده اند، می ترسند كه سرمایه خودرا از دست بدهند و بدین جهت یك صف فروش طولانی در بازار شكل می گیرد.
نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به اینكه برخلاف بازار آزاد، فعالان در سامانه نیما، افرادی حرفه ای و مسلط هستند، توضیح داد: وقتی كاهش قیمت در بازار آزاد شروع می شود، جو روانی تا حدی تاثیر دارد كه حتی می تواند به پایین آمدن نرخ بازار تا عبور از سامانه نیما نیز منجر شود، اما در این سامانه با عنایت به اینكه نرخ ها برمبنای صادرات و واردات تعیین می شود، جو احساسی تاثیر چندانی ندارد.
سلطانی اشاره كرد: بنظر می رسد هم اكنون برنامه بانك مركزی، نزدیك كردن دو نرخ آزاد و نیمایی به یكدیگر است، كه پروسه آن از چند ماه قبل شروع شده و ادامه دارد.
وی با اشاره به اینكه نزدیك شدن این دو نرخ به اقتصاد ایران كمك خواهد كرد، اظهار داشت: وقتی نرخ ها یكی باشد، دیگر برای سودجویان، صرفه ایجاد تقاضای غیر واقعی ارز در سامانه نیما وجود ندارد و همین مسئله به افزایش شفافیت و بهبود شرایط كمك خواهدنمود.
نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران اشاره كرد: در اقتصاد ایران، تعیین شدن نرخ ارز، در كنار مسائل اقتصادی به خیلی از دیگر حوزه ها همچون سیاست نیز ارتباط پیدا می كند، بدین جهت برای آنكه از آینده ارز صحبت نماییم، باید تمام ابعاد موثر بر این بازار را در نظر بگیریم.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، از حدود دو هفته قبل نرخ ارز در بازار آزاد روندی كاهشی گرفت و بعد از یك مدت نسبتا طولانی، حتی به كانال ۱۱ هزار تومان نیز بازگشت.
منبع:

1398/05/04
14:25:02
5.0 / 5
4493
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه