ترخیص خودرو های دپو شده را فراموش كنید!

ترخیص خودرو های دپو شده را فراموش كنید! به گزارش نیو باكس پس از اتمام مهلت ترخیص خودرو های دپو شده از گمرك و در حالیكه صاحبان خودرو منتظر تمدید مجدد این زمان بودند، موضع دولت از این حكایت دارد كه فعلا زمانی برای آن در نظر گرفته نخواهد شد. در این شرایط حدود ۶۴۰۰ خودرو در گمرك بلاتكلیف باقی می ماند.به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، حدود ۱۳ هزار خودرو از مدت ها قبل در گمركات، مناطق آزاد و بنادر به علل مختلف همچون ثبت سفارش های غیرقانونی یا تغییر سیاست های ارزی دپو شده بود كه سرانجام در نیمه دوم سال قبل در مورد آنها تصمیم گیری شد و دولت مهلت چهارماهه ای را از اواخر دی ماه تا نیمه اردیبهشت ماه تعیین كرد تا صاحبان خودرو برای ترخیص آنها اقدام نمایند.

با آخر مهلت در اردیبهشت ماه، بار دیگر این زمان تمدید و فرصت دو ماهه دیگری در اختیار مخاطبان قرار گرفت كه نیمه تیرماه بود، اما این زمان هم به پایان رسید و تمام خودروهایی كه در این فاصله ترخیص شده بودند به حدود ۶۶۵۰ دستگاه رسید و نزدیك به ۶۴۰۰ دستگاه دیگر به علل مختلف در گمرك باقی ماند.

گمرك ایران اعلام نموده بود تا زمانی كه هیات دولت بعنوان مرجع اصلی در مورد تمدید زمان ترخیص تصمیم گیری نكند، مجوزی برای این مورد ندارد و منتظر اقدام هیات دولت می باشد.

اما آنچه اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود از این حكایت داشت كه دولت فعلا تصمیمی برای تمدید زمان برای ترخیص خودرو های دپو شده ندارد. رحمانی گفته با عنایت به این كه قبل از این یك بار مهلت تعیین شده، فعلا باردیگر این تمدید انجام نخواهد شد.

از ۶۴۰۰ دستگاه خودرو مانده در گمرك، ۱۰۴۰ دستگاه حتی پروانه الكترونیكی دریافت كرده اند. ولی با عنایت به این كه مجوزهای خروج آنها تكمیل نشده بلاتكیف باقی مانده است. ۳۴۰ دستگاه خودرو هم همچنان پروانه دریافت نكرده بودند و مابقی هم جزئیات عدم ترخیص آنها مشخص نمی باشد، اما پرونده های قضایی یكی از مسائلی است كه پیش روی آنها قرار دارد.

آن طور كه پیشتر مسئولان گمرك اعلام نمودند برای این كه پیشبینی می كردند زمان تا تیرماه باردیگر تمدید نمی گردد، بگونه ای سیستم را پیش بردند كه در مرحله اول پروانه الكترونیكی صادر و خودرو به سمت درب خروجی گمرك هدایت شده و مابقی مجوزها همچون استاندارد در آن زمان دریافت و خودرو در حداقل زمان ترخیص شود، اما با این وجود حدود ۱۰۴۰ دستگاه در این مرحله باقی مانده اند و فرصت به پایان رسیده است كه اگر تا حدی دیگر این فرصت وجود داشت این تعداد از خودرو ها هم خارج شده بودند.

با این حال بنابر اعلام وزیر صمت، بعضی از خودرو های دپو شده دارای ظرفیت بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی هستند و برخی دیگر ضوابط فنی و استاندارد آنها تعریف نشده است. البته به قول او، از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ترخیص خودرو های دپو شده هیچ مشكلی ندارد و می توانند ثبت سفارش انجام دهند اما خودروهایی كه با موانع قضایی مواجهند و از سوی دادگاه توقیف شده اند، از اختیار وزارت صمت خارج می باشند.
1398/05/05
14:20:34
5.0 / 5
4636
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه