سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق:

شركت های پخش دارو با سامانه تی تك تبادل اطلاعات ندارند

شركت های پخش دارو با سامانه تی تك تبادل اطلاعات ندارند به گزارش نیو باكس سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: یكی از انتظارات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از سازمان غذا و دارو، پیگیری جهت دریافت و ثبت اطلاعاتِ شركت های پخش دارو در سامانه تی تك است.به گزارش نیو باكس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حمیدرضا دهقانی نیا در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبكه دو سیما كه با مبحث ساماندهی بازار دارو برگزار شد، با اشاره به اینكه پس از طریق اندازی سامانه تی تك، امكان شناسایی تخلفات حوزه دارو و محصولات سلامت محور فراهم گردید، تصریح كرد: واضح است درصورت عدم وجود این سامانه، در عمل امكان شناسایی متخلفانی كه برخلاف اظهار اولیه شان كالاهای دیگری وارد كشور می كردند، وجود نداشت.
سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به اینكه مأموریت های پیشبینی شده برای سامانه تی تك محقق شده و باید آنرا بعنوان یك فرصت دید، اظهارداشت: به صورت كلی سامانه به جای انسان تصمیم نمی گیرد و اگر كاربری اطلاعات نادرستی را در آن وارد و یا تأیید كند، این اطلاعات در سامانه ثبت شده و در اختیار ناظر قرار می گیرد؛ ازاین رو از این مورد نمی توان بعنوان اشتباه سامانه یاد كرد.
تاكید رئیس جمهور بر اتصال كامل سامانه تی تك به سامانه جامع تجارت
دهقانی نیا با اشاره به اینكه هم اكنون ۶۰ الی ۷۰ درصد اتصال سامانه تی تك با سامانه جامع تجارت برقرار است، اظهار داشت: طبیعی است كه تا رسیدن به اتصال كامل میان این دو سامانه و نقطه مطلوب فاصله وجود دارد؛ بدین منظور اخیراً رئیس جمهور در نشست ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز، بر اتصال كامل این دو سامانه تا ۲۲ اسفندماه امسال تاكید داشتند.
سامانه تی تك در سازمان غذا و دارو مستقر است
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود با بین اینكه برای انتقال سامانه تی تك از بخش خصوصی به سازمان غذا و دارو، بایستی زیرساخت های لازم در این سازمان فراهم می شد، اظهار داشت: این اتفاق در اواخر سال ۹۶ رخ داد و بعد از آنكه پیمانكار سامانه را به بلوغ رساند آنرا تحویل سازمان غذا و دارو داد. هم اكنون هم سامانه تی تك در مركز داده این سازمان مستقر بوده و نقایصی داشته كه اصلاح شده است.
وی با رد ادعایی در خصوص اینكه كنترل سامانه تی تك در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، خاطرنشان كرد: این ادعا به هیچ وجه صحیح نیست چونكه هنگامی كه جهت راه اندازی یك سامانه با یك شركت خصوصی قرارداد توسعه و پشتیبانی منعقد می شود به مفهوم این نیست كه كنترل سامانه كاملا در اختیار آن شركت است. هم اكنون هم حدود یك سال ونیم از انتقال این سامانه به سازمان غذا و دارو می گذرد اما پیشرفت آن كند بوده است.
برخورد با ادعاهای غیر مستند با سامانه های مبارزه با قاچاق
وی تصریح كرد: اگر كسی می خواهد درباره سامانه تی تك و كلیه سامانه های حوزه مبارزه با قاچاق كالا اظهارنظری داشته باشد، باید مستندات خویش را به ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز عرضه نماید. در غیراینصورت باید مسئولیت سخنان خویش را بپذیرد چونكه از نماینده قوه قضاییه كه در ستاد مستقر است می خواهیم تا مستندات ادعاهای مطرح شده از جانب افراد را مطالبه كند.
دستاوردهای سامانه تی تك
دهقانی نیا در ادامه هدف از استقرار سامانه تی تك را ایجاد شفافیت در اعطای مجوزهای واردات دارو و اقلام سلامت محور از جانب مراجع ذی صلاح دانست و تصریح كرد: علاوه بر اینكه ایجاد شفافیت در این زمینه می تواند بعنوان فرصتی برای مبارزه با قاچاق كالا تلقی شود، از راه این سامانه هم مصرف كننده نهایی می تواند اصالت كالا را از راه این سامانه استعلام كند.
وی اضافه كرد: عملكرد سامانه تی تك در ایجاد شفافیت در حوزه محصولات سلامت محور بگونه ای بوده است كه سبب شده در وزارت بهداشت كسی به دنبال ایجاد سامانه ای موازی با تی تك نباشد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به دستاوردهای سامانه تی تك اظهار داشت: هم اكنون استعلام ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان داروی معتبر خاص در ۲۰ ماه گذشته توسط سامانه تی تك انجام شده است. علاوه بر این كاركرد سامانه، ۸ و نیم میلیارد تومان هم داروی تاریخ گذشته توسط مردم از این سامانه استعلام شده است.
وی با اشاره به كاركرد دیگر این سامانه افزود: بعنوان نمونه در مورد یك داروی خاص ۲۷۰ میلیارد تومان واردات ثبت شده اما بیمه ها تنها ۳۵۰ میلیارد تومان بابت همین یك قلم دارو آن هم به صورت سرپایی و نه به صورت بستری هزینه كردند و درنهایت با استعلام اصالت از راه سامانه تی تك متوجه رسیدهای جعلی شدند.
جدیدترین آمار كشفیات قاچاق محصولات سلامت محور
دهقانی نیا ضمن اشاره به جدیدترین آمار كشفیات قاچاق محصولات سلامت محور اظهار داشت: در سال ۹۶ میزان كشفیات قاچاق ورودی ۲ هزار و ۸۳ میلیارد ریال و میزان كشفیات قاچاق خروجی ۱۲۷۲ میلیون ریال بوده و در ۱۲ماهه سال قبل نیز، كشفیات قاچاق ورودی ۱۳۶۹ میلیارد ریال و كشفیات قاچاق خروجی ۱۵۷۸ میلیون ریال برآورد می شود.
شركت های پخش دارو با سامانه تی تك تبادل اطلاعات ندارند
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به اینكه هم اكنون یكی از نقصها سامانه تی تك، عدم امكان استعلام داروهای داخلی از راه این سامانه است، اظهارداشت: بر این اساس به باعث جلسه ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالاو ارز با رئیس سازمان غذا و دارو، جهت برطرف شدن نقصها سامانه تی تك هفده اقدام و وظیفه تا انتهای شهریور سال جاری بر عهده سازمان غذا و دارو قرار داده شد.
دهقانی نیا همینطور با اشاره به عدم تبادل اطلاعات میان شركت های پخش دارو و سامانه تی تك تصریح كرد: یكی از انتظارات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از سازمان غذا و دارو، پیگیری جهت دریافت و ثبت اطلاعاتِ شركت های پخش دارو در سامانه تی تك است چونكه الان نظام توزیع و تامین محصولات سلامت محور محل اشكال بوده كه این مورد باید به شكل جدی از جانب سازمان غذا و دارو پیگیری شود.
وی در انتها با اشاره به اینكه مصرف كنندگان محصولات سلامت محور وارداتی قبل از مصرف، می توانند اصالت محصول را از راه سامانه تی تك اصالت سنجی كنند، بیان كرد: مردم می توانند كد ۱۶ رقمی موجود بر روی جعبه دارو را به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ پیامك كنند؛ بلافاصله سامانه تی تك به آنها پاسخ می دهد و مردم می توانند محتوای پاسخ را با اطلاعات برچسب روی دارو مقایسه كرده و در صورت وجود مغایرت، آنرا گزارش كنند.

1398/05/28
15:35:12
5.0 / 5
4793
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , جعبه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه